Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie innych głośników do subwoofera

GoOx 07 Jun 2015 18:01 2031 5
    GoOx
    Level 10  
    Otóż mam taki zestaw: http://www.modecom.pl/mc-mhf60u1/2.1/glosniki/audio/produkty/

Zmierzyłem elektronicznym miernikiem, że głośniki + 2m kabla było 4.5(Ohm), satelitka ma 15W. I z starszego niesprawnego zestawu HiFi mam 2 nieduże kolumienki 6 Ohm(na mierniku było 6.5) 30W każda.

Można to bez problemu podłączyć nie narażając "wybuchem" ?
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Czyli chcesz zamienić kolumny satelitarne ?
    Jeśli podepniesz te drugie mające ~6Om to jak najbardziej poprawne (zastosujesz większej mocy i większej impedancji co będzie bezpieczne dla wzmacniacza i samej kolumienki)czyli można :)
    sosarek

Level 43  
    GoOx wrote:
    Można to bez problemu podłączyć nie narażając "wybuchem" ?

Można, lecz wzmacniacz nie osiągnie pełnej mocy.
    GoOx
    Level 10  
    SERVICE-AV wrote:
    Czyli chcesz zamienić kolumny satelitarne ?
    Jeśli podepniesz te drugie mające ~6Om to jak najbardziej poprawne (zastosujesz większej mocy i większej impedancji co będzie bezpieczne dla wzmacniacza i samej kolumienki)czyli można :)

Tak, dokładnie. Chcę je zamienić. Dzięki za odpowiedź :D

Quote:
    można, lecz wzmacniacz nie osiągnie pełnej mocy.

Tzn. ? Jeśli nominalna moc wzmacniacza jest np. 60W to montując te głośniki osiągnie np. 54W?

A jak to jest z tym, że te oryginalne mają moc 15W a te drugie 30W, jak podłączył bym te "mocniejsze" głośniki będą pracowały na tyle ile pozwala wzmacniacz czy na 100% danego głośnika?
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Nie teoretyzuj tak tylko podłącz wpierw i oceń czy satysfakcjonują Cię dźwięki z drugich kolumienek.
    Jeśli kolumna była 15W to wzmacniacz nie miał większej mocy niż te 15W zatem gdy podłączysz o większej mocy to na pewno nie zagra na 100% (do tego jej impedancja jest większa czyli wzmacniacz odda mniejszą moc) .
    Podstawowy(tu nie ma ścisłego odwzorowania gdyż dźwięk to prądy zmienne) wzór na moc P to iloraz kwadratu napięcia U względem rezystancji R . U przyjmujemy że jest stałe na wyjściu wzmacniacza a jeśli R maleje to moc wyraźnie rośnie . R to nasza impedancja kolumny.
    GoOx
    Level 10  
    Podłączyłem, to było do wieży hifi więc domyślam się, że większy głośnik to średnio/nisko tonowy a mniejszy wysoko więc basu było trochę więcej. Pierwsze wrażenie, że jest lepiej, przy dużej głośności wysokie tony nie są za wysoko co nie zagłusza kompletnie basu jak miało to miejsce wcześniej, ale przy starym ustawieniu potencjometru z tyłu subwoofera tego basu było aż za dużo, jak dałem na ponad połowę skali pokrętła dla "treble" jest super :D