Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awtotester- radziecki miernik samochodowy

filozof97 06 Jun 2015 01:13 2640 11
Testo
 • #1
  filozof97
  Level 10  
  Posiadam fabrycznie nowy "Awtotester". Nie mam jednak zielonego pojęcia, co można nim zmierzyć, jak to zrobić- i w gruncie rzeczy, do czego on służy. Ma nieco ponad 20 lat, wygląda tak:
  Awtotester- radziecki miernik samochodowy  Ma trzy przyciski, wciśnięcie kombinacji których uruchamia różne funkcje:
  Awtotester- radziecki miernik samochodowy


  Jednak nie wiem, co oznacza w tym wypadku 15 V (napięcie? Tylko skąd 15 volt w samochodzie?), co oznacza 1,5 V (znowu- napięcie?), co znaczy 90a* (stopnie?). Domyślam się, że 1500 r/min oraz 6000 r/min to obroty na minutę, ale dalej nie wiem do czego to może służyć.
  Na klamrach(trzech) jest plus, minus oraz "PR" cyrylicą.

  Liczę na pomoc. Dziękuję.

  EDIT: Właśnie "odkryłem" dwie pierwsze pozycje. To jest po prostu woltomierz i jego dwa zakresy. Pozostałe pozycje pozostają zagadką.
 • Testo
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  cezars65
  Level 24  
  Biorąc pod uwagę jaki postęp dokonał się w motoryzacji - raczej z nim do muzeum. To coś kiedyś amerykanie ze wschodu stojący i sprzedający na rynku mieli w swojej ofercie . Pomijam jakość tego , spory rozrzut parametrów . Jest on dedykowany do aut wyposażonych w tradycyjny stykowy układ zapłonowy. Podłączenie go np. pod elektroniczny układ zapłonowy w starszym typie poloneza na sto procent powodowało zepsucie tego cuda.
 • Testo
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  filozof97
  Level 10  
  To znaczy, liczę na to, że to urządzenie będzie pomocne przy zabytkowych samochodach przy których się dłubię- więc sprzęt muzealny jest tu jak najbardziej na miejscu. Zarówno Packard 120 z 1936 roku jak i Wołga z 1966 ma tradycyjny układ zapłonowy na stykach- nie powinno więc "tego cuda" zepsuć.

  No i dalej nie wiem, do czego służą pozostałe pozycje. Obrotomierz?
 • #6
  bandi21
  Level 30  
  Możesz zmierzyć napięcie akumulatora,napięcie ładowania prądnicy lub alternatora,Wyregulować obroty biegu jałowego w silniku gaźnikowym,sprawdzić do jakich obrotów maksymalnych wkręca się silnik.Dawniej wiele aut nie miało obrotomierza więc takie cudo było przydatne.
 • #7
  januszx3
  Level 31  
  Twój przyrząd, to "Автотестер а1 ухл4"
  Awtotester- radziecki miernik samochodowy Awtotester- radziecki miernik samochodowy
  Przyrząd przeznaczony jest do czterocylindrowych silników (wtedy ilość impulsów z przerywacza podawana na miernik, poprzez "Pr", jest relatywna z jego zakresami obr/min -wału silnika).
  Instrukcja tego przyrządu, pod nazwą "Автотестер а1 ухл4", jest dostępna w internecie.
 • #8
  filozof97
  Level 10  
  Dziękuję za instrukcję, ale niestety nie umiem po rosyjsku. W zasadzie jedynie co jeszcze muszę wiedzieć, to pod co podłączyć ten trzeci kabel (PR). Zasilanie cewki zapłonowej?
 • #9
  KaW
  Level 34  
  Autotester -pozwala dzięki przewodowi "PR" zmierzyc spadek napięcia na przerywaczu.
  Całosc tego przyrzadu jest dopasowana do wyrobów i samochodów z dawnego
  okresu .
  Wymaga tez dobrej znajomości tego przyrzadu oraz techniki obsługi samochodów z przerywaczem .Potrzebna jest tez kompletna wiedza o obsłudze akumulatorów kwasowych.
  Na przykład -w jednej z pozycji przyrząd pozwala mierzyc obroty silnika -zatem potrzebna jest wiedza o pracy silnika spalinowego czterotaktowego .
 • #10
  filozof97
  Level 10  
  Którą to wiedzę akurat posiadam, tak samo jak i "samochody z dawnego okresu". Wiem już do czego to służy, nie wiem jeszcze gdzie dokładnie podłączyć przewód "PR" w celu pomiaru prędkości obrotowej i kąta wyprzedzenia zapłonu. Jedyne co przychodzi mi do głowy to wspomniany wcześniej przewód zasilający cewki zapłonowej- bo co, kondensator aparatu? Nie chciałbym urządzenia na dzień dobry spalić, więc liczę na odpowiedź. Przy okazji- proszę nie traktować mnie jak osoby która o samochodzie wie że ma cztery koła i jeździ.
 • #11
  januszx3
  Level 31  
  W przyrządzie "Автотестер а1 ухл4", kabel oznaczony "Пр" ("prieryvatjel"- przerywacz), służy do sprawdzenia styków przerywaczy(pkt. 7.4.- instr), przy wyłączonym silniku i wciśniętym przycisku lewym (1,5V),
  oraz do pomiaru kąta stanu zwarcia styków (kąta obrotu wałka rozrządu), przy załączonym, nagrzanym silniku (pkt. 7.5.- instr) i wciśniętym przycisku "90°α".
  Kabel oznaczony "Пр" podłączamy do wyjścia styku przerywacza, jednocześnie pozostałe przewody "+" i "-", podłączamy do zacisków (klem) akumulatora.
  W/w podłączenie przyrządu, dotyczy również obu zakresów pomiaru obrotów wału silnika (1500;6000 obr/min).
  Zgodny z instrukcją sposób podł., na zał.rys:
  Awtotester- radziecki miernik samochodowy
  Przy prawidłowym podłączeniu, jak wynika z załączonego schematu przyrządu
  (Post#7), jakiekolwiek uszkodzenia elektryczne przyrządu i z powodu przyrządu,
  są wykluczone.
 • #12
  KaW
  Level 34  
  W tresci instrukcji pomiar zestyków przerywacza odniesiony jest do masy /"-"
  akumulatora.W tresci tej jest napisane ,że błedy umasienia rzutuja na wynik pomiaru oporności przejscia styku przerywacza.

  Jeśli wiedza jest , to jest potrzebne w miare dokładne i dobre tłumaczenie
  tej instrukcji.
  Nie było moim zamiarem dokuczanie komukolwiek .

  Prosze nie podłaczać niczego do tego plusa zasilania cewki .Nieumiejętne podłaczenie grozi zniszczeniem tego przyrzadu.