Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator ochronny 24v/230 przeróbka na prostownik

05 Cze 2015 21:34 1716 19
  • Poziom 14  
    Witam, posiadam transformator ochronny 24v, mam zamiar odwinąć kilka uzwojeń wtórnych tak aby otrzymać 14,6v stałego napięcia i wykorzystać jako prostownik samochodowy. Pytanie, jaką bezpieczną, maksymalną wydajność prądową mogę uzyskać z tego trafo po odwinięciu do 14,6V? Bardzo proszę o odpowiedź.
  • Pomocny post

Poziom 32  
    Witam !
    "mam zamiar odwinąć kilka uzwojeń wtórnych tak aby otrzymać 14,6v stałego napięcia"
    Wydajność prądowa jest prosta - I=S/U, więc jeżeli masz transformator 160W/24V=6,66A, natomiast jeżeli chcesz robić prostownik to odwiń go maksymalnie do 17-18V, tu masz napięcie zmienne, na forum jest dużo projektów prostowników.
  • Poziom 14  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Podając napięcie 14,6V miałem na myśli , napięcie już po wyjściu z mostka prostowniczego. wiem, że zmienne to musi być ok.16V. Jeszcze raz dziękuję.
  • Poziom 36  
    14.4V na wyjściu to zbyt duże napięcie do ładowania akumulatora. Akumulator ladowany takim napięciem będzie się gotowal.
  • Poziom 14  
    To ma być prostownik "awaryjny" gdy trafi mi się akumulator np. zostawiony na światłach, tak jak ostatnio miałem przypadek. Zwykły prostowniczek z "motoryzacyjnego" nie chciał podnieść napięcia powyżej 5v, dopiero pożyczona własno-róbka dużym prądem, po 2 godzinach postawiła go na nogi. Potem dokończyłem ładowanie zwykłym sklepowym prostownikiem. Chodzi mi tylko o awaryjne sytuacje. Oczywiście regulacja natężenia prądu będzie, zastosuję regulator mocy grzałki, podłączony na pierwotnym.
  • Poziom 36  
    Ładowanie akumulatora dużym prądem po tak głębokim rozładowaniu to śmierć dla akumulatora. W takim przypadku ograniczamy prąd do minimum i ładujemy go spokojnie małym prądem aż do "wstawia" akumulatora. Regulator na stronie pierwotnej nie nadaje się do sterowania obciążeniami indukcyjnymi.
  • Poziom 43  
    bearq napisał:
    14.4V na wyjściu to zbyt duże napięcie do ładowania akumulatora.
    Zależy o jakim napięciu mówimy, Jeżeli o maksymalnym - nie. Jeżeli o skutecznym - będzie za wysokie.
    Przy napięciu zmiennym ok.16V (przy obciążeniu znamionowym transformatora) i mostku Greatza napięcie DC będzie za wysokie do ładowania akumulatora.
    Rada praktyczna - aby zmierzyć maksymalne napięcie na wyjściu prostownika należy połączyć go z kondensatorem i woltomierzem.
    kajt55 napisał:
    mam zamiar odwinąć kilka uzwojeń wtórnych
    Przy odwijaniu porób odczepy aby uzyskać możliwość ustawienia optymalnego napięcia wyjściowego przy założeniu ze prostownik nie będzie wyposażony w regulator napięcia.
  • Poziom 36  
    Myślę że mówimy tutaj o napięciu skutecznym a nie maksymalnym. Najlepiej podłączyć kondensator i mierzyć napięcie, bez obciążenia powinno być około 14,4V. Ewentualnie można obliczyć. Zamiast robienia kilku odczepów polecam zrobić regulację za pomocą tyrystorów po stronie wtórnej.
  • Poziom 43  
    bearq napisał:
    ]Najlepiej podłączyć kondensator i mierzyć napięcie, bez obciążenia powinno być około 14,4V.
    Tu przegina kolega w drugą stronę, przy maksymalnym 14,4 V ładowanie będzie mizerne a po osiągnięciu przez akumulator 14,4V zupełnie ustanie - brak różnicy potencjałów. Co ze spadkiem napięcia przy obciążeniu? Trzeba też wziąć poprawkę, że sieć niekoniecznie musi trzymać 230V, spadek napięcia o 10% jest dopuszczalny.
  • Poziom 36  
    A po co ładować akumulator powyżej 14,4V? Podłączamy prostownik 14.4V do akumulatora, napięcie spada a prąd rośnie. Wraz z ładowaniem akumulatora napięcie zacznie wzrastać a prąd spadać. W końcowej fazie napięcie wzrośnie do około 14,4V a prąd spadnie do prawie 0. Możliwe że mówisz o czymś innym ale nie ma chyba sensu po raz enty rozmawiać o prostownikach ;)
  • Poziom 34  
    bearq napisał:
    Podłączamy prostownik 14.4V do akumulatora, napięcie spada a prąd rośnie. Wraz z ładowaniem akumulatora napięcie zacznie wzrastać a prąd spadać. W końcowej fazie napięcie wzrośnie do około 14,4V a prąd spadnie do prawie 0
    Obawiam się, że takim prostownikiem zwykłego, typowego akumulatora samochodowego o pojemności 45 - 75Ah w normalnym czasie 12 - 14 godzin nie naładuje do pełna. Końcowy prąd ładowania większości takich akumulatorów (używanych) oscyluje w okolicach 1A a niekiedy więcej i przy tych parametrach prostownika (14.4V na jałowo) końcowe napięcie na akumulatorze nie będzie pewnie większe od 13.8 - 14V, albo i mniejsze. Wystarczy go obciążyć żarówką np 10W/12V i zobaczyć jakie będzie napięcie.
  • Poziom 36  
    Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest nasz akumulator, moje schodzą grubo ponad 1A a napięcie końcowe oscyluje w granicach 14,2V. Stąd wręcz konieczne jest zamontowanie układu regulacji prądu po stronie wtórnej na tyrystorach co daje nam szeroką i dokładną regulację prądu ładowania w odróżnieniu do od czepów.
  • Poziom 43  
    bearq napisał:
    Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest nasz akumulator,
    Jeżeli końcowy prąd ładowania jest niski to są dwie możliwosci:
    1.Akumulator (nowy) ma niską pojemność znamionową.
    2. Akumulator o pojemności 45Ah lub większej jest już mocno zasiarczony i ma jak w pkt.1.
    bearq napisał:
    A po co ładować akumulator powyżej 14,4V?
    Kolego, aby naładować do 14,4V (nie powyżej) musi być różnica potencjałów pomiędzy prostownikiem i akumulatorem. Prostownikiem o napięciu maksymalnym 14,4V (nawet ładując kilka tygodni) nie naładuje się akumulatora do 14,4V.
    Proszę spojrzeć na połówki sinusoidy i powiedzieć w jakiej części okresu napięcie dla takiego prostownika będzie wyższe od 14,0V. Jak to się przełoży na skuteczny prąd ładowania?
    Wawrzyniec napisał:
    takim prostownikiem zwykłego, typowego akumulatora samochodowego o pojemności 45 - 75Ah w normalnym czasie 12 - 14 godzin nie naładuje do pełna.
    Prawda :|
    bearq napisał:
    W końcowej fazie napięcie wzrośnie do około 14,4V a prąd spadnie do prawie 0.
    Gdy skuteczny (nie maksymalny) prąd ładowania spadnie do wartości prądu samorozładowania akumulatora, ustali się stan równowagi (pomiędzy energią dostarczoną z prostownika i traconą w procesie samorozładowania) zdecydowanie poniżej napięcia 14,4V
  • Poziom 13  
    Witam
    znalazłem post w którym poruszyciele temat przeróbki prostownika ochronnego z możliwością regulacji prądu, posiadam taki sam transformator i chcę podłączyć regulator prądu taki zakupiony z allegro po stronie pierwotnej transformatora, może mi ktoś powiedzieć bądź narysować schemat podłączenia takiego regulatora.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Pantera napisał:
    chcę podłączyć regulator prądu taki zakupiony z allegro po stronie pierwotnej transformatora

Taki ściemniacz zwykły? To dość dziadowskie rozwiązanie...
    Nie wszystkie ściemniacze prawidłowo pracują z obciążeniem indukcyjnym.

