Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obciążenie instalacji - Spalone gniazdko

azylybyly 07 Jun 2015 22:28 11007 48
Automation24
 • #1
  azylybyly
  Level 11  
  Witam, mam problem, mianowicie mam maszynę parową, którą mam zamiar prać tapicerki w samochodach. Chodzi o to, ze gdy maszyna pracuje razem z odkurzaczem pobiera około 4500 wat na jednym kablu. Odkurzacz i maszyna jest osobno ale podłączam ją do gniazdka wbudowanego w maszynę. Problem polega na tym, ze próbowałem prać u siebie w mieszkaniu i spaliłem gniazdko i wtyczke w przedłużaczu. Całe szczęście, ze stało się to u mnie bo tak miałbym już po kliencie. jak to rozwiazać, żeby nie było takiego obciążenia, i ile wytrzymują gniazdka w mieszkaniach/domach? Czy jak kupie przedłużacz 2x2,5 kw to wytrzyma? Czy to np. zależy od wtyczki? czy np. lepiej odkurzacz podłączyc do osobnego gniazdka, wtedy maszyna ma 3,3, a odkurzacz koło 1 kv. Ale mysle, ze nie po to jest wbudowane gniazdko w maszynę koło miejsca na odkurzacz, żeby podłaczac go osobnym przedłużaczem z innego gniazdka.
 • Automation24
 • #2
  ekmir
  Level 24  
  azylybyly wrote:
  Czy jak kupie przedłużacz 2x2,5 kw to wytrzyma?.

  Co rozumiesz przez 2x2,5 kw ?
 • #3
  azylybyly
  Level 11  
  Chodziło mi o przedłużacz z linki o przekroju kabla 2,5 mm 2, a dlaczego dwa? Ponieważ maszyna posiada uziemienie w postaci blaszki na krawędzi wtyczki, a nie wystającego bolca, dlatego chyba wystarczy 2x2,5 mm2
 • Helpful post
  #4
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Nie ma innej metody, jak poszukiwanie odpowiedniego źródła zasilania (gniazda z odpowiednio grubymi przewodami zasilającymi, i odpowiednimi zabezpieczeniami w tablicy elektrycznej dla takich obciążeń).
  To będzie problem, ponieważ te urządzenia razem pobierają 20A (nie licząc mocy biernej, oraz rozruchu maszyn).
  Dobre gniazda, i dobrze zamontowane, powinny taki prąd wytrzymać, ale w rzeczywistości jest różnie, i jest jeszcze dużo instalacji starych aluminiowych, lub wykonanych tanio cienkimi przewodami miedzianymi, a połączenia tych przewodów też wiele pozostawiają do życzenia.
  Ponadto w wielu mieszkaniach nawet nie będzie dostatecznie dużych zabezpieczeń w tablicach bezpiecznikowych, żeby ten zestaw uruchomić.
  Jeśli już, to przynajmniej podłączać te maszyny do różnych gniazd, które są na różnych zabezpieczeniach w tablicy, a i to całkiem nie rozwiązuje problemu.
  azylybyly wrote:
  Poniewaz maszyna posiada uziemienie w postaci blaszki na krawedzi wtyczki, a nie wystajacego bolca, dlatego chyba wystarczy 2x2,5 mm2
  To jest wtyczka SCHUKO, i te blaszki, to właśnie bolec ochronny, więc też musi być przedłużacz 3-żyłowy z przewodem ochronnym!
  Pozdrawiam.
 • Automation24
 • #5
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  azylybyly wrote:
  Chodzilo mi o przedluzacz z linki o przekroju kabla 2,5 mm 2, a dlaczego dwa? Poniewaz maszyna posiada uziemienie w postaci blaszki na krawedzi wtyczki, a nie wystajacego bolca, dlatego chyba wystarczy 2x2,5 mm2


