Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta indukcyjna - trudność z wyborem modelu

06 Cze 2015 20:27 2859 7
 • Poziom 10  
  Dzień dobry.

  Moja żona zdecydowała, że chcemy płytę indukcyjną. Nigdy z tym nie miałem do czynienia, więc troszkę poczytałem, pomacałem magnesem stare garnki i ustaliliśmy że:
  - ma mieć na panelu osobne sterowanie mocy grzewczą każdego pola (a nie najpierw wybór pola a dopiero potem plusik/minusik
  - musi mieć time wyłączający grzanie po nastawionym czasie
  W sklepie zwróciliśmy jeszcze uwagę na szkło - fajnie, żeby przynajmniej od frontu płyta była sfazowana/szlifnięta.

  Sprzedawca zasugerował nam INDESIT VIX 644 C E za około 1100 zł. Stety albo niestety okazało się, że jedyny egzemplarz to wystawowy i ma rysy ma szkle.

  Za to u konkurencji znaleźliśmy podobne urządzenie Hotpoint-Ariston KIX 644 CE za jakieś 1000.
  Na pierwszy rzut oka różni się tylko brakiem szlifu. Jednak na drugi rzut oka ujawniła się jeszcze jedna różnica, tym razem na korzyść - inna "obudowa" od spodu. Załączyłem rysunek z manuala. Rzecz w tym, że w tej płycie "ramka montażowa" ma grubość około 2 cm i całkowicie mieści się w blacie a poza blat przechodzi tylko środkowa część (na rysunku na ciemno). Takie rozwiązanie znakomicie ułatwi mi montaż, bo płyta musi się znaleźć na granicy dwóch szafek i w dodatku musi być przesunięta "do przodu" niemal nad fronty szafek.

  Ale w tym momencie wtrąciła się uprzejma sprzedawczyni i zwróciła żonie uwagę, że "ale ta płyta nie ma czujników rozmiaru garnka". Żona się dopytała co to i już to chce.

  Po tym przydługim wstępie proszę o sugestie jakie modele spełniają w/w warunki. Powtórzę dla porządku:
  - odrębne sterowanie dla każdego pola
  - timer/wyłącznik czasowy
  - szlif/fazka (nie jest to kluczowe)
  - rozpoznawanie rozmiaru naczynia
  - spodnia obudowa coś na kształt rysunku
  - cena... hmm, no chętnie do 1200, ale jak trzeba zapłacimy więcej.


  Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady.


  Edit: Z tym rozpoznawaniem rozmiaru naczynia to jakaś fikcja. Sprzedawczyni pokazywała nam model elektrolux EHH16340FK twierdząc, że rozpozna wielkość naczynia i dostosuje wielkość pola grzejnego. Ale w instrukcji nie znalazłem nic na temat takiej funkcjonalności. Jedyne co wyczytałem, to informacje o minimalnych rozmiarach garnka - np pole 145 mm wymaga gara minimum 125.
 • Poziom 9  
  Nie wiem jak inne, ale niech Cię Ręka Boska broni przed płytą indukcyjną BEKO. Jakaś turecka firma i z tego co do tej pory się dowiedziałem, to nie tylko w tej materii są ciency. Znajoma kupiła ją z pół roku temu i do dziś się z nią użera: bardzo często musi ja resetować (odłączać od prądu w rozdzielni), bo wyskakują błędy w sterowaniu, działają tylko niektóre "fajerki", mało tego: ten sam garnek raz widzi a raz nie. A serwis?...tnie głupa na całego! Polecam jej aby sprawę oddała do sądu, ale jak to kobieta..."ale dwie grzeją! A od czasu do czasu jak pójdę i na chwile wyłączę,to też mi się nic nie stanie..."
  Jeśliby jaki przedstawiciel Beko chciał tu interweniować, to bardzo chętnie spotkamy się w sądzie - mam wszystkie materiały już dawno zebrane.
  Zdarzają się "wpadki" fabryczne, przeoczone przez kontrolę techniczną, ale wtedy sprzęt powinno się wymienić na mowy - sztuka za sztukę i to natychmiast. Niech się firma z tym bublem dalej buja sama a nie Bogu Ducha winien klient - ale jak autoryzowany serwis udaje głupiego, to z tego widać, że dobrze wiedzą, że sama wymiana takiego wadliwego egzemplarza nic nie da...bo takich większość! I wcale nie kończy to kłopotów - kłopoty takie kończy zmiana producenta a nie produktu.
  A więc: od płyt BEKO z daleka!
 • Poziom 10  
  Dzięki za ostrzeżenie co do Beko, ale nie posuwa mnie to nic a nic do przodu w poszukiwaniach. :)