Pantera napisał:
    może mi ktoś powiedzieć bądź narysować schemat podłączenia takiego regulatora.

Szeregowo z obciążeniem (uzwojeniem pierwotnym transformatora) włączasz.
  • Poziom 14  
    Nie wiem jaki masz regulator bo są różne ale masz tu przykładowe dwa rysunki:

Lepszym rozwiązaniem jest regulator na uzwojeniu wtórnym wraz z automatycznym wyłączeniem po naładowaniu oraz układem przeciwzwarciowym.
    np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1528327.html

A jak jesteś kompletnie zielony to możesz kupić np takiego tylko zaznacz opcję zmontowany:
    https://sklep.avt.pl/avt3166.html
    tylko nie wiem jak się zachowa przy 24V.
  • Poziom 13  
    zastosował bym ten regulator ze sklepu avt po stronie wtórnej, schemat podłaczenia mam w dokumentacji ale on pracuje naw wyjściu z prądem 17 V boje się ze spala się tranzystory mosefet, dodam ze transformator chce wykorzystać do maszynki do ciecia styropianu aby regulować nagrzewanie sie drutu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Pantera napisał:
    zastosował bym ten regulator ze sklepu avt po stronie wtórnej, schemat podłaczenia mam w dokumentacji ale on pracuje naw wyjściu z prądem 17 V

Do 20V AC.

Pantera napisał:
    dodam ze transformator chce wykorzystać do maszynki do ciecia styropianu aby regulować nagrzewanie sie drutu.

No to nie da rady zastosować AVT3166, bo on do akumulatorów jest.
    Zostaje ściemniacz na pierwotnym albo lepiej PWM na wtórnym.
  • Poziom 14  
    Do cięcia styropianu ten regulator AVT3166 się nie nadaje bo ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe tzn że jak nie wykryje napięcia około 9V na zaciskach to MOSFET nie przepuści prądu. W tym przypadku nigdy by nie załączył, więc drut byłby zimny.

Zostaje albo ten regulator na pierwotnym co masz albo zrobić sam regulator na wtórnym z linku co podałem.
    Marco121 podał trzy schematy:
    1) sam regulator na wtórnym
    2) regulator na wtórnym z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym
    3) regulator na wtórnym + schamat JózefaG czyli zabezpieczenie przeciwzwarciowe w automatycznym wyłączeniem prostownika po osiągnięciu 14,4V

Tylko się tak zastanawiam czy jest sens dawać takie trafo do maszynki do cięcia styropianu. Wystarczy mały transformator.

Z tego transformatora to bym zrobisz na Twoim miejscu prostownik zastosujesz schemat 3. W tym wariancie masz dwie opcje poprzez przełącznik albo sama regulacja na wtórnym albo prostownik z automatycznym wyłączeniem. Wtedy jak będziesz chciał ciać styropian to podpinasz krokodylki z prostownika do maszynki do sięcia styropianu i włączasz tryb ręczny, a jak będziesz chciał podładować akumulator to przełączesz na tryb automatyczny. Bo szkoda takiego trafo na maszynkę do cięcia styropianu.

Ja w tamtym tygodniu właśnie zrobiłem sobie taki regulator, pierwszy raz wytrawiałem płytkę i fajnie wyszło. Ze starego zepsutego UPSa zrobiłem prostownik. Planuję w tym roku ale to pewnie w zimie zrobić kilka takich regulatorów bo mam dwa stare prostowniki, Ojciec też ma dwa które nie mają automatycznego wyłączenia.
  • Poziom 13  
    zrobił bym regulator z linku co mi podaliście ale nie mam teraz na to czasu, kpie wiec regulator na uzwojenie wtórne do 10A i napięciu do lub powyżej 24V, na teraz będzie musiało mi to wystarczyć.