Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

mi_ma 05 Cze 2015 20:12 12150 21
  • Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Voja Antonic to doświadczony inżynier, który swoje pierwsze projekty publikował już w latach osiemdziesiątych. Na łamach Hackaday opublikował on ciekawy artykuł dotyczący możliwości budowy obudów do własnych projektów z wykorzystaniem podstawowego i powszechnie używanego materiału, jakim jest laminat FR4 używany do produkcji obwodów drukowanych.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to materiał łatwy w obróbce, a jak się okazuje - pokryty miedzią daje nam możliwość precyzyjnego wytrawiania różnych wzorów, które posłużą w przyszłości jako panele kontrolne. Ponadto, jeżeli domowy warsztat do wykonywania obwodów drukowanych odstawimy na bok i postanowimy zamówić PCB w firmie zewnętrznej, to za odpowiednią cenę otrzymamy materiały w różnych kolorach, z wytrawionym wzorami z miedzi i dodatkowym opisem. Jest to dosyć ciekawa alternatywa dla obudów wykonywanych w technologii druku 3D czy też frezowanych laserowo z różnych materiałów.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia projektu sprzętowego banku haseł, którego obudowa została wykonana właśnie w ten sposób. Czerwona obudowa z opisami i "wytłoczeniami" z miedzi pokrytej soldermaską oraz dodatkowymi opisami przykuwa uwagę. Ponieważ całość została zamówiona w firmie zewnętrznej, to wszystkie otwory pod przyciski i złącza zostały wykonane precyzyjnie, podobnie jak frezowania. Spód stanowi właściwy obwód drukowany z całą elektroniką. Do jego krawędzi przylutowano boczne panele, a od góry przykręcono wierzchnią część z otworami pod diodę, przyciski, śruby oraz opisy.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Laminaty pokryte miedzią w celu zbudowania obudowy lutowanej po krawędziach należy odpowiednio wytrawić. Zalecane jest pozostawienie na krawędzi 4mm ramki z miedzi tak, aby ułatwić lutowania. Szerokość jest dostateczna do powstania odpowiednio mocnego spojenia, a izolacja od reszty miedzi wewnątrz arkusza ułatwia lutowanie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że wąski fragment jest łatwiej rozgrzać do temperatury pozwalającej na lutowanie niż pełny arkusz miedzi, gdzie zbyt długie grzanie mogłoby doprowadzić do przepalania miejscami laminatu.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Odpowiednio zaprojektowana obudowa może przyjmować nie tylko kształty proste, ale również skomplikowane tak jak poniższy zegar (prezentowany już na elektrodzie) czy też pokrywa ochronna na syntezator syna Antonica. Oczywiście jest przy tym sporo pracy zarówno na etapie projektowania, jak i później montowania wszystkiego razem, ale efekt końcowy wart jest wysiłku.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCBEfektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Poniżej autor pokazał kilka zdjęć swoich instalacji, w których wykorzystał laminaty jako materiały półprzepuszczające światło. Laminaty cieńsze niż standardowe po wytrawieniu przepuszczają część światła. Kolorowa soldermaska może być wyjściem do projektu z diodami lub tak jak w projekcie zegara, do stworzenia "fikuśnego" wyświetlacza o niestandardowym kształcie lub znakach (np. zegar słowny).

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Wykonane w ten sposób obudowy mogą także ograniczać ilość potrzebnych w projekcie przewodów. Np. zamiast podłączać elementy panelu kontrolnego możemy od razu przygotować kilka płytek, które nie tylko po zlutowaniu tworzą obudowę, ale także swego rodzaju przestrzenny obwód drukowany.

Jak widać - możliwości jest sporo i z pewnością niejeden elektronik bez czytania tego tematu w bardziej lub mniej ograniczonym stopniu korzystał z opisanych technik. Jeżeli macie zdjęcia jakiś projektów, w których korzystaliście z podobnych pomysłów, to zachęcam do podzielenia się nimi na forum lub zaprezentowaniu w dyskusji poniżej.

Źródło http://hackaday.com/2015/06/03/how-to-build-b...ful-enclosures-from-fr4-aka-pcbs/#more-157952

A tutaj dorzucę jeszcze jeden typ obudowy wykonanej z laminatu. Jest ona o tyle prostsza w wykonaniu, że nie wymaga lutowania ze sobą poszczególnych elementów. Całość została zrobiona w formie kanapki, w której kilka laminatów nakładanych bezpośrednio jeden na drugi tworzy w efekcie końcowym gruba obudowę z otworami na złącza umieszczone na krawędziach, a także przygotowanymi otworami pod śruby i wyświetlacz na wierzchu.

Efektowne obudowy wykonane z laminatów PCBEfektowne obudowy wykonane z laminatów PCB

Za wadę względem wcześniej prezentowanych projektów, można uznać brak zdobień na bokach urządzenia... ale to tylko wada estetyczna, natomiast obudowa spełnia swoją rolę i wygląda również ciekawie.
    Osobiście tego typu obudowy jakoś bardziej mi się podobają niż wykonane w druku 3D na tanich drukarkach.

Obudowa skręcana z FR4 http://hackaday.com/2015/02/27/custom-case-made-entirely-out-of-pcbs/

Fajne!
  • Filament
  • #2 05 Cze 2015 23:09
    yogi009
    Poziom 42  

Fajna rzecz, jak się ma drogi osprzęt lub zleca produkcję płytkarni, co też w sumie tanio nie wychodzi. Obudowy kanapkowe bez boków dopuszczam warunkowo, wystarczy odrobina wody i mamy kłopot. Artykuł ogólnie rzecz biorąc ciekawy i efektowny, jednak jego zastosowanie w pracowni DIY jest mocno ograniczone. Nasi krótkofalowcy od lat w ten sposób lutują obudowy urządzeń (albo poszczególnych modułów), wszystko działa, tylko efekt estetyczny jest zdecydowanie gorszy.

• #3 06 Cze 2015 00:00
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Fajnie, jak się ma sto dolców do wyrzucenia na zamówienie w chińskiej fabryce. Trochę gorzej, jak się nie ma. Mniej kosztują gotowe obudowy plastikowe. Można też je robić ze sklejki albo blachy, jak się ma narzędzia warsztatowe. Jak trzeba ekranować, to folia aluminiowa i klej. Jeszcze jedną opcją dla ambitnych jest odlewanie obudów z aluminium z pomocą prostego pieca na węgiel drzewny, lub z pewteru zwanego też cynołowiem, który to można stopić na starej patelni.

• #4 06 Cze 2015 17:11
    1slawus1
    Poziom 7  

Fajnie wygląda ale to tyle. Rozwiązanie zbyt drogie i zbyt czasochłonne, szczególnie w czasach, gdy mamy tak łatwy dostęp do drukarek 3D i frezarek CNC, które zrobią to ładniej, szybciej i taniej.

• Filament
  • #5 06 Cze 2015 17:21
    Tomasz.W
    Poziom 35  

1slawus1 napisał:
    ...gdy mamy tak łatwy dostęp do drukarek 3D i frezarek CNC, które zrobią to ładniej, szybciej i taniej.
    A to ja poproszę o namiar takiej firmy z frezarką CNC. Ale pod warunkiem że będzie to tanio, chodzi oczywiście o wykonania jednostkowe a nie tysiące sztuk.

• #6 06 Cze 2015 21:11
    didii0074
    Poziom 11  

Obudowy bardzo efektowne, czy ktoś może wie co to za złącze śrubowe na przedostatnim zdjęciu ?

• #7 07 Cze 2015 12:48
    Greyangel
    Poziom 14  

Tomasz.W napisał:
    1slawus1 napisał:
    ...gdy mamy tak łatwy dostęp do drukarek 3D i frezarek CNC, które zrobią to ładniej, szybciej i taniej.
    A to ja poproszę o namiar takiej firmy z frezarką CNC. Ale pod warunkiem że będzie to tanio, chodzi oczywiście o wykonania jednostkowe a nie tysiące sztuk.

Ja również poproszę. Z moich doświadczeń wynika że firmy posiadające odpowiedni sprzęt każą sobie płacić jakby straciły rozum. Zawsze chcą wyciągnąć najwięcej jak się da, mimo że staram się zawsze przygotować projekt wg ich standardów tak że kosztuje to ich jedynie tyle ile wrzucenie w maszynę materiału który sam dostarczam. Rekordziści z pewnej firmy chcieli wziąć 200 zł za wycięcie cnc z 5 mm płyty poliamidowej panelu o wymiarach 400 x 120 mm. Nigdy od nich nie dostałem żadnej faktury choć wcześniej również robili dla mnie parę prac (za każdym razem było więcej).

• #8 07 Cze 2015 12:59
    Tremolo
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Fajna rzecz, jak się ma drogi osprzęt lub zleca produkcję płytkarni, co też w sumie tanio nie wychodzi. Obudowy kanapkowe bez boków dopuszczam warunkowo, wystarczy odrobina wody i mamy kłopot. Artykuł ogólnie rzecz biorąc ciekawy i efektowny, jednak jego zastosowanie w pracowni DIY jest mocno ograniczone. Nasi krótkofalowcy od lat w ten sposób lutują obudowy urządzeń (albo poszczególnych modułów), wszystko działa, tylko efekt estetyczny jest zdecydowanie gorszy.

Ja tam używam używek :) z przebudów itp. Zawsze można wnętrze zalać życicą i już nie przewodzi, można zalewać wodą wrzucać do strefy <EX> itp.

• #9 07 Cze 2015 23:54
    nadchloran
    Poziom 10  

Wygląda efektownie, ciekawa alternatywa dla standardowych plastikowych obudów. Jak dla mnie zbyt czaso- i pracochłonna.
    Pozdrawiam

• #10 08 Cze 2015 06:32
    Tremolo
    Poziom 43  

czasami trzeba nieźle się nagimnastykować by trafić obudową w płytkę. Czsami trzeba cały projekt zmieniç by coś weszło do standardowej obudowy. A niestandardowa obudowa to koszta wyższe niż taki tam PCB. Blachy, naklejki, druk 3d to kosztuje krocie... Tylko to Pcb wygląda zabawkowo...

• #11 08 Cze 2015 11:50
    gemiel
    Poziom 20  

W 1984 roku dostałem od kolegi mechanizm z niedużego magnetofonu kasetowego. Obudowę wykonałem z laminatu. Może nie była zbyt piękna, ale nie zgadzam się, że jest to bardzo pracochłonne. Laminat obrabia się łatwo, równie proste jest jego łączenie za pomocą lutowania. Do tego wystarczy wlutować parę mosiężnych tulejek do mocowania tego co chcemy obudować i po kłopocie.
    Gotowe obudowy są w większości nietrafione. Firmy, które je produkują nastawione są na konkretne projekty. Jak im zostanie forma po produkcji to klepią dalej.
    Na dzień dzisiejszy np. obudowy z otworem na wyświetlacz 16x2 są wielkie, a mniejsze mają za mały otwór (prawdopodobnie były robione do wyświetlacza LED).
    Reasumując: samoróbka z laminatu robiona w domu - TAK!
    zamawiane płytki w firmie do zrobienia dziwnej obudowy - NIE!
    To oczywiście mój pogląd ;)

• #12 08 Cze 2015 13:41
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Kilka razy robiłem obudowy, albo ich fragmenty z laminatu i uważam, że rozwiązanie jest dobre, ale bardziej do prototypu niż do normalnego projektu. Dobry efekt wizualny uzyskamy zamawiając płytki w profesjonalnej firmie, a jak już było wspominane, to nie jest to tanie wyjście.
    W ostatnim czasie stosuje standardowe obudowy, otwory na wyświetlacze, ledy i przyciski, wiercę, albo wycinam i na koniec przyklejam na panel przedni zalaminowaną matryce. Jest tanio, wizualnie wygląda to dobrze i jest całkiem dobrze zabezpieczone przed zalaniem.
    Laminat jest w porządku, ale do konstrukcji które jeszcze rozwijamy i nie wiadomo co dokładnie wyjdzie.

• #13 09 Cze 2015 09:55
    Greyangel
    Poziom 14  

gemiel napisał:
    Gotowe obudowy są w większości nietrafione.

Można sobie dość dobrze poradzić projektując płytkę z uwzględnieniem już gotowej obudowy. Jest to IMHO metoda najtańsza i dająca najlepsze efekty. Nawet jeśli czerpię z gotowego projektu to często dodaję jakieś pomocnicze układy lub coś zmieniam i mam ochotę by było to estetyczne, wtedy projektuję cały obwód (tak żeby nie wyjść z wprawy).

• #14 11 Cze 2015 14:46
    japko1024
    Poziom 17  

Urgon napisał:
    AVE...

Fajnie, jak się ma sto dolców do wyrzucenia na zamówienie w chińskiej fabryce. Trochę gorzej, jak się nie ma. Mniej kosztują gotowe obudowy plastikowe. Można też je robić ze sklejki albo blachy, jak się ma narzędzia warsztatowe. Jak trzeba ekranować, to folia aluminiowa i klej. Jeszcze jedną opcją dla ambitnych jest odlewanie obudów z aluminium z pomocą prostego pieca na węgiel drzewny, lub z pewteru zwanego też cynołowiem, który to można stopić na starej patelni.

Tylko, że ołów jest rakotwórczy i nie wiem, czy częste dotykanie takiej obudowy nie byłoby szkodliwe dla zdrowia (chyba, że jego stężenie w całym stopie jest bardzo małe). Można taką obudowę ewentualnie pomalować jakąś bezpieczną farbą. Jest też pewter bezołowiowy. A propos stopów o niskich temperaturach topnienia, przypomniał mi się galinstan, stop galu, indu i cyny. Jest on ciekły w temperaturze pokojowej i często zastępuje rtęć w termometrach.

• #15 11 Cze 2015 17:53
    CMS
    Moderator

japko1024 napisał:
    Tylko, że ołów jest rakotwórczy i nie wiem, czy częste dotykanie takiej obudowy nie byłoby szkodliwe dla zdrowia

Nie rakotwórczy tylko powoduje ołowicę.
    Szkodliwe są głownie jego opary. Dotykanie obudowy polutowanej stopem SnPb jest tak samo niebezpieczne jak dotykanie każdego innego sprzętu elektronicznego. Nie popadajmy w paranoję, toż to nie sztabki uranu :)

Pozdrawiam.
    CMS

• #16 11 Cze 2015 18:48
    Marian B
    Poziom 34  

Moim zdaniem do wykonywania wszelkiego typu obudów "na miarę" niema nic lepszego od cienkiej, cynowanej stalowej blachy w arkuszach. Grubość 03÷04mm. Można ją ciąć nożyczkami w dowolne kształty jak papier, polutować nawet bardzo skomplikowane bryły. Tu kilka przykładów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14425878#14425878

A tu jeszcze przykład dość skomplikowanej pod względem kształtu ze względu na "okrągłości" obudowy monitora, wykonanej z takiej blachy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12920429#12920429

• #17 11 Cze 2015 19:34
    abart64
    Poziom 28  

Gdzie kupić taką blachę w arkuszach?Zdaje się że się nazywa "angielska". Szukałem blachy identycznej jak na foremki do ciast ale niestety w detalu nic nie znalazłem.Foremki od pewnego czasu robią nie gładkie tylko przetłaczane,zresztą ciężko się odcinają brzegi i duże odpady wychodzą.Gdzie taką kupić w arkuszach?

Dodano po 14 [minuty]:

A co do tytułowego wątku to dodam "cudze chwalicie,swego nie znacie" :)
    Konstrukcje SP6FRE w obudowach własnoręcznie wykonanych z laminatu
    http://sp-hm.pl/thread-1500.html

• #19 11 Cze 2015 20:52
    Marian B
    Poziom 34  

Dość dawno bo około 15 lat temu kupilem 5 arkuszy w sklepie branży metalowej o profilu rolniczym. Arkusze mają wymiar 1x1m, a cena już nie pamiętam, ale banalna.
    Doskonale nadają się też foremki do ciasta lub innych wypieków, wykonane z tej samej blachy, do nabycia w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Niestety, wtedy taka obudowa będzie nieco droższa, no bo dojdzie koszt produkcji foremki.

• #20 13 Cze 2015 10:21
    PIOTR SL
    Poziom 8  

Obudowy całkiem ciekawie wyglądają tylko nieco kosztowne.
    Niedawno był projekt DIY zegara nixie też w obudowie z płytek obłożonych drewnem. Jak dla mnie wymiatał.

• #21 13 Cze 2015 22:37
    yogi009
    Poziom 42  

Blacha do ciasta produkcji spółdzielni inwalidów (nie będę robił reklamy) - ok. 8zł za sztukę. Świetna na ekrany, znakomicie się lutuje.

• #22 19 Cze 2015 16:49
    sucharek096
    Poziom 7  

U mnie w szkole jest model sterowania bramą wjazdową w obudowie właśnie z pcb. Bardzo dobry efekt, jest bardzo stabilna i nawet nieźle wygląda :)