Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWG879 - Brak podświetlania panelu czołowego

05 Jun 2015 17:34 1092 2
 • Level 14  
  W pralce AWG879 z modułem 546054600-02 CF39PL _2EV____
  800__45DX-85SX-65dX wypaliły się główne styki 9 i 10 czyli zasilanie grzałki.
  Obecnie jest ciemny panel sterowniczy choć po uszkodzeniu, diody zachowywały się poprawnie tzn. najpierw świeciła jedna i nie było startu programu, ale potem coś się pokomplikowało i świeciły wszystkie. Po wymontowaniu modułu głównego na kilka godzin (liczyłem, że elektrostatyczne jest zablokowany) rzeczywiście nastąpiła zmiana, ale teraz żadna dioda nie świeci (nie wiem czy powinna ale chyba tak).

  Moduł trzyma napięcie 5V (4,86V) ale napięcie 12V jest zawyżone do 25,5V. Trafko 2W znamionowe 12V, daje 19V zmiennego a na elektrolicie jest wspomniane 25,5V. Wszystkie przekaźniki są na 12 V więc dziwi ponad 100% zawyżone zasilanie. Panel przedni wydaje mi się odporny na uszkodzenia, bo przed laty były wypalone styki zasilania głównego przychodzącego na moduł i spalony mostek prostowniczy silnika +triak i też panel przedni świecił jak choinka ( co włączenie to inna kombinacją LEDów). Ustąpiło zdaje się po wyłapaniu ułamanego przewodu na zasilaniu czy któregoś z grubych kabli na tym samym wtyku. Podczas awarii wywaliło korki choć nie bardzo wiem którędy poszło zwarcie, ale chyba po okopconym R54 poprzez hydrostat do masy.
  Hydrostatu jeszcze nie sprawdzałem czy się nie skleił, ale sprawdzałem, że blokada po zwarciu się nie skleiła.
  Liczę, że gdy przywrócę właściwe świecenie panela to szanse, że procesor wytrzymał wzrosną.
  Zasilanie 5V na panel przedni wychodzi z modułu na pinach 1-2 .
  Jakiś oscyloskop mam to mógłbym pomierzyć oscylogramy.
  Schemat podobnego modułu z opisem jest tu http://www.radioradar.net/repair_electronic_t...ances/minisel_miniudc_miniac_minidc_ardo.html
 • TespolTespol
 • Home appliances specialist
  AdamK. wrote:
  Trafko 2W znamionowe 12V, daje 19V zmiennego

  Wygląda na uszkodzony transformator.
  AdamK. wrote:
  Moduł trzyma napięcie 5V (4,86V)

  4,86 ? Hmm nie za ciekawie to brzmi :|
 • Level 14  
  Traforek być może już od dawna zawyżał a jeśli miałby być uszkodzony to by musiał mieć zwarte zwoje na pierwotnym, a choć zasilam moduł poza pralką nie czuję aby się trafo grzało.
  12 V znamionowego to rozumiem pod obciążeniem ok 200 mA więc zakładam, że trochę spadnie. Zresztą co to za zasilacz w którym trafo 12V ma dawać 12V stałego po prostowniku? Wiadomo, że podbije do (12-1,4) *1,41 a do tego na biegu jałowym z 15-20% więcej co teoretyczne daje 17,9V.Ze schematu nie wynika aby to napięcie miało wpływ na punkt pracy jakiś podzespołów ale może źle patrzę.

  Co do 4,86 V to jest to zaniżone 2,8% więc zakładam, że większość błędu i tak powoduje tani chiński multimetr. Mechanicy tak łatwo w całej rodzinie modułów MINISEL stawiają diagnozę, że poszedł procesor więc pewnie jest jakaś metoda rozpoznania po przebiegu impulsów czy procek żyje. Spróbuję podłączyć oscyloskop ale nie wiem czy brak nastawników , tacho, itd nie zatrzyma procka tzn. czy przebiegi będą właściwe ( te na panel sterowniczy) po podaniu jedynie zasilania. Coś tam Rosjanin pisał o zmianach oscylogramów ale nie wiem czy badał to w kompletnym układzie