Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR/moduł uruchomieniowy - Zwarcie moduł-programator

Marcin Kawa 07 Cze 2015 19:21 1197 13
  • #1 07 Cze 2015 19:21
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Witam, oto moduł uruchomieniowy v.2 firmy Gotronik z procesorem atmega32 oraz programotor AVR JTAG ICE - obie rzeczy na zdjeciu.
    Problem z nimi to gdy podłączam jedno z drugim to dochodzi do zwarcia - przekonałem się z tym na laptopie gdzie USB zostało zepsute ale na pececie tylko restart i nic się nie uszkadza.

Czy coś potrzeba ustawić/przestawić ? jakąś zworkę czy coś innego ?
    Bo sterowniki już mam odpowiednie do tego programatora (CH341ER tak jak jest opisany na tej czarnej, mniejszej kości - ta większa to atmega16) i również podłączone jest pod USB o niskim numerze portu (bo wiem, że z byt wysokie numery mogą powodować jakieś problemy) - w menedżerze urządzeń w zakładce "Porty COM i LPT" widnieje jako:
    USB-SERIAL CH340 (COM7)

Jakieś sugestie co zrobić ?

Na zdjęciu pierwsza chwila "I" przed podłączeniem, gdzie świeci wyświetlacz LCD na module oraz obie diody na programaotorze a potem chwila druga "II" i po podłączeniu gaśnie wszytko ...i zawieszenie kompa.

AVR/moduł uruchomieniowy - Zwarcie moduł-programator

0 13
  • #3 07 Cze 2015 20:07
    kamyczek
    Poziom 34  

Zmierz kolego czy nie ma przypadkiem zwarcia na tasiemce połączeniowej lub między wyprowadzeniami programatora oznaczonymi jako GND i VCC możliwe że problem leży po stronie taśmy , sposobu jej zaciśnięcia czy też zwarcia na pcb programatora ..

0
  • #4 07 Cze 2015 20:14
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

No zasilam z czegoś co pewnie by działało jako zwykła ładowarka do telefonów starszej daty
    - ale, że takiej nie miałem to kupiłem specjalnie w elektronicznym: wydajność prądowa min. 500 mA a polaryzacja obojętna bo tam jest mostek jak
    jest napisane w manualu do tego modułu.

Zasilacz Siecowy
    Model BXA12B
    Wejście: AC 100~240V 12W 50/60 Hz
    wyjście DC = 12V 1.0A

Dodano po 3 [minuty]:

kamyczek napisał:
    Zmierz kolego czy nie ma przypadkiem zwarcia na tasiemce połączeniowej lub między wyprowadzeniami programatora oznaczonymi jako GND i VCC możliwe że problem leży po stronie taśmy , sposobu jej zaciśnięcia czy też zwarcia na pcb programatora ..

Nie mam czym zmierzyć - wiem żal.
    Jutro kupie nową tasiemkę :)

0
  • #5 07 Cze 2015 20:22
    atom1477
    Poziom 43  

Nie lepiej kupić multimetr?

0
  • #6 07 Cze 2015 20:27
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Cze 2015 00:38
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Bardzo fajnie. Dzięki za rysunek ale to jak mam połączyć te piny - bo mam akurat 10 wolnych kabelków na piny tylko jak to połączyć ?

PS.
    i dzięki wielkie za punkty też :D

0
  • #8 12 Cze 2015 08:28
    atom1477
    Poziom 43  

No po prostu podłącza tak żeby GND trafiało do GND, a VCC do VCC.
    A ne odwrotnie tak jak jest teraz (GND trafia do VCC a VCC do GND).

0
  • #9 12 Cze 2015 09:18
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Cze 2015 22:36
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Bardzo dziękuje. Zgadza się. Tak to ma być i tak zrobiłem i....no nie zgadniecie ale i tak dalej nie działa. Podpiołem się z tym pod port C tam gdzie jest JTAG i nic to nie dało, tzn. owszem mnie ma już zwarcia ale ani AVRstudio ani AVRdude a skąd wiem: byłem na uczelni/laboratorium (na konsultacjach z prowadzącym), pobawiłem się i....taka sama płytka na uczelni działa ale z innym programatorem, który na mojej płytce skolei nie działał. Podpiołem się moim programatorem do uczelnianej płytki - i kurde działa ! (AVRsrtudio, zakładka "tools" opcja "connect" i odczytało sygnaturę procesora).

Najnowsza diagnosa: Fuse Bity do JTAGA na są ZABLOKOWANE NA mojej płytce (nowa, kupiona prosto ze sklepu, zapłaciłem jak za zboże) ma ustawione wszystko w defaulcie)

Słowa prowadzącego "no jak się Pan domyśla funkcji JTAG'a Pan nie odblokuję używając programatora JTAG" :P
    Czyli potrzebuję innego programatora (USBasp) działającego na ISP czyli dokładnie to czego unikałem przez 2miesiące (kupowanie innej części bo przecież to co mam powinno działać)

Baaardzo proszę o komenty, własną ocenę, co o tym myślisz, sugestie itp.

PS.
    ogólnie jestem trochę zdołowany TOTALNIE powolnym tempem mej nauki w tym tak zwanym "obszarze mikrontrolerów" - żeby nie było, że nie jestem tego świadom.
    (staram się zwalić to na karb głupiego pecha, bo mogłem kupić jakikolwiek inny programator - choć były 3 inne tylko ale by pewnie zadziałały).

0
  • #11 14 Cze 2015 23:23
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Procek ma wgrany bootloader i zapewne zablokowany JTAG (żeby piny JTAG'a działały początkującym jako zwykłe IO bez problemów). Odblokować to się da tylko programatorem ISP lub wysokonapięciowym.

Twoje problemy wynikają z tego, że podłączałeś programator JTAG do złącza ISP. Interfejsy te są na różnych pinach procesora nawet.

Rozwiązanie - musisz kupić programator, albo programować płytkę przez bootloader.

0
  • #12 15 Cze 2015 04:28
    emarcus
    Poziom 35  

piotrva napisał:

Rozwiązanie - musisz kupić programator, albo programować płytkę przez bootloader.

Może jednak nie musi kupowac (!)...

Nie wierzę że (w/g relacji autora,- 'na uczelni' jest chyba jakiś LAB), - nie dysponują żadnym programatorem ICSP(???).
    Nie wierze również aby wśród kolegów studentów NIKT nie posiadał takowego programatora, który by wykonał kilkusekundową koleżeńską przysługę....

... no chyba że autor jest 'konserwatywny samotnik'...

e marcus

0
  • #13 15 Cze 2015 13:00
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

No akurat tak się składa, że wyobraź sobie, że na laboratorium prowadzący o tym nic nie wie a kumpel po pożyczał :/

0
  • #14 15 Cze 2015 13:09
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów