Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe z LAN i przeglądarką

Fazi 04 Cze 2015 13:34 672 4
  • #1 04 Cze 2015 13:34
    Fazi
    Poziom 17  

Witam!

W tej chwili mam w salonie stacjonarny PC z małymi głośnikami oraz projektor rzucający na ścianę 3x3,7m. Salon 5x5m mniej więcej. Telewizora nie posiadam i nie chcę mieć. Muszę się pozbyć PC z salonu, a jednocześnie chciałbym dokupić zestaw kina aby uzyskać poprawny dźwięk do filmów ( nie zależy mi na nie wiadomo jak super jakości). Chciałbym jednakże zamontować gdzieś w domu dysk sieciowy jako źródło multimediów bez włączania stacjonarnego PC, a kino domowe powinno mieć dostęp do tego dysku przez LAN ( może być przewodowo), a i również nie zaszkodziłoby aby poprzez pilota kina można było coś odpalić np. z Youtuba dla dzieci itp. Pytanie jest takie - jaki model kina domowego byłby odpowiedni. Nie jestem koneserem i audiofilem, ma jakoś gadać i grać, oraz zapewniać komunikację jak wspomniałem, żeby nie biegać po chacie z pendrajwami ani z DVD. No i oczywiście wyświetlać popularne formaty (avi, mp4, mkv itp) z polskimi napisami. Jakby udało się zmieścić w jakimś 1000zł to ok, jeśli trzeba będzie więcej to cóż trudno ;)

Aha, projektor ma wejscie d-sub, nie ma hdmi, ale to nie problem bo są przejściówki.

0 4
  • #2 05 Cze 2015 18:52
    intenso
    Poziom 38  

A po co Ci dysk sieciowy, skoro można podłączyć dysk przenośny po usb do kina domowego.

0
  • #3 05 Cze 2015 19:54
    yukkuri
    Poziom 8  

Ja w biurze mam projektor i do tego 2x voice craft e1004a zasilane z poprawionej brzmieniowo Unitry WS442. Obraz wysyłam z laptopa lub komputera stacjonarnego umieszczonego w drugiej części pomieszczenia, a dźwięk pochodzi z DAC na pcm2704 (przez USB). W domu do TV podłączona jest Unitra i 4 głośniki Magnata (2 mniejsze i 2 większe ale nie pamiętam modeli + subwoofer aktywny). W obu przypadkach dźwięk nie odbiega od tego dostępnego w kinie za wyjątkiem tego, że nie jest przestrzenny. Byłem jakiś czas temu w Heliosie i biorąc poprawkę na wymiary pomieszczenia to nie widzę wielkiej różnicy. Kina domowe robi się przeważnie na małych głośnika (satelitach) i centralnym subwooferze. Może się mylę, ale raczej taki zestaw nie przebija mojego rozwiązania. Poza tym nie muszę mieć dwóch zestawów tj. jednego do odtwarzania dźwięku np. z radia lub radia internetowego, a drugiego do oglądania filmów.

Ja osobiście polecił bym Ci kupno taniego laptopa po leasingowego, wgranie tam jakiegoś Linuxa pod multimedia np. XBMCubuntu. Dokupienie rozsądnego wzmacniacza np. Diora, Technics itp. nawet za kilkaset zł z aledrogo lub tablicy i kolumn. Wspomniane Voice Craft to koszt 250-300zł grają rozsądnie audiofila pewnie nie zadowolą (WS442 przed przeróbką audiofila napewno nie zadowoli), ale dla normalnego zjadacza chleba (jak np. ja) są całkiem przyjemne.
    Z laptopa można zdemontować monitor i schować go do szafki. Nikt go nie będzie widzieć, a jeśli tylko nie ma problemów z chłodzeniem i nadmiernym hałasem to nawet go nie zauważysz. Używałem już laptopa w w taki sposób do podglądu monitoringu na plazmie u jednego klienta. Nie dało się podłączyć tego inaczej ponieważ obsługiwane były 2 rejestratory umieszczone w dwóch budynkach połączonych siecią radiową. Laptopa nie widać i nie słychać obraz jest dostępny i wszyscy są zadowoleni. Klient nic nie wydał bo miał starego laptopa. Jestem fanem recyclingu dobrych urządzeń. Po co coś wyrzucać jeśli można tego jeszcze użyć w inny sposób.

Jak byś miał laptopa podłączonego w roli kina domowego to obsługa dysku sieciowego nie będzie stanowiła problemu, choć osobiście wolę dyski podłączane przez USB lub Firewire.

