Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

o co chodzi z tymi wskażnikami laserowymi i jaki kupić aby był dobry

patryklo 04 Jun 2015 19:27 3132 57
  • #1
    patryklo
    Level 13  
    Witam, proszę was o poradę jaki wskaźnik laserowy kupić który będzie normalnie przepalał np. opakowania od płyt cd lub podpalał zapałki bo jakiś czas temu zamówiłem na Allegro wskaźnik laserowy zielony 3W oczywiście wiedziałem że tyle nie będzie miał, wczoraj przyszedł, na obudowie napisane że ma 1W w co też nie wierzę, trochę się nim pobawiłem i pomyślałem sobie żeby sprawdzić czy podpali zapałkę i trochę się zdziwiłem bo świeciłem na zapałkę trochę dymek leciał lecz się nie zapaliła więc postanowiłem go rozebrać żeby wywalić opornik lub podkręcić potencjometr, i przy rozkręcaniu odkleiło się takie oczko z mikro plastikiem takim prostokątnym jak to odpadło to laser zaczął świecić na czerwono :D położyłem to z powrotem i świecił znowu na zielono no to kropelka i szkiełko zaparowało na biało od kropelki więc wacik w aceton i czyszczę to szkiełko lecz zrobiło się matowe i na tym laser poszedł na bok bo całe światło się rozproszyło, i teraz mam takie pytanie czemu zwykle czerwone lasery nie mają tylu szkiełek tylko diodę laserową i jedno szkiełko a ten raz świeci na czerwono tak jak diody w kamerach w nocy a raz na zielono ? szukałem samej nowej diody żeby kupić ale jak zobaczyłem cenę za taką diodę to aż mnie zatkało, więc jeśli sama dioda laserowa zielona jest taka droga to czemu te laserki są takie tanie ? pozdrawiam
  • #2
    bearq
    Level 38  
    Bo to nie lasery a jakieś zabawki.
  • #3
    _jta_
    Electronics specialist
    Po pierwsze, takimi laserami nie wolno się bawić - są przepisy BHP i masz obowiązek ich przestrzegać, inaczej jak spowodujesz wypadek (a taki laser może wypalić oko!), to licz się z tym, że zajmie się tobą prokurator, a może i z odsiadką - w każdym razie, już się zdarzyło, że prokurator za takie zabawy żądał kary więzienia, choć nikt nie ucierpiał. Po drugie, jak się nie znasz na niebezpiecznym sprzęcie, to w nim grzebać nie wolno, bo konsekwencje mogą być równie niemiłe. Więc może ciesz się, że tylko zepsułeś sprzęt, i to niezbyt kosztowny - mogło się skończyć wypadkiem i kalectwem, albo pobytem za kratkami.

