Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczny podgrzewacz wody - Czy instalacja w budynku biurowym wytrzyma ?

chriiistof 05 Cze 2015 00:19 1140 11
  • #1 05 Cze 2015 00:19
    chriiistof
    Poziom 8  

Szanowni Koledzy,
    Potrzebuję zamontować w biurze elektryczny przepływowy podgrzewacz wody.
    Specyfikacja:
    1. Biuro o powierzchni około 120m2 (parter 70m2, piętro 50m2). Na parterze 2 magazyny, na piętrze biuro z malutką łazienką z prysznicem i zaraz obok mały aneks kuchenny. Jest cała instalacja wod-kan zrobiona między tą łazienką z prysznicem i kranem w kuchni. Odległość prysznica od kranu około 2,5metra przez ścianę.
    2. Na parterze jest gniazdo 3-fazowe (4 przewody miedź 4mm2)
    3. Bezpiecznik na 3-fazie: 25A (przyłącz z około 1992 roku, instalacja w budynku z 2013 roku).
    4. Odbiorniki mocy w budynku:
    a) 6 włączników światła (żarówki o mocy od 40 do 60Wat)
    b) czajnik elektryczny bezprzewodowy 2000W
    c) telewizor 65W
    d) w łazience grzejnik elektryczny 120x60 750W
    e) sprzęt audio 150W
    f) laptop 35W
    g) mała lodówka około 80W
    h) elektryczny ekspress do kawy 1200W
    SUMA: maks. odbiór mocy: 4600 W

Planuje podłączyć do prysznica i kranu w kuchni przepływowy podgrzewacz 3-fazowy o mocy 12kW. Czy instalacja wytrzyma ? Podgrzewacz raczej będzie chodził sporadycznie ale jednak będzie. Bojler nie wchodzi w rachubę, gdyż w biurze jestem 2, maks 3 dni w tygodniu, przez dosłownie 3-4 godziny. Jednak ciepła woda w prysznicu będzie mi potrzebna.

• #2 05 Cze 2015 00:43
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

chriiistof napisał:
    Planuje podłączyć do prysznica i kranu w kuchni przepływowy podgrzewacz 3-fazowy o mocy 12kW. Czy instalacja wytrzyma ?

Podałeś moce urządzeń, a zapomniałeś o najważniejszym parametrze - moc przyłączeniowa?

chriiistof napisał:

2. Na parterze jest gniazdo 3-fazowe (4 przewody miedź 4mm2)
    3. Bezpiecznik na 3-fazie: 25A (przyłącz z około 1992 roku, instalacja w budynku z 2013 roku).

Jeśli instalacja została wykonana w 2013r i gniazdo 3-fazowe posiada cztery przewody to nie powinna być w ogóle dopuszczona do eksploatacji.

• #3 05 Cze 2015 11:25
    chriiistof
    Poziom 8  

Łukasz dzięki za czujność. Dziś to wszystko potwierdzę z tymi 4 kablami na 3-fazie (być może się pomyliłem).
    Jak z tą mocą przyłączeniową? Jak to ocenić?
    Podgrzewacze przepływowe 1-fazowe mają moc maks. 8kW.
    3-fazowych jest pełno na rynku z mocą 12kW i więcej.

• #4 05 Cze 2015 12:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

chriiistof napisał:
    Jak z tą mocą przyłączeniową? Jak to ocenić?

Zajrzeć do umowy z dostawcą energii.
    Można też ocenić po wielkości zabezpieczenia przedlicznikowego.

• #5 05 Cze 2015 12:07
    mojepetro
    Poziom 17  

chriiistof napisał:
    Bojler nie wchodzi w rachubę, gdyż w biurze jestem 2, maks 3 dni w tygodniu, przez dosłownie 3-4 godziny.

Ja jednak uważam, że biorąc pod uwagę problemy z przyłączem poważnie zastanów się nad instalacją bojlera.
    Dogrzewanie wody w dobrze izolowanym bojlerze naprawdę nie kosztuje dużo. Wiem, bo mam w domku letniskowym mam bojler 60l. pracujący non stop, a użytkuję go tylko w weekendy, a nawet rzadziej.