0
  • #4 06 Cze 2015 11:03
    Fazi
    Poziom 17  

Witam!

Dziękuję za odpowiedzi.

Wolałbym dysk sieciowy a nie przez USB z tego względu że globalnie ( całodomowo ;) ) to jest lepsze. Mogę mieć w jednym miejscu całą muzykę, filmy, zdjęcia i np. puścić mp3 z telefonu na ogrodzie albo obejrzeć fotki na laptopie czy film na rzutniku, bez kopiowania, przenoszenia, kilku kopii tych samych fotek na różnych komputerach itp. Po prostu porządek. Do tego serwery NAS mają inne użyteczne funkcje, np. klient p2p, czy też w moim przypadku konieczny serwer multimediów DLNA. Przedzieram się przez specyfikacje różnych urządzeń.
    A odnośnie kina domowego - oczywiście że można użyć amplitunera i posiadanych kolumn - mam nawet w domu i używam starej Tosca 303 - i mówiąc krótko mam już trochę jej dość. Cały czas muszę naprawiać - to kanał nie gra, to potencjometr trzeszczy itp. wiem że wszystko da się naprawić, ale chyba zostawię to sobie do grania w garażu, a do kina chciałbym coś nowoczesnego, z pilotem, czego nie będę musiał non stop naprawiać i kopać żeby poprawnie grało. Laptop to też trochę nie o to chodzi, trzeba instalować system, potem za każdym razem włączać, konfigurować.... Wstępnie konfiguracja Samsunga HT-H5500 (http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-av/audio-video/home-entertainment-system/HT-H5500/EN) wydaje mi się ciekawa, ma on DLNA, dostęp do Youtube itp. Co sądzicie?

Wyczytałem co prawda na HD forum czy jakoś tak, że ludzie mają problemy z polskimi napisami w przypadku filmów zgromadzonych na domowym serwerze sieciowym i udostępnianym do wyświetlenia ( tv czy też rzutnik) przez DLNA. Ale jakiś patent niby na to też jest. Byle tylko raz skonfigurować i później tylko pilocikiem filmy puszczać ehh ;)

0
  • #5 06 Cze 2015 16:58
    k52
    Poziom 32  

yukkuri napisał:
    Kina domowe robi się przeważnie na małych głośnika (satelitach) i centralnym subwooferze. Może się mylę, ale raczej taki zestaw nie przebija mojego rozwiązania.

Tylko należy dodać kina "all in one", te plastikowe , grają kiepsko bo głośniki nie mają skrzyni akustycznej, mocowane są na plastikowej tyczce. Tak więc uderzenia tam nie ma, nawet najgorsze paździerze typu VK grają normalniej. Nie wiem czy wiesz, ale do takich głośników plastikowych nie idzie nawet dolne pasmo z jednostki amplitunera, bo i po co. Bas udaje jakiś a'la subwoofer. Pod taki amplituner z dvd z zestawu innej normalnej kolumny nie podepniesz z dobrym skutkiem.
    Śmieszą też podawane moce takich wynalazków np. 1000W ? Tylko co, lub czego ? Taki amplituner ma pobór mocy w granicach 75-120W na 5 pseudo głośników bez skrzyni rezonansowej i skąd 1000W ? Trzeba mieć tego świadomość, niestety.
    Diorą czy Technicsem nie ma co się ekscytować w swoich czasach to był najwyżej middle class budżetowy. Za 400zł można mieć używany wzmacniacz z mocnym trafo i normalnie grający, trzymający parametry i przy Diorze, czy Technicsie będzie jak merc baleron przy Wartburgu. Podobnie z kolumnami, za dodatkowy koszt jednego tankowania więcej, masz używane kolumny grające i wykonane 3 klasy lepiej od VK. Audiofilem nie byłem i nie jestem, ale odróżniam efekciarski pic i byle jakość od solidności i rzetelności. Jednak gratuluje yukkuri pomysłu na stare laptopy:)
    Fazi jak decydujesz się jednak na taki kombajn wszystko w jednym to popatrz też czy ma opcję i wyjście na subwoofer aktywny ( z własnym zasilaniem), bo te dołączane pasywne to są dosłownie pudełka na buty i w 25m będzie lipa.
    Normalny amplituner KD w miarę mocny z funkcjami sieciowymi to dużo droższa impreza, dochodzą jeszcze kolumny i subwoofer i zamiast 1 tys robi się 3,5-4 kzł bo musi. Może rozważ więc amplituner stereo sieciowy typu Yamaha rn 301 , 500 plus dwie solidne kolumny podłogowe, taki Samsung 5500 się nie umywa do tego.

1