Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka z odliczaniem czasu otwartego zamka drzwi

sakuu 07 Cze 2015 01:27 450 10
  • #1 07 Cze 2015 01:27
    sakuu
    Poziom 8  

Witam,
    forumowicze mam problem taki, ze moj brat jak zostaje sam w domu to zdarza mu sie nie zamykac drzwi na klucz.
    Wymyslilem i juz zamontowalem krancowke tam gdzie wchodzi bolec od zamka tylko nie mam plytki na ktorej mozna ustawic czas po jakim ma piszczec i sygnalizowac dioda.
    Idzie gdzies cos takiego dostac?
    pozdrawiam.

0 10
  • #2 07 Cze 2015 01:36
    sosarek
    Poziom 43  

Z zabezpieczeniami niewiele ma to wspólnego, najprościej to zbudować układ timera na NE555. Gotowe projekty znajdziesz w sieci i na Forum.

-1
  • #3 07 Cze 2015 11:50
    sakuu
    Poziom 8  

No jakis zwiazek z zabezpieczeniem ma.
    wszystkie uklady co znalazlem maja mozliwosc ustawiania czasu zwloki od 1 do 60s. A ja potrzebuje
    od 15 do 30min. Znalazlem AVT1820 tylko nie wiem czy jak podlacze roznicowke do zasilania to czy bedzie sie resetowal czy zapamieta ustawienia?

0
  • #4 07 Cze 2015 17:58
    sosarek
    Poziom 43  

sakuu napisał:
    wszystkie uklady co znalazlem maja mozliwosc ustawiania czasu zwloki od 1 do 60s. A ja potrzebuje
    od 15 do 30min.

Dlaczego aż tyle?
    sakuu napisał:
    Znalazlem AVT1820 tylko nie wiem czy jak podlacze roznicowke do zasilania to czy bedzie sie resetowal czy zapamieta ustawienia?

Informacji o tym nie znalazłem, jednak jest to złe rozwiązanie - zasilanie powinno być podłączone stale, układ powinien zacząć odliczać w momencie rozwarcia styków krańcówki, dlatego pisałem o zastosowaniu NE555.

0
  • #5 07 Cze 2015 20:11
    jarek_lnx
    Poziom 43  

555 nie jest dobrym rozwiązaniem do tak długich czasów, ale 4541 jest ok
    Link

Cytat:

forumowicze mam problem taki, ze moj brat jak zostaje sam w domu to zdarza mu sie nie zamykac drzwi na klucz.
    Jak chcesz żeby było zawsze zamknięte, wstaw zamek zatrzaskowy.

1
  • #6 07 Cze 2015 20:41
    REVISOR
    Poziom 25  

jarek_lnx napisał:
    555 nie jest dobrym rozwiązaniem do tak długich czasów, ale 4541 jest ok
    Link

Cytat:

Jak chcesz żeby było zawsze zamknięte, wstaw zamek zatrzaskowy.

Zamek zatrzaskowy to średni pomysł, miałem taki i nieraz czekałem na korytarzu pod drzwiami bez kluczy aż ktoś z domowników wróci i otworzy, lepiej już zamek elektromagnetyczny zamykający się po określonym czasie samoczynnie, po wyjściu z mieszkania mamy czas na to aby sobie przypomnieć czy mamy przy sobie klucze i po nie wrócić zanim drzwi zamkną się z automatu.

0
  • #7 07 Cze 2015 21:23
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

REVISOR napisał:
    Zamek zatrzaskowy to średni pomysł, miałem taki i nieraz czekałem na korytarzu pod drzwiami bez kluczy aż ktoś z domowników wróci i otworzy, lepiej już zamek elektromagnetyczny zamykający się po określonym czasie samoczynnie, po wyjściu z mieszkania mamy czas na to aby sobie przypomnieć czy mamy przy sobie klucze i po nie wrócić zanim drzwi zamkną się z automatu.

Wręcz przeciwnie. Jeżeli "całe życie" stosujesz zamek zatrzaskowy to nie zdarza się sytuacja, o której piszesz, a bezpieczeństwo jest znacznie większe.

0
  • #8 07 Cze 2015 21:38
    sakuu
    Poziom 8  

Nie no zatrzaskowy nie wchodzi w gre bo ta krancowka ma tez pelnic role informacji na wieczor jak sprawdzam ktore drzwi mam nie zablokowane, tak samo wyjscie w garazu i piwnicy.

0
  • #9 07 Cze 2015 21:43
    sosarek
    Poziom 43  

Nie myślałeś by spiąć to wszystko w całość za pomocą centrali alarmowej?

0
  • #10 07 Cze 2015 21:48
    sakuu
    Poziom 8  

No wlasnie nad tym mysle zeby tez to wpiac pod satela tylko nie wiem czy tam nie ma tylko opcji po zalaczeniu alarmu?

0
  • #11 07 Cze 2015 21:59
    sosarek
    Poziom 43  

Można na zasadzie czujnika awarii, będzie z tym trochę zabawy ale jest to do zrobienia.

0