Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój przewodu elektrycznego

04 Cze 2015 14:06 1872 11
  • Poziom 6  
    Nie wiem czy w dobrym dziale założyłem temat jeżeli nie to bardzo przepraszam Jestem tutaj nowym użytkownikiem.
    Otóż mój problem polega na tym że posiadam 3 budynki gospodarcze złączone ze sobą i w jednym z nich była instalacja elektryczna i postanowiłem podłączyć również w drugim od puszki w pierwszym pomieszczeniu pociągnąłem ok. 15m kabla linkowego o grubości 1mm do drugiego pomieszczenia w pomieszczeniu w którym zakładałem elektrykę podłączyłem jedno oświetlenie ( zwykła lampa z żarówką 100 ) i dwa gniazda.
    Kabel od gniazd 2mm i od oświetlenia również 2mm, w najbliższym czasie mam zamiar również podłączyć instalację do trzeciego pomieszczenia w którym będzie również jedna lampa i jedno gniazdo, i moje pytanie jest następujące czy kabel który założyłem o przekroju 1mm może pozostać taki jaki jest ? czy będzie trzeba go wymieć na grubszy? dodam jeszcze że w pomieszczeniach gospodarczych używam tylko wiertarki szlifierki kątowej i stołowej.
  • Moderator
    Powinieneś od razu podłączyć jeszcze jakiś zapalnik, bo pożar może nie wybuchnąć tak od razu a po kilku miesiącach.
  • Poziom 6  
    Liczę bardziej na jakieś sensowne odpowiedzi zależy mi tylko aby się dowiedzieć czy istnieje jakieś zagrożenie czy też nie.
    W razie zagrożenia wymienię przewód na grubszy żaden problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak istnieje ogromne zagrożenie. Brak wiedzy to jedno, zrobienie tego samemu to drugie, stan instalacji to trzecie, a brak uprawnień do wykonania tego bezpiecznie i dobrze to... czwarte.
  • Specjalista elektryk
    Doboru przekroju żył nie rozpoczyna się od pytania, czy jest dobrze. Pewne postawy można znaleźć tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html A więcej, to musi kolega sięgnąć do literatury. Generalnie trzeba sprawdzić następujące warunki:
    1. Minimalny przekrój ze względu na wytrzymałość mechaniczną.
    2. Spadek napięcia.
    3. Obciążalność prądową długotrwałą i przeciążalność.
    4. Warunki zwarciowe.
    5. Samoczynne wyłączenie zasilania.
    Jak kolega sprawdzi powyższe warunki obliczeniowo (z wyjątkiem 1, to się bierze z odpowiedniej normy), to wtedy można powiedzieć, że przewód jest dobrany prawidłowo. Wyniki obliczeń może kolega wrzucić na forum - na pewno znajdzie się ktoś kompetentny i oceni.

Poza tym proszę się zapoznać z zastosowaniem przewodów z żyłą jedno i wielodrutową, typami przewodów oraz tym, że przekrój określa się w mm² a nie w mm.
  • Poziom 6  
    Podłączenie jest zrobione dobrze jedynie martwił mnie tylko ten kabel jak widać słusznie.
    W takim razie pozostaje mi w najbliższym czasie wymienić przewód dziękuję za pomoc

Moderowany przez Łukasz-O:

Skąd wiesz, że podłączenie jest zrobione dobrze, skoro nie masz o tym pojęcia?

• Moderator
    rivieradc94 napisał:
    Podłączenie jest zrobione dobrze

Nie jest zrobione dobrze. Nie można w jednym obwodzie dawać oświetlenia i gniazd wtyczkowych. Instalacja to nie tylko dwa druciki, powinna być zaprojektowana fachowo i kompleksowo oraz wykonana z należytą starannością. Zaś poziom Twojej wiedzy nie pozwala mieć nadziei, że się do tego chociażby zbliżysz.
  • Poziom 6  
    Może bez obrażania co ? trochę kultury człowieku nie poto napisałem post abyś mnie obrażał tylko po to aby dowiedzieć się czy dany kabel będzie wystarczający.
    Jeżeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie to nie pisz, poza tym nie ma możliwości zrobienia np 2ch obwodów ponieważ do budynków gospodarczych jest doprowadzony tylko jeden kabel.
  • Moderator - Elektryka
    rivieradc94 napisał:
    Może bez obrażania co ? trochę kultury człowieku nie poto napisałem post abyś mnie obrażał tylko po to aby dowiedzieć się czy dany kabel będzie wystarczający.

Więc napisz na forum medycznym czy po samodzielnym wycięciu wyrostka możesz się pozszywać żyłką wędkarska czy lepiej nicią dentystyczną.
    Efekt będzie ten sam - wyśmieją, każą ci spadać i pójść do fachowca. Ale ty i tak się zafochasz, bo przecież zakwestionowanie kompetencji to obrażanie. :|
  • Moderator
    rivieradc94 napisał:
    Jeżeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie to nie pisz, poza tym nie ma możliwości zrobienia np 2ch obwodów ponieważ do budynków gospodarczych jest doprowadzony tylko jeden kabel.

1. Po pierwsze, to czym Cię obrażam? Czy stwierdzenie faktu jest obraźliwe? Od kiedy? Posługujesz się nazwami, które na kilometr mówią iż nie miałeś z elektrycznością niczego wspólnego, więc co Cię obraża? Stwierdzenie faktu, że sam sobie z tym nie poradzisz? Przecież masz do tego prawo! Tysiące ludzi w Polsce elektrykami nie są i za stwierdzenie tego faktu nikt się nie obrazi... Dziwne masz zachowania.
    2. Dostałeś wiele odpowiedzi, że dany kabel jest źle dobrany, o co jeszcze chodzi?
    3. To nie Ty decydujesz kto może pisać.
    4. Nie ma możliwości? Tylko według Ciebie i Twojej znajomości termatyki, dowolny elektryk poradzi sobie z tym bez problemu.
  • Poziom 6  
    Nie widzę sensu dalszej dyskusji pod tym tematem sprawę uważam za zamkniętą. Osobom które sensownie odpowiedziały na moje pytanie serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    rivieradc94 napisał:
    moje pytanie jest następujące czy kabel który założyłem o przekroju 1mm może pozostać taki jaki jest ? czy będzie trzeba go wymieć na grubszy? dodam jeszcze że w pomieszczeniach gospodarczych używam tylko wiertarki szlifierki kątowej i stołowej.

Nie, nie może! Należy wymienić ten " kabel linkowy o grubości 1mm" na odpowiedni przewód, a nawet kilka, odpowiednio zabezpieczonych, aby Tobie i najbliższym nie stała się krzywda...
    Zamykam i odsyłam po nauki u podstaw.
    Projektowanie instalacji proszę zostawić komuś, kto ma choćby minimum wiedzy w tym temacie.