    Prawdopodobnie ten laser zawiera konwerter światła - dioda świeci na czerwono, konwerter robi z tego światło zielone. I być może jest tani, bo nielegalny - nie ma atestu spełniania norm bezpieczeństwa; a może używa się w nim podróbek, które nie trzymają parametrów. Ja kiedyś kupiłem latarkę z akumulatorem - wysiadł kilka tygodni po zakupie, działał niecałą godzinę; kupiłem nowy, droższy od latarki - działa od kilku lat; latarka była tania, bo zawierała imitację akumulatora, miała żarówkę 15W z napisem 55W i przewody, które się nagrzewały nawet przy zasilaniu żarówki 15W - całość Made in China.
  • #4
    User removed account
    User removed account  
  • #5
    _jta_
    Electronics specialist
    Kolego Art.B - nie zachęcaj do naruszania zasad bezpieczeństwa! Czy ty chociaż się orientujesz, ile razy większą gęstość mocy w oku daje laser nawet tylko 0.1mW (mW, nie W - 1000 razy mniejsza jednostka, niż pisze autor tematu), niż Słońce w idealnych warunkach (brak choćby minimalnego zamglenia, Słońce blisko zenitu)? A orientujesz się, że nawet Słońce świeci na tyle jasno, że może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku?
  • #6
    User removed account
    User removed account  
  • #7
    patryklo
    Level 13  
    Dzięki za odpowiedź ale na wstępie powiem tyle że nie jestem na tyle nie poważny żeby świecić komuś po oczach lub sobie, a co do tego jak go rozebrałem i włączyłem bez tego kryształku to promień był skierowany w sufit i wyglądał jak czerwony pasek ze skanera do produktów w sklepie, a teraz takie pytanie co z tym wszystkim zrobić bo dioda uległa zniszczeniu, zastanawiałem się czy do tego drivera czasem nie podłączyć takiej diody z nagrywarki dvd, bo obudowa nawet fajna tylko jak tu zamontować kolimator ? bo aktualnie ich jest kilka a jeden zniszczyłem bo zmatowiał po czyszczeniu wacikiem z acetonem, sama bateria też jest śmieszna bo bo jak się nią zatrzęsie to słychać że w środku jest druga mniejsza, wysłał bym link do aukcji ale okazało się jak chciałem mu wystawić negatywa że konto ma już zawieszone a aukcje są usunięte.
  • #8
    mrowkarz
    Pupil
    Myślisz ze dla czego ma zawieszone? Osobiście też kiedyś się pokusiłem kupnem LaserPointera 300mW za 80zł. Oczywiście jak przyszedł, wielka podnieta i w ogóle ze tak zajefajnie świeci, no ale gdy poświeciłem na czarny plastik celem wypalenia dziury nadszedł zonk. Jakoś to przebolałem. Następnie niedługo po tym jakoś mnie naszła ochota wyczyszczenia soczewki z ewentualnego (i tak niewidocznego) kurzu (oj ja głupi), wziąłem patyczek do uszu, polałem zmywaczem do paznokci i dawaj nim tą soczewkę czyścić zacząłem. Jakież było moje zdziwienie gdy po tym zabiegu zamiast jednolitego spotu, zobaczyłem rozproszone światło (aceton zawarty w zmywaczu rozpuszcza akrylową soczewkę). No ale jakoś ją tam wypolerowałem wacikami i papierem że spot był nawet całkiem widoczny. Potem przyszła pora rozbiórki, oczywiście wyjęcie drivera z kolimatorem. Zasiliłem większym napięciem i świeciło mocniej, po skupieniu przepalało czarne balony ale nie zapalało zapałek. Od tamtego przypadku nie kupuję więcej zielonych laserów bo na 90% będzie podróba. Ale zastanawiam się za to nad tymi dużymi niebieskimi niby 1W laserami. Niby tylko 300-600zł jak za np. 1W to mało ale takie są duże że sprawiają wrażenie mających duże moce, no i na YT są testy takich laserów z allegro. Nagrywa je m.in. Szymon Karbowski.
  • #10
    patryklo
    Level 13  
    Panowie mam jeszcze jedno pytanie co by się stało jakbym przez ten kryształek od diody 808nm puścił wiązkę światła 650nm taka z lasera od nagrywarki dvd ?

    Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

    no i próba podłączenia diody z nagrywarki dvd pod driver od diody tej 808nm nie udana, wszystko podłączyłem pod zasilanie 3.7v 350mA i dioda zaświeciła mocno i teraz świeci słabo a tamten driver powinien przecież ograniczyć prąd czy nie ?
  • #11
    User removed account
    User removed account  
  • #12
    patryklo
    Level 13  
    właśnie się edukuję na temat laserów na jakiejś tronie elektroda.eu c4r0 ciekawe rzeczy tam pisze :), teraz jak spaliłem diodę z dvd to zostaje mi rozebrać nagrywarkę cd i diodę IR spróbować podpiąć pod ten driver i położyć na nią ten kryształek i zobaczyć czy zadziała
  • #13
    User removed account
    User removed account  
  • #14
    _jta_
    Electronics specialist
    Jeszcze raz w sprawie bezpieczeństwa - może przydałoby się, jakby fizyk o tym pamiętał: Słońce w idealnych warunkach daje około 1mW/mm2 (na powierzchni Ziemi, bo ponad atmosferą 1.4mW/mm2), a więc na powierzchnię źrenicy oka wypada od 2 do 10mW (zależy, jaką kto ma źrenicę) i oko ogniskuje to w obszarze o średnicy około 0.2mm, a więc powierzchni 0.03mm2 - wychodzi gęstość mocy 100mW/mm2. A dla lasera? Jeśli oko jest w stanie zogniskować wiązkę (mieści się to w zakresie akomodacji), to skupi ją (bo ma taki odruch) na obszarze o średnicy poniżej 0.02mm i powierzchni poniżej 0.0003mm2 - do uzyskania takiej samej gęstości mocy, jaką daje patrzenie w Słońce, wystarczy moc poniżej 0.03mW.

    Być może dioda pompująca nie jest zagrożeniem, bo daje mocno rozbieżną wiązkę (choć wypada zastanowić się, z jakiej odległości można na nią patrzeć, żeby do oka trafiało mniej, niż 0.03mW, jeśli sama wiązka ma mieć np. 1W - jeśli by świeciła w kąt 1 steradiana, to przy słabym oświetleniu wychodzi odległość około 1m, uwzględniając fakt, że źrenica oka jest większa, do 7mm). Ale zaświecenie wprost w oko wiązką lasera (całą, a nie fragmentem mocno rozbieżnej) o mocy nawet ułamka miliwata da na siatkówce znacznie większą gęstość mocy, niż spojrzenie prosto w Słońce - a już Słońce świeci na tyle jasno, że potrafi uszkodzić oko.

    A co do douczenia się o laserach - proponuję na początek książkę Arkadiusza Henryka Piekary "Nowe oblicze optyki".
  • #15
    patryklo
    Level 13  
    Witam, piszę w tym temacie ponieważ nie chcę zaśmiecać forum zakładając nowy temat.

    Mam do was parę pytań odnośnie kolejnego mojego nabytku :), więc jakiś czas temu zostałem posiadaczem następnego ustrojstwa zwanego laserem tym razem niebieski o parametrach:

    klasa 3A
    zasilanie x2 aku 16340 3.7V 1.4Ah
    moc < 20 W
    długość fali 450nm

    Więc tak:

    1. Dlaczego na naklejce i instrukcji tego lasera jest opis że jest to klasa 3A ? skoro do klasy 3A zaliczają się lasery które nie przekraczają mocy większej niż 5mW, a ten ma więcej niż 5mW bo bez trudu przepala i podpala nawet bez skupiania wiązki światła.

    2. Czy do takiego lasera są jakieś ograniczenia co do używania go na zewnątrz tzn. świecenie przed siebie z plaży, lub świecenie w niebo ? mogę mieć z tego jakieś problemy z prawem ?

    3. Jakiej mocy może być ten laser ? widziałem takie same np na allegro w cenach 250-500zł mi się go udało nabyć za 20zł cały zestaw jako nowy wraz z kartonikiem :D

    wiązka lasera jest na tyle silna że bez problemu ją widać świecąc w niebo i podpala papierosa, drewno, zapałki, topi plastik, a po skupieniu wiązki i skierowaniu jej na metal zostawia wypalone tak jakby ślady.

    Informuję od razu co do drugiego pytania, że nie jestem idiotą i nie kieruję wiązki lasera w samoloty, statki i pojazdy lądowe typu auta, tramwaje, pociągi itp, nie świecę także w ludzi i zwierzęta.

    Pozdrawiam
  • #16
    mrowkarz
    Pupil
    patryklo wrote:
    1. Dlaczego na naklejce i instrukcji tego lasera jest opis że jest to klasa 3A ? skoro do klasy 3A zaliczają się lasery które nie przekraczają mocy większej niż 5mW, a ten ma więcej niż 5mW bo bez trudu przepala i podpala nawet bez skupiania wiązki światła.

    2. Czy do takiego lasera są jakieś ograniczenia co do używania go na zewnątrz tzn. świecenie przed siebie z plaży, lub świecenie w niebo ? mogę mieć z tego jakieś problemy z prawem ?

    3. Jakiej mocy może być ten laser ? widziałem takie same np na allegro w cenach 250-500zł mi się go udało nabyć za 20zł cały zestaw jako nowy wraz z kartonikiem :D


    1. pewnie wybryk producenta ew. tego, kto naklejał naklejkę
    2. Poza ograniczonym czasem i
    patryklo wrote:
    nie kieruję wiązki lasera w samoloty, statki i pojazdy lądowe typu auta, tramwaje, pociągi itp, nie świecę także w ludzi i zwierzęta.
    to chyba nic, ale niech się ktoś z większą i pewną wiedzą wypowie :)
    3. 1-1.3W Może więcej. Na pewno nie 20W, o ile nie wiem czy taka dioda w ogóle istnieje o tyle nie wyrobiło by zasilanie i chłodzenie :)
    Pozdrawiam
  • #17
    patryklo
    Level 13  
    to że 20 W niema to wiem, dlatego zapytałem ile może mieć :)

    to jeszcze bym tylko chciał wiedzieć jak to prawnie wygląda czy mogą się do mnie jakieś krawężniki przyczepić za takie świecenie

    i jeszcze sobie tak myślę czy można by zrobić coś z tego użytecznego typu jakaś drukarka wypalająca w materiałach typu pleksa itp
  • #18
    mrowkarz
    Pupil
    Przyczepić się mogą do wszystkiego, nawet że twoj kot patrzy sie na nich przez okno ;) a grawerke/wypalarke laserowa pewnie by sie dalo gdyby wyciagnac modol, wsadzic do lepszego chlodzenia i podczepic pod specjalny driver. Mozna kupic gotowe zbudowane ze stacji dysków dvd.
  • #19
    patryklo
    Level 13  
    Mozna kupic gotowe zbudowane ze stacji dysków dvd. ale że co kupić driver ? przed chwilą czytałem trochę u c4r0 na temat ploterów i napisałem do niego o schematy może się podzieli :) myślisz że coś by wyszło z tej konstrukcji ?
  • #20
    mrowkarz
    Pupil
    Możliwe. Driver czyli sterownik, który steruje całym mechanizmem i laserem.
  • #21
    jdubowski
    Tube devices specialist
    patryklo wrote:
    Witam, proszę was o poradę jaki wskaźnik laserowy kupić który będzie normalnie przepalał np. opakowania od płyt cd lub podpalał zapałki


    Normalnie wskaźniki nie przepalają niczego.

    patryklo wrote:
    jaki kupić aby był dobry


    Własnie kupiłeś dobry.
  • #22
    patryklo
    Level 13  
    mrowkarz, co do sterowania silnikami to będę się wzorował konstrukcją c4r0, tylko nie wersją pierwszą co ma ruchomy blat, tylko tą drugą co głowica lasera jeździ nad obrabianym elementem, zastanawiam się czy jest możliwość sterowania mocą takiego lasera bo jak bym chciał żeby robił np wzorek to żeby mi nie przepalił danego materiału. zapewne ten driver też bym musiał zmienić co nie ?
  • #23
    mrowkarz
    Pupil
    Myślę że musiałby ograniczać prąd dawany na diodę laserową. Ale na prawdę zapewnij mu dobre chłodzenie z wiatrakiem, bo sam wskaźnik w oryginalnym radiatorze nie powinien pracować dłużej niż 30s, a 40s ma duże szanse na uszkodzenie.

    PS. JEŚLI pomogłem, kliknij ,,pomógł'', to dla mnie ważne :)
  • #24
    patryklo
    Level 13  
    Jeśli już bym mu zapewnił naprawdę bardzo dobre chłodzenie to jest możliwość podania mu większego prądu celem zwiększenia jego mocy ?, czy jeśli nie wiadomo jakie chłodzenie bym mu nie założył to po podaniu większego prądu się spali ?, bo ja to trochę tak odbieram że teraz przy podawanym prądzie uzyskuje np 1W i oddaję ileś tam ciepła w obudowę a dioda nagrzewa się np do 80st jeśli bym dał dla diody chłodzenie które przy 1W będzie utrzymywało diodę w temperaturze np 20st to jest możliwość podkręcenia go ? czy dioda nie zdąży oddać ciepła na np radiator i się spali ?
  • #25
    mrowkarz
    Pupil
    Każda dioda ma swoje ograniczenia. Niestety nie wiadomo jakie diody siedzą w tych wskaźnikach, może być nawet inna dioda w każdej serii. Trzeba by sprawdzić jaka to dioda i poszukać do niej datasheetów i tam znaleźć prąd maksymalny. A pomijając max prąd, to może być tak ze przy zbyt szybkim nagrzewaniu i słabym radiatorze nie zdąży oddać wystarczającej ilości ciepła, ale to pomijając prąd max, którym trzeba się najpierw zająć.
  • #26
    patryklo
    Level 13  
    To co proponujesz na początek rozbiórka lasera i sprawdzenie jaka tam siedzi dioda ?

    co do chłodzenia wydaję mi się że to nie będzie problem bo jak na razie mam 3 rozwiązania, albo radiator i wiatrak albo ogniwa peltiera albo wodne chłodzone ogniwami lub jeśli będzie trzeba to agregatem
  • #27
    mrowkarz
    Pupil
    Nie chcę żebyś to sobie zepsuł przez moje rady, ale jeśli jesteś pewny siebie, i bardzo ostrożny to możesz spróbować go rozebrać, tak by nie zepsuć nic. Jeśli dioda nie będzie przyklejona do radiatora (czasem się to zdarza, wtedy lepiej odpuścić) możesz delikatnie ją wyjąć, zrobić zdjęcie i/lub spisać co jest na niej napisane i spowrotem ostrożnie umieścić ja na miejsce. Oczywiście lepiej załóż jakieś rękawiczki antystatyczne, i bądź ostrożny bo diody laserowe są czułe na wyładowania ESD i wstrząsy. Co do chłodzenia można by połączyć wodne z radiatorem. Do radiatora przymocować metalowe rurki, tak by jak największą powieszchnią stykały się z radiatorem i puścić przez nie wodę. Myślę jednak że zastosowanie większego radiatora z wiatrakiem będzie wystarczające i łatwiejsze.
  • #28
    patryklo
    Level 13  
    Więc udało mi się rozebrać do stopnia widocznego na zdjęciach, na radiatorze widnieje napis 1.6W od razu naszła mnie ochota kręcenia potencjometru na max, lecz udało mi się opamiętać ze względu na chłodzenie, potencjometr fabrycznie jest ustawiony po miedzy 1/2 a 3/4 tzn trochę więcej jak połowa ale nie 3/4, żadnego więcej opisu nie widziałem

    Dodano po 1 [minuty]:

    zdjęcia wnętrzności
  • #29
    mrowkarz
    Pupil
    Potencjometr na razie zostaw w spokoju bo uwalisz diodę. Jakim napięciem jest zasilany driver i ile ciągnie prądu? Nie wiem czy te 1.6W na radiatorze to moc diody, choć prawdopodobnie tak. Ale tu chodzi o dokładny model diody, żeby sprawdzić ile max A można w nią wpakować. Jakbyś miał dwa, i nie byłoby ci szkoda jednego to mógłbyś go podkręcić do stopnia aż by padł i jeśli byłaby to wartość duża, to ten drugi mógłbyś podkręcić Tak, by jeszcze działał, ale znacznie to skraca żywotność diody. Lepiej zostawić jak jest i jedynie zniżać moc zamiast ja zwiększać.
  • #30
    patryklo
    Level 13  
    zasilanie 7.4V 2.8Ah uzyskane z dwóch ogniw 16340, niestety nie wiem ile ciągnie prądu, za 20min zrobię pomiar bo muszę aku podładować

    Dodano po 17 [minuty]:

    Okazało się iż pomiaru nie wykonam ze względu iż mój multimetr nie mierzy prądu DC tylko AC, wyniki z pomiarów podam ok 19tej bo muszę podjechać po inny multimetr

    Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

    Pobór prądu przez driver zmierzony, wynik wyszedł 1.38A przy napięciu 7.7V w pełni naładowane akumulatorki, 1.38*7.70=10.626 dobrze to liczę ?