  Nie nie wystarczy, ochronę chcesz przesyłać radiowo?
 • #6
  BILGO
  Level 38  
  W prawidłowo wykonanej instalacji zabezpieczenie gniazda 16A nie wytrzyma obciążenia 4,5kW ;)
  Dla odkurzacza 1kW przedłużacz 2.5mm2 będzie odpowiedni. Dla maszyny 3.3kW byłbym za większym przekrojem niż 2.5mm2 (tutaj ważne jest jak długo maszyna pracuje z taką mocą, 2.5 jest na styk)
  Oczywiście cały osprzęt przedłużacz musi być lepszej jakości.
 • #7
  spacepol2
  Level 2  
  Hm, 4500W i przedłużacz 2x2,5 kW? Jeśli dobrze rozumiem to dwa gniazda każde po 2,5 kW (kilo wata), a nie chodzi o przekrój kabla ;)
  Taki przedłużacz powinien wytrzymać to obciążenie. Problem może być jednak w miejscu do którego podłączasz tę maszynę czyli u klienta. Zwykłe gniazda w mieszkaniach mają 16A obciążenia. Przy takim obciążeniu polecał bym jednak rozwiązanie z gniazdem siłowym (3 fazowym). Wtedy będzie najbezpieczniej ale klient musi mieć takie gniazdo w ...hmm garażu raczej bo w domu to rzadkość ;)
  W mieszkaniach nie stosuje się właściwie tak dużych obciążeń. Piekarnik ma coś koło 2,5 kW. Mogą więc wywalić bezpieczniki u klienta albo spali się gniazdo lub co gorsza instalacja. Uważaj na to bo w wielu mieszkaniach są stare instalacje 1,5mm przewody albo i aluminium a taka instalacja z pewnością nie podoła.
 • #8
  jann111
  Level 32  
  Proponuję zacząć od przeczytania instrukcji obsługi. To naprawdę dużo koledze wyjaśni.
 • #9
  spacepol2
  Level 2  
  A więc jednak chodziło o 2,5 mm2. Niestety 2x nie wystarczy. Musi być ochrona.
  Zaopatrz się w przedłużacz, który ma z jednej strony gniazda 230V a z drugiej wtyk 3 fazowy. Ale pamiętaj, że klient musi mieć gniazdo siłowe i to takie samo jak twoja wtyczka. Np. 32A. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze dla instalacji, no ale... gniazd siłowych niema w mieszkaniach. Częściej już w garażu.
 • #10
  jann111
  Level 32  
  Żadne przedłużacze, nawet nie wiemy jakie są wymogi producenta odnośnie wymaganej ochrony przeciwporażeniowej.
 • #11
  spacepol2
  Level 2  
  jann111 wrote:
  Żadne przedłużacze, nawet nie wiemy jakie są wymogi producenta odnośnie wymaganej ochrony przeciwporażeniowej.

  Po pierwsze, w instrukcji urządzenia powinno być dopuszczalne obciążenie gniazda (tego na maszynie), jeśli jest odpowiednie do odkurzacza to ok.
  Po drugie bez przedłużacza czasem się nie da. Ale ważne jest, aby był on kupiony a nie zrobiony samemu! Takie urządzenia mają swoje normy a przedłużacze kupne muszą te normy spełniać. Możesz zaopatrzyć się w dwa przedłużacze. Jeden z wtykiem 3 fazowym a drugi 230V. Przy tym drugim musisz jednak uważać na instalację w domach! Nie są one w większości przystosowane do tak dużych obciążeń na jedno gniazdo.
 • #12
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  spacepol2 wrote:
  Nie są one w większości przystosowane do tak dużych obciążeń na jedno gniazdo.


  Nigdy nie są przygotowane! Nie musimy się czarować, gniazda jednofazowe przystosowane do większych obciążeń zdarzają się tak często jak śnieg na Saharze.
 • #13
  azylybyly
  Level 11  
  Pobór mocy
  2-3 kW + 1kW (odkurzacz)
  Napięcie i częstotliwość
  Standartowe gniazdo 220V/50-60Hz (100W), lub wbudowany akumulator samochodowy DC 12V 40 AH , lub gniazdo zapalniczki samochodowej

  To są dane z instrukcji. Maszynę muszę użytować w pomieszczeniach ponieważ przeznaczona jest ona do mieszkań, hoteli, przedszkoli itp. Może faktycznie coś z maszyną jest nie tak, że spaliła gniazdko. Jak mam rozumieć te dane, które widnieją w instrukcji. Pozdrawiam.
 • #14
  opornik7
  Electrician specialist
  16A gniazda robi około 3,7 kW.
  Problemem będzie sytuacja kiedy dla gniazda będzie ułożony przewód 1,5 mm2 a zabezpieczenie 10A lub mniejsze.
  Jesteś mobilny czy robisz to u siebie? W drugim przypadku można przystosować instalację dla Twoich potrzeb. U klienta mogą być różne kfiatki ;)
  Oczywiście pamiętać należy o skuteczności ochrony. Ale Ty już tego nie ogarniesz.
 • #15
  azylybyly
  Level 11  
  No wlasnie mobilnie, ale probowalem u siebie w mieszkaniu, instalacja ma 4 lata, nie wiem jaka bo poprzedni wlasciciel robil remont. Moze cos z maszyną? No niestety zostaje chyba zapytać klienta przed usluga i najwyzej odmowic.. Kurde wkurzylem sie,
 • #16
  kosmos99
  Level 38  
  A czy ta maszyna i odkurzacz nie mają regulacji mocy?
  Moc podana jest dla maksymalnego obciążenia.
  W prawidłowo wykonanej instalacji nic nie powinno się uszkodzić, najwyżej zadziała zabezpieczenie.
 • #17
  opornik7
  Electrician specialist
  azylybyly wrote:
  No wlasnie mobilnie

  No właśnie ;) jedziesz do klienta i du.... duś w krzokach ;) bo bezpieczniki lecą albo gniazda i coś innego się pali.
  Rozumiem Twoje intencje i chęć prowadzenia DG ale u klienta możesz polec. Słowem, współczuję Ci :(
 • #18
  artur s
  Level 24  
  azylybyly wrote:
  No wlasnie... Moze cos z maszyną?... Kurde wkurzyłem sie,

  Sprawdź na początek maszynę. Jeżeli posiada normalną wtyczkę, przewód 3x1,5 mm2 i dodatkowo gniazdo na odkurzacz z podaną maksymalną mocą odkurzacza, to awaria gniazda (i wtyczki w maszynie) może wynikać z wadliwego podłączenia gniazda. Zeskanuj instrukcję lub napisz model maszyny, bo na razie niewiele o niej wiemy. I pilnuj języka polskiego, bo za dużo błędów zostawiasz, a to haczy o regulamin.
 • #19
  azylybyly
  Level 11  
  Maszyna to 7car SVC 777 III. Współczuć nie współczuć, dziwna sprawa, bo znam paru ludzi, którzy też to robią i nic im się nie dzieje. tak jak mowie, w salonie 7car podczas szkolenia i testów maszyny, również była podłączona ze 3 godziny, ale używana wiadomo, łącznie może z godzinę, także nic się nie działo, a tak jak mówię, przedłużacz miał z parę lat i wyglądał jak ogrodowy...

  DANE TECHNICZNE

  Zasilanie 220 V - 50/60 Hz

  Nagrzewnica 3000W

  Odkurzacz 1200 W

  Ciśnienie PARY (wartość operacyjna) 6 bar

  Pompa wodna - ochrona termiczna

  Pojemność zbiornika na wodę 5 litrów

  Pojemność zbiornika na detergent 5 litrów

  Czujnik pustego zbiornika wody

  Automatyczny wtrysk detergentu

  Nieograniczony czas pracy ciągłej

  Przewód zasilający 5 m

  Wymiar 370 x 570 x 650 mm

  Waga 35 kg

  przewód w maszynie nie wiem jaki jest, ale jest dosyć gruby. Maszyna ma regulacje ciśnienia pary, a nie wiem czy jest to regulacja mocy, ale jak wiadomo i większe ciśnienie tym efektywniejsza praca, także staram się korzystać z tego " co fabryka dała". A mogę zrobić jakąś próbę obciążeniową, bez takich skutków jak u mnie wystąpiły, tzn podłączyć maszynę "dać" ją na największe obroty i sprawdzać jak się zachowa instalacja? Nie wiem czy jasno się wyraziłem. może faktycznie maszyna pracuje z najwyższą mocą wtedy jak podgrzewa boiler i np. wtedy trzeba przestać pracować, żeby nie przeciążyć. Ale przecież to bez sensu... Nie po to jest zachwalana "bezprzerywalność pracy urządzenia"...
 • #20
  zbich70
  Level 43  
  azylybyly wrote:
  DANE TECHNICZNE
  Nagrzewnica 3000W
  Odkurzacz 1200 W.

  No i o czym tu jeszcze gdybać? Chcesz pobierać 4,2kW czyli ponad 18A. Plus jeszcze rozruch odkurzacza.
  Standardowe gniazda wytrzymują 16A tylko teoretycznie.
  Czego się spodziewasz?
  Niektóre się fajczą już przy mniejszych prądach. Wystarczy że raz przeciążysz i styki tracą sprężystość. Następna próba i się pięknie dymi... :|
 • #21
  azylybyly
  Level 11  
  to po co sprzedają takie maszyny, teraz już raczej nie mam szans na zwrot, ale lipa straszna... Jest jakieś rozwiązanie z tej sytuacji ? Co maszyna w jednym gniazdku a odkurzacz w drugim ? Odkurzacz rozumiem, ze ciągle pobiera taki prąd, ale maszyna te 3000w pobiera cały czas czy tylko przez czas w którym się dogrzewa? w mieszkaniu mam piekarnik elektryczny, który ma 3,3 kv, zmywarka, płyta gazowa, czajnik el, telewizor, kino domowe, czasami wszystko działa równocześnie, wiadomo wszystko na innych gniazdkach, choć piekarnik i okap są na jednym przedłużaczu, ale jednak wszystko działa, także jak podłączę maszynę gdzie indziej, a odkurzacz gdzie indziej to powinno to wytrzymać? Napisałem do serwisu to zwalili na źle położoną instalację, ponieważ jestem pierwszym użytkownikiem, któremu się to przytrafiło. Także ciągle wierzę że faktycznie coś było nie tak z moim gniazdkiem... Choć obawy ciągle są. Jak myślicie można przeprowadzić jakąś bezpieczną próbę wytrzymałościową?
 • #22
  artur s
  Level 24  
  Zawsze pozostaje opcja 2000W i odkurzacz w osobnym gniazdku. Nie mam pewności, ale czy to gniazdo w maszynie nie służy do dodatkowych szczotek? To tłumaczyłoby owe 100W i fakt, że maszyna przy 3kW i dołączonym odkurzaczu nie dała rady z poborem prądu. Bo 1000W na odkurzacz to słabo, ale 4kW z gniazdka, to trochę za dużo.
 • #23
  azylybyly
  Level 11  
  Do dodatkowych szczotek w sensie? Ale to odkurzacz musi być podlączony do osobnego gniazdka tak? Bo dajmy na to, że podlacze do przedlużacza bębnowego odkurzacz i maszyne to wychodzi na to samo jakby odkurzacz byl podłaczony do maszyny, tak?
 • #24
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Człowieku, instalacje mieszkaniowe nie są przystosowane do takiego obciążenie (plus jeszcze rozruch). Co Ci da podłączenie do innego gniazda, jak może być to jeden i ten sam obwód.
  Podobny problem swego czasu mieli cykliniarze. Płacili ryczałtem za energie niemierzoną i podłączali się pod WLZ-y na klatkach. Często oto musiał występować zleceniodawca. Z tym jednak było dużo zachodu i papirologii.
 • #25
  azylybyly
  Level 11  
  Ale dlaczego się unosisz. Pytam tutaj, bo oczekuje na pomoc, serwis to serwis, jak nie zaplacisz to wiadomo jak pomoga. Jak instalacje nie wytrzymuja, to dlaczego te maszyny sa proponowane do używania w sprzataniu biur, hoteli, przedszkoli itp? Przecież jest to urządzenie mobilne, do podłaczenia do każdego gniazdka. Podobno. Szukam pomocy przy ewentualnym kontakcie z serwisem, co im powiedzieć, jak im to wytłumaczyć. Nie wierze, że do takiej maszyny musialbym zakładac specjalna instalacje. Ona kosztowala mnie 19 tyś także panowie, nie chce żebyście na mnie naskakiwali, bo już wiem, że jest to za duże obciążenie, ale może, ja cos źle zrobilem. Przeciez w salonie sprzedaży tak jak mowie maszyna byla podłączona do przedłużacza ogrodowego... Szkoda, że mam tam tak daleko...
 • #26
  artur s
  Level 24  
  W internecie są dane maszyny, ale w przeciwieństwie do wyższych modeli nie ma podanego prądu, tylko pobór mocy. Brak również zdjęcia przewodu zasilającego. Z tymi szczotkami sugerowałem się postem #13, ale może za daleko wyciągnięte wnioski... Odkurzacz podłączony do osobnego gniazda, nie do wspólnego przedłużacza. Np. maszyna do gniazda pralki, odkurzacz do gniazda w pokoju. Idealnym rozwiązaniem była by inwestycja np. w coś takiego, ale pod warunkiem dostępnego gniazda siłowego u klienta.
 • #28
  azylybyly
  Level 11  
  Porobie jutro zdjęcia, dzisiaj juz idę spać, dzięki za pomoc zainteresowanym i do jutra;)
 • #29
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  azylybyly wrote:
  Ale dlaczego się unosisz.

  Ja się nie unoszę.

  azylybyly wrote:
  Jak instalacje nie wytrzymuja, to dlaczego te maszyny sa proponowane do używania w sprzataniu biur, hoteli, przedszkoli itp? Przecież jest to urządzenie mobilne, do podłaczenia do każdego gniazdka.

  Producent pisze o zastosowaniu ale celowo nie informuje o szczegółach. Choć nie można mu nic zarzucić, gdyż moc urządzenia jest podana.
  Chcesz wykonywać pracę, Twój zleceniodawca musi Tobie zapewnić określoną moc i warunki do zasilenia maszyny. Innego rozwiązania nie widzę.

  azylybyly wrote:
  Przeciez w salonie sprzedaży tak jak mowie maszyna byla podłączona do przedłużacza ogrodowego... Szkoda, że mam tam tak daleko...
  W salonie sprzedaży wszystko będzie działać i nawet na przedłużaczu ogrodowym. Skąd wiesz jakie zabezpieczenia wsadzili do rozdzielnicy, maszyna też pewnie działała tylko pokazowo przez krótki czas.
 • #30
  Darkdarkman
  Level 30  
  Przede wszystkim należałoby sprawdzić co poeta miał na myśli podając te wartości mocy.
  Dwa tygodnie temu konsultowałem podłączenie elektrycznego byka (takiego do rodeo) na imprezie plenerowej. Na byku stało jak byk 6kW (a konkretnie na jego tabliczce znamionowej). Co poeta miał na myśli do tej pory nie wiem, bo prądu to brało niecałe 10A.

  Jak wszystkie inne metody zawiodą, a biznes jest opłacalny - zawsze można ze sobą wozić agregat.