• #6 05 Cze 2015 14:50
    chriiistof
    Poziom 8  

Uzupełniam informacje:
    - moc przyłączeniowa 21kW trójfazowe (ta moc przeznaczona jest na dom jednorodzinny oraz drugi budynek, czyli moje biuro. W domu mieszka 2 osoby, no i mają tam żarówki sprzęt AGD itp, ale nie mają żadnych urządzeń przemysłowych lub innych pożeraczy, po prostu standard to co w domu)
    - zabezpieczenie 32A.

Odnośnie bojlera z dobrą izolacją, ile płacisz za rachunki w tym domku letniskowym? Jeśli chodzi o programator czasowy pod wtyczkę to raczej nie, gdyż moje wizyty w biurze będą nieregularne. Już chyba lepszy by był programator automatyczny na SMS-a :)

Wracając do pierwszego pytania. Wytrzyma to wszystko podgrzewacz 12kW ?

• #7 05 Cze 2015 15:17
    kosmos99
    Poziom 34  

chriiistof napisał:
    Już chyba lepszy by był programator automatyczny na SMS-a

Jak masz alarm to do zrobienia ;-)
    chriiistof napisał:
    Wytrzyma to wszystko podgrzewacz 12kW ?

Mocy powinno starczyć, a czy instalacja wytrzyma to nie wiadomo.
    Do zasilania podgrzewacza powinien być oddzielny obwód.

• #8 05 Cze 2015 15:50
    zbich70
    Specjalista elektryk

chriiistof napisał:
    - moc przyłączeniowa 21kW trójfazowe (ta moc przeznaczona jest na dom jednorodzinny oraz drugi budynek, czyli moje biuro.

Czyli dalej nic nie wiadomo.
    Instalacja domu jednorodzinnego i twojego biura posiada oddzielne zabezpieczenia?
    Opomiarowane są razem czy oddzielnie? (abstrahując od różnych taryf dla domu i działalności). Kwestia własności tych instalacji jest jasna?
    chriiistof napisał:
    Wytrzyma to wszystko podgrzewacz 12kW ?

Narysuj schemat instalacji z zaznaczeniem zabezpieczeń i przekrojów przewodów.

• #9 05 Cze 2015 16:33
    chriiistof
    Poziom 8  

Narysowane na szybkości:

Elektryczny podgrzewacz wody - Czy instalacja w budynku biurowym wytrzyma ?

Kwestia własności jest jasna. Mam zamiar trzymać tam komputer i jakieś dokumenty aby w spokoju popracować.

• #10 05 Cze 2015 22:21
    piterek-23
    Poziom 30  

Moim skromnym zdaniem to wezwij elektryka. Fachowiec to wszystko zobaczy, postawi "diagnozę" a Ty będziesz spał spokojnie.

• #11 05 Cze 2015 22:49
    chriiistof
    Poziom 8  

kosmos99 napisał:

Mocy powinno starczyć, a czy instalacja wytrzyma to nie wiadomo.

Tak właśnie będzie oddzielny. Myślałem zrobić kabel z gniazdem takim, żeby wpasować w tę wtyczkę na parterze, gdzie w jednym z magazynów jest zabezpieczenie 25A. Byłoby OK ?

PS. byłem ostatnio w Wołowie, ciekawą restauracyjkę tam macie, tę z drewnianym barem w ciemnym kolorze :)

• #12 06 Cze 2015 21:38
    artur s
    Poziom 22  

chriiistof napisał:
    kosmos99 napisał:

Tak właśnie będzie oddzielny. Myślałem zrobić kabel z gniazdem takim, żeby wpasować w tę wtyczkę na parterze, gdzie w jednym z magazynów jest zabezpieczenie 25A. Byłoby OK ?

Na podstawie tego tekstu wypada tylko poprzeć jeden z wcześniejszych postów - wezwij elektryka, może być nawet twoim kolegą, oby wiedział co robi!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME