Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile voltów zmieści się w taki kondensator 4700uF 25V

05 Cze 2015 14:34 744 4
 • Uczeń
  Witam ile voltów zmieści się w taki kondensator 4700uF 25V
 • Poziom 9  
  dziwne pytanie. Kondensator jest przeznaczony na max 25 V, powyżej tej wartości nastąpi przebicie, a w elektrolitycznych zagotowanie elektrolitu.

  pozdrawiam.
 • Uczeń
  to jeżeli napisane 25 V to tyle zgromadzi , dobrze kumam ?
 • Poziom 9  
  Mylisz pojęcia. Myślisz zapewne o pojemności :)
  Zgromadzi 4700 uF ładunku.
  Zaś 25 V oznacza, że możesz zasilić kondensator ( ładować go najprościej ujmując) 5,10,12 V do 25 V powyżej 25 V kondensator ulegnie zniszczeniu to 25 V podane na jego obudowie oznacza jakie maxymalne napięcie można przyłączyć do jego elektrod, by go nie uszkodzić.
 • Moderator Robotyka
  Kompletnie pomieszałeś pojęcia.

  Najprościej wytłumaczyć elektrykę na przykładzie wody.

  Jak masz dwa naczynia i w każdym jest inny poziom cieczy, to RÓŻNICA pomiędzy poziomem wody w jednym i drugim naczyniu lub punkcie to napięcie. Czyli różnica potencjałów. Taki sam potencjał (poziom) to napięcie równe 0 V.

  Jak za dużo wlejesz wody, to poziom wody przekroczy brzegi naczynia i woda się wyleje - następuje przebicie izolacji.

  To ile się w naczyniu mieści wody, to ładunek elektryczny i pojemność.
  Naczynie może być szerokie ale niskie, lub wysokie, ale wąskie. Tak samo może być dużo ładunku w baterii.kondensatorze przy małym napięciu, albo bardzo mało, ale przy dużym napięciu. Jak np. bateria "D" (R20) i 6F22 9V.

  Jeżeli połączysz dwa naczynia rurą (przewodem), to popłynie woda (prąd) z punktu o wyższym poziomie, do punktu o niższym poziomie. I większa różnica poziomów, tym większe ciśnienie (natężenie prądu) i tym więcej wody płynie do drugiego naczynia. Gdy poziom wody się wyrówna (napięcie = 0), to mimo iż nadal jest woda - nie przepływa już między naczyniami. Nie ma prądu.

  Rura którą płynie woda z naczynia do naczynia może być mała albo duża. Jej średnica ogranicza ilość wody jaka może przez nią przepłynąć. To rezystancja, czyli opór elektryczny. Im większa rura - "grubszy" kabel, tym łatwiej prąd płynie i tym większe wartości przyjmuje.

  W skrócie jest to tzw. Prawo Ohma (czyt. Oma) Prąd jest wprost proporcjonalny do napięcia (wyższe napięcie, wyższy prąd) i odwrotnie proporcjonalny do rezystancji (większy opór, niższy prąd).

  Co wyraża się ładnym wzorem:

  J = U / R

  i jego wariacjami:

  U = J * R

  R = U / J

  A pisząc o ilości energii, masz na myśli ile ładunku elektrycznego (wody) jest w butelce. Liczymy to bardzo prosto - jak długo pobieramy ładunek przy danym natężeniu prądu. (Jak długo wysysamy wodę z butelki przy stałym jej ciśnieniu).
  Jednostką są znane z akumulatorów Ah (amperogodziny).
  Jeżeli chcesz to przeliczyć na farady - pojemność kondensatora, to jest to ilość amper pomnożonych przez sekundy do czwartej potęgi i to podzielone przez napięcie w voltach.

  1F = (1A * s^4 )/ 1V
  Można do obliczeń. przyjąć s = 1. Czyli S^4 = 1.

  Czyli 4700 uF to ilość energii, odpowiadająca pobraniu 0,188 ampera przez sekundę, przy napięciu 25 V. lub 4,7 ampera na sekundę, przy napięciu 1 V.

  Im wyżej podniesiesz "poziom wody" czyli napięcie, tym węższe będzie naczynie dla tej samej objętości wody (ilości ładunku) - spada prąd jaki możesz pobrać w tym samym czasie.

  Moc uzyskana pozostaje stała - ok. 4,7 W (wata) przez sekundę. Prąd razy napięcie. Czas trwania przyjęliśmy = 1 sekunda.

  Czyli jest to mniej więcej 0,001305555... Wh, czyli 0.000013055555... kWh.