Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Google Vault - karta microSD umożliwiająca szyfrowanie

ghost666 04 Cze 2015 23:55 1866 5
 • Projekt Google Vault - karta microSD umożliwiająca szyfrowanieZespół ATAP działający w firmie Google https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3043196.html#14742544 po raz kolejny prezentuje nowatorski prototyp opracowany w swoich laboratoriach. Prezentowanym urządzeniem jest karta pamięci, wyglądająca na pierwszy rzut oka na zwykłą kartę microSD. Jednakże w rzeczywistości projekt Vault (ang. Schron) jest miniaturowym komputerem, w który wbudowano szereg funkcji pozwalających na dodanie do dowolnego urządzenia - telefonu, smartfona, tabletu czy komputera - funkcji związanych z nowoczesnymi zabezpieczeniami, co pozwala na ochronę istotnych plików czy kanałów komunikacji.

  Oczywiście w rzeczywistości lista urządzeń jest znacznie mniejsza... To całkiem zabawne, że firma Google zdecydowała się na implementację projektu w karcie o formacie microSD, gdyż ich flagowa linia telefonów i tabletów Nexus nie jest wyposażona w gniazdo dla tego rodzaju kart pamięci. Być może zmieni się to w najbliższym czasie. Android M z kolei ma rozszerzone wsparcie dla różnego rodzaju przenośnych nośników pamięci i umożliwia traktowanie karty microSD tak jak lokalnego zasobu do przechowywania danych.

  Prototyp projektu Vault zawiera w sobie wbudowany procesor ARM o niewielkim poborze mocy, układ do komunikacji NFC oraz 4 GB pamięci danych. Karta posiada system operacyjny czasu rzeczywistego. Firma Google rozpoczęła już testowanie opisywanego systemu na 500 prototypowych kartach pamięci, które wykorzystywane są wewnątrz firmy. Celem finalnym jest uruchomienie seryjnej produkcji tego rodzaju kart, który najpierw ma być dostępny dla klientów klasy enterprise, a potem dla odbiorców indywidualnych.

  Projekt Google Vault - karta microSD umożliwiająca szyfrowanie

  Jako że opisywany system, to zasadniczo karta microSD, to można wsunąć ją w dowolne urządzenie wyposażone w slot tego formatu, a w urządzeniu wykryty zostanie napęd przenośny. Jednakże po podłączeniu pozwala on także na szyfrowanie danych. W układzie demonstracyjnym, jaki zaprezentował Google, wykorzystano dwa telefony z kartami Vault, które komunikowały się między sobą przez zewnętrzny serwer. Wiadomości te były czytelne dla obu telefonów, ale serwer pośredniczący w komunikacji miał dostęp jedynie do zaszyfrowanej, nieczytelnej wersji komunikatów.

  Wszystko dzięki temu, że karta Vault odpowiedzialna jest za wszystkie operacje związane z szyfrowaniem danych. Nawet system operacyjny telefonu nie ma dostępu do kluczy prywatnych i innych danych. Zasadniczo telefon, tablet czy PC z kartą Vault na pokładzie nie wie nawet, że taka karta została zainstalowana - wszystko realizowane jest na poziomie karty, a nie systemu operacyjnego, co pozwala jej działać niezależnie od systemu operacyjnego, nieważne czy do Android, Linux czy Windows albo też zupełnie inna platforma.

  Firma Google udostępniła kompletne oprogramowanie tego projektu za darmo. Open-source jest nie tylko oprogramowanie używane na karcie Vault, ale także to wykorzystywane w zestawie uruchomieniowym karty. Nawet program dla procesora OpenRISC1200 zestawu uruchomieniowego jest udostępniony jako otwarte oprogramowanie.

  Źródło:

  http://liliputing.com/2015/05/googles-project..._campaign=Feed%3A+Liliputing+%28Liliputing%29

 • #2 05 Cze 2015 00:32
  dasej
  Poziom 30  

  ghost666 napisał:
  Jako że opisywany system to zasadniczo karta microSD, to można wsunąć ją w dowolne urządzenie wyposażone w slot tego formatu, a w urządzeniu wykryty zostanie napę przenośny. Jednakże po podłączeniu pozwala on także na szyfrowanie danych. W układzie demonstracyjny, jaki zaprezentował Google, wykorzystano dwa telefony z kartami Vault, które komunikowały się między sobą poprzez zewnętrzny serwer. Wiadomości te były czytelne dla obu telefonów, ale serwer pośredniczący w komunikacji miał dostęp jedynie do zaszyfrowanej, nieczytelnej wersji komunikatów.


  Wybacz ale nie wierze w to że oni są tacy dobrzy i dbają o nasze bezpieczeństwo.
  Dlatego nie włożyli tego do swoich pamięci gdyż już pewnie przez telefony śledzą skutecznie użytkowników swoich telefonów.
  Teraz wymyślili jak się dobrać do reszty użytkowników telefonów.

 • #3 05 Cze 2015 08:57
  timo66
  Poziom 23  

  @dasej Dokładnie to samo mi się nasunęło. Dlaczego likwidować konkurencję, przecież prościej jest sprzedać użytkownikowi tylko dodatek... a zbieranie informacji będzie dodatkowo zaszyfrowane dla konkurencji :D

 • #4 05 Cze 2015 09:00
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  No tak, bo tajemny algorytm zbierania informacji śledzi wszystko i wszystkich. Tylko jak to możliwe, skoro projekt jest open-source?

 • #5 05 Cze 2015 09:48
  dasej
  Poziom 30  

  @ghost666
  Projekt może tak. A gotowy wyrób będzie robił nie wiadomo co.
  Nie zaczyna cię denerwować że grzebią w twoim komputerze i wiedzą co robisz.
  Google to jedna duża platforma handlowa. Twój link jest na wierzchu jak zapłacisz.
  Ceny w Polsce za pierwszą stronę przekraczają już 6 zł netto za kliknięcie.
  Co oczywiście zysk idzie do stanów. A koszt reklamy w koszty firmy zmniejszając dochód kraju.
  Uważam że zrobią wszystko by wyciągnąć jeszcze więcej.

  Oczywiście w telefonie mamy tak dużo tajnych danych że trzeba je szyfrować.
  Mam - tel
  Żona - tel

  itd.