  edit: minął miesiąc, podpowiedzi tyle co kot napłakał, czyli "rozwiązano" ale słabo.

  PS. Kupiłem jakiegoś Whirpoola, który też ma podobną konstrukcję - blaszana ramka chowa się w blat, a sama "elektronika" jest w mniejszej, ale głębszej obudowie. Znakomicie ułatwiło mi to montaż.
 • Poziom 20  
  Możesz napisać jaki to model ?
  Spełnia wszystkie kryteria, które wymieniłeś ?
 • Poziom 26  
  Jeżeli mogę doradzić:
  Sterowanie pola - wybrać taką, która ustawienie mocy ma na "szlaczku" (nie plusik i minusik). Wtedy żądaną moc pola ustawia się jednym naciśnięciem określonej cyferki.
  Bardzo przydatne jest wykończenie przedniej krawędzi metalową listwą. Ja niestety już kiedyś uszczypałem róg płyty.
  Poza tym jeszcze są płyty z polami do podłużnych garnków oraz niektóre mogą nie mieć funkcji boostera.
  Co do reszty parametrów to płyty w zasadzie niczym od siebie się nie różnią.
 • Poziom 25  
  Ja mam płytę aeg, Dałem za nią 1100 3 lata temu. Spisuje się bardzo dobrze.
  Potwierdzam, że taki pasek do regulacji mocy by się przydał i koniecznie żeby płyta miała metalową ramkę osłaniającą krawędź szkła. Płytka (a dokładnie właśnie ramka) dostała garnkiem już nie raz i wszystko ok. A jak sam kupowałem zastanawiałem się dlaczego płyty z metalową ramką przecież brzydsze są droższe. Już wiem. I fakt Beko to szajs. Znajomi mają lodówkę. Padła zaraz po gwarancji oczywiście.
 • Poziom 20  
  Po pierwszej selekcji do ok 1250zł pozostały modele:
  Ariston HOTPOINT KIS 644 DD Z ( 5lat gwarancji )
  Bosch PIE611F17E
  Elektrolux EHH46540FK ( 4 paski ustawiania temperatury )
  Whirlpool ACM 806BA/816BA ( najgorsza porównywarka modeli na stronie producenta )
 • Poziom 10  
  Chwilę mi zajęło odszukanie kwitów. Ale już potwierdzam model:
  Whirpool ACM 816/BA, czyli jeden z wybranych przez Ciebie modeli.

  Co do uwag kolegów - ja NIE chciałem metalowej ramki ze względu na estetykę, ale rzeczywiście, metalowa ramka może być odporniejsza niż sfazowana ceramika.

  Mój model wprawdzie ma "suwak" ale jakoś się nie przekonałem do używania. +/- w jakby poręczniejszy mi się wydaje.
  Płyta nie ma odrębnego sterowania do poszczególnych pół, ale to się nie okazało jakąś większą niedogodnością. Wskazuję pole, potem ustawiam temperaturę. Przy wyłączonym polu wybranie odpowiedniego sensora włącza grzanie na "5", przytrzymanie danego sensora wyłącza pole (podobnie jak przytrzymanie głównego wyłącznika wyłącza wszystkie palniki). +/- lub suwak jest więc używany tylko do korekty poziomu mocy.

  Zapłaciliśmy w Saturnie 1299 zł pół roku temu.