Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja sieci w domku jednorodzinnym

kuul_matti_1st 07 Cze 2015 23:02 762 6
  • #1 07 Cze 2015 23:02
    kuul_matti_1st
    Poziom 2  

Szanowni Państwo,

Przyłącze do budynku (wg umowy) opisane jest jako 2 x 17,5 kW. Przyłącze jest prowadzone ze słupa zlokalizowanego na sąsiedniej działce. Zabezpieczenia przedlicznikowe (topikowe) są zlokalizowane w budynku. Przyłącze, chyba 4-żyłowe. Stamtąd do szafki bezpiecznikowo-licznikowej - jest licznik trójfazowy i jednofazowy. Podejrzewam, że ten drugi jako podlicznik.
    Za licznikiem trójfazowym - bezpieczniki topikowe, chyba 25A każdy. Za licznikiem jednofazowym 3 zabezpieczenia 20A, jeden na piwnicę, drugi na parter, trzeci na piętro. Niestety oświetlenie i gniazdka są na jednym obwodzie.

Póki co, planuję zrealizować modernizację instalacji elektrycznej na samym parterze - nowe okablowanie plus wymiana zabezpieczeń przedlicznikowych i kompletnej rozdzielnicy licznikowej. Przeniesienie liczników na zewnątrz budynku - za duży koszt dla nas ze względu na wymagany projekt.

I teraz wymyśliłem w ten sposób:

1. Zabezpieczenie przedlicznikowe 3xC25A
    2. Zabezpieczenia za licznikiem 3-fazowym
    WYŁ Główny 3-fazowy
    Ogranicznik przepięć
    Sygnalizator obecności faz
    Zabezpieczenie B25 1-fazowe (Faza 1)
    Zabezpieczenie B25 1-fazowe (Faza 2)
    Zabezpieczenie B25 1-fazowe (Faza 3)
    (wymyśliłem, żeby ESY były osobno na każdą fazę, zeby ew. mieć możliwość wyłączenia każdej z faz niezależnie, aczkolwiek nie wiem czy tak się robi. Może jeden 4-polowy by wystarczył?)
    3. Zabezpieczenia za licznikiem 1-fazowym:
    A) Piwnica - Zabezpieczