Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel fotowoltaiczny Siemens - niskie ładowanie

05 Cze 2015 17:44 2379 2
  • Poziom 10  
    Witajcie,
    Dziś przyszła do mnie przesyłka z allegro z wylicytowanym okazyjnie panelem fotowoltaicznym Siemens o mocy 100W u użytkownika audio-trade. Podpiąłem go pod regulator zamiast innego panelu o mocy 30W i zdziwiłem się. Ładuje on akumulator (55Ah) prądem 0,4A przy 13,2V, a powinien co najmniej 5A.
    Dane techniczne panelu:
    Prąd otwartego obwodu: 6,5A
    Prąd w punkcie mocy maks.: 5,9A
    Napięcie otwartego obwodu: 21V
    Napięcie w punkcie mocy maks.: 17V

Sprawdziłem prąd i napięcie panelu podłączając miernik bezpośrednio do niego i uzyskałem 5,9A i 13,3V więc jakąś moc on daje - żarówka 21W/12V świeci. Wszystkie pomiary były wykonywane przy pełnym słońcu przy którym drugi panel (30W) działał z pełna mocą. Przyglądałem się też temu panelowi i zauważyłem, że panel jest rozszczelniony i na 2 ogniwach znajduje się para wodna, która zajmuje może 1/15 pojedynczego ogniwa (takie plamki około 1cm x 1cm).

1. Czy da się coś zrobić żeby ładowanie aku tym panelem było większe?
    Dodam, że ładowałem akumulator w połowie naładowany ~12,6V.

2. Czy ma ktoś doświadczenie z panelami od tego użytkownika?

Pozdrawiam,
    Paweł16.37
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Tak jak napisałeś - kupiłeś okazyjnie ;-)

to że moduł ma prąd zwarcia i napięcie w obwodzie otwartym nie znaczy, że w punkcie pracy będzie ok. Niestety.
  • Poziom 10  
    Masz rację.

Co się dziś okazało: panel ma z tyłu 2 puszki do podpięcia kabli (jedna na dole, druga u góry) - myślałem, że to po to żeby ułatwić podpięcie w instalacji na farmie fotowoltaicznej przykładowo u góry idzie plus, a na dole minus np. żeby nie plątać kabli, a to że w każdej puszce jest i plus i minus oznacza, ze mogę sobie podpiąć albo do jednej puszki albo do drugiej. Jak się dziś okazało BYŁEM W BŁĘDZIE...
    W przypadku tego modułu do puszki w środku której jest "+" po jednej stronie terminala należy podłączyć "+", a do drugiej puszki do portu terminala oznaczonego "-" należy podłączyć "-", bo inaczej będą działy się takie cuda jak opisałem w pierwszym poście.

W słoneczny, bezchmurny dzień taki jak dziś panel daje >85W wiec nie jest źle i jednak nie wyrzuciłem kasy w błoto.