Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana karty graficznej - Jaką wybrać?

06 Cze 2015 19:05 624 10
  • Poziom 6  
    Witam.
    Od pewnego czasu planuję zmianę grafiki w moim komputerze, oto jego specyfikacje:

MOBO: MSI H81M-P33
    CPU: Intel® Core™ i3-4130 CPU @ 3.4GHz
    GPU: GeForce GT240 1GB
    RAM: GOODRAM 4GB 1333mhz DDR3
    HDD: Seagate Barracuda 500GB
    Zasilacz: Seasonic SS-500ET 500W

i tutaj pojawia się problem. na samym początku planowałem zakupić nową kartę Palit GeForce GT 740 1GB GDDR5 (128-bit), gdyż maksymalna kwota jaką chcę przeznaczyć na kartę to 350zł. Z drugiej strony pojawiła się alternatywa - używany GTX560 lub 560ti (nie wiem co to za różnica) z minimum kilkumiesięczną / roczną gwarancją. Teraz pojawia się kolejna zagadka, czy mój zasilacz to wszystko uciągnie. Z opinii wynika że daję radę z kartami takimi jak gtx470 bez problemu.
    Zwracam się z prośbą do osób "siedzących" w tym temacie o doradzenie mi co powinienem zrobić, czy zostać przy tym gt740, kupować 560 (jesli zasilacz da sobie z nia rade) czy też szukać innej nowej / używanej karty do okolic 350zł (jeśli tak to jakie są jeszcze godne uwagi biorąc pod uwagę mój uszczuplony budżet i niezbyt dobry zasilacz? odrazu mówię, radeony odpadają, poprostu mam do nich jakieś obrzydzenie)
    Komputer będzie używany głównie do gry CS:GO (stąd pomysł na gt740, morele testowały identyczną kartę na gorszym procesorze w fullhd i wysokich detalach i fpsy oscylowały około 100, ja nie potrzebuję ani fullhd ani wysokich detali dlatego myślałem że ta karta wystarczy mi w zupełności. Już teraz na samym gt240 mam 150fps ale w duzym obciazeniu grafiki bardzo spadają i to mnie męczy)
    Z góry wielkie dzięki za każdy komentarz i pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Jeżeli max to 350 zł to kupować używaną.
    Używana to także ryzyko, lecz w tej cenie nic nowego nie kupi co byłoby sensownym wyborem.
    Możesz brać jak wyżej GTX 560TI, jest to mocniejsza wersja GTX 560
    Zasilacz spokojnie da rade.
  • Poziom 6  
    co masz na myśli mówiąc ryzyko w używanej grafice? jeśli nie zepsuła by się po tych kilku miesiacach gwarancji to chyba nagle nie padnie, prawda? masz jakąś słabszą używkę do polecenia? nie jestem az tak wymagajacy, wiec nie potrzebuje az takiej karty. cos lepszego od gt740 a gorszego od tej?
    a co do tego zasilacza, jak się mają opinie ludzi (w tym Twoja), że zasilacz spokojnie pociągnie, skoro w testach tej 560ti obciążenie w stresie wynosi po 430w? doliczajac jeszcze procesor, a na moim zasilaczu jakastam srednia moc wynosi 418w. w wadach tej karty prawie zawsze jest wypisywana bardzo duza pradozernosc pod obciazeniem..
    pytam o szczegoly, bo jestem w tym totalnie zielony a nie chce wyrzucic pieniedzy w bloto. dzieki. :)
  • Poziom 25  
    TDP GTXa 560TI to 170W, więc nie wiem skąd te rewelacje o 430W.
    Może pomyliło Ci się z jakimś radeonem.
    Zasilacz spokojnie da radę i będzie jeszcze zapas.
    Nie wiem czemu chcesz słabszą skoro masz całkiem dobry procesor, ale słabszym byłby np zwykły GTX 560 bez TI. Gorszych nie ma sensu brać.

No jeżeli będzie gwaracja to dobrze.
    Karty graficzne oraz dyski twarde są podzespołami które najszybciej się psują, więc ryzyko kupna używanej zawsze jest, ale jeżeli byłaby gwarancja to można śmiało brać.
  • Poziom 6  
    tez czytalem o tym tdp, ale co w takim razie oznacza to?
    Spoiler:

to jakis fake, czy o co tutaj chodzi? :P ostatni screen z recenzji gtx560ti.
  • Poziom 25  
    Z tego zdjęcia to mało co widać, daj link jeżeli chcesz wytłumaczenia.
  • Poziom 6  
    http://twojepc.pl/artykuly.php?id=test_nvidia_geforce_gtx_560ti_amd_radeon_hd_6950&strona=5
    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/GeForce_GTX_560_Ti_-_premiera-3578/strona/12984.html
    http://www.pcworld.pl/testy/opis/GRAF0085-NVIDIA_GeForce_GTX_560_Ti.html

jedyne co mi przychodzi do glowy to to, ze to sa pomiary obejmujace cala konfiguracje, a nie sama karte, mam racje?

moglbys mi jeszcze prosze przyblizyc skad ta pewnosc ze 560ti nie zaszkodzi mojemu zasilaczowi i calej reszcie? w jakis sposob sie to oblicza? bo w sumie troche sie o to obawiam, mowic mozna jedno a pozniej pieniedzy za spalone czesci spowrotem nie odzyskam :P
  • Poziom 25  
    Tak jest to pomiar całego zestawu a i tak jakoś dziwne wyniki w idle, zapewne za sprawą prądożernego procesora po OC.
    Nie wiem co Ty się tak martwisz tym zasilaczem, zasilacz masz z górnej półki, bo to w końcu Seasonic.
    GTX 560TI 170W, procesor 54W, dyski i reszta pierdółek max 50W to masz razem 270W, jeżeli w stresie połknie Ci 300W cały zestaw to będzie max.

Poza tym, masz markowy zasilacz z zabezpieczeniami, który chroni właśnie przed spaleniem lub uszkodzeniem komputera z powodu przeciążenia itd.
  • Poziom 6  
    faktycznie, moj procesor jest ponoc oszczedny wiec to jeden plus.
    dobrze rozumiem, ze stres karty = obciążanie jej - czyli, żeby osiągała te kosmiczne ilości "W" musiałbym ją męczyć grając w nowe gry na wysokich detalach?

jesli tak to jestem uratowany, bo nie mam zamiaru robić niczego takiego :P
  • Poziom 6  
    owszem, tylko dla mnie 7 dni gwarancji to zdecydowanie za mało..
    znalazłem coś takiego
    http://allegro.pl/evga-gtx-560-ti-1-gb-ssc-oc-box-najlepsza-gw-3m-i5415240607.html z 3 miesiącami gwarancji

alen ie wiem czy evga jest dobra..
    miesiąc gwarancji to tez niezbyt duzo, prawda?

e:
    http://allegro.pl/geforce-gtx-560-ddr5-pci-e-1280mb-hdmi-2xdvi-i5408070402.html

oplaca sie brac cos takiego? oem, ale prznyajmniej nowka + 12msc gwary, a wszystkie 560ti na allegro 10dni-1msc
    + czytalem opinie, ze 560ti nie jest az tak lepsze od zwyklej 560, a i tak ebde uzywal tej karty glownie do csgo
    problem w tym ze porownalem gpu-z z aukcji do mojej karty, no i ta 560 niby zjad ją bez problemu, ale te pamięci ma ledwo ledwo lepsze, bo 552/802, bardzo istotne jest to w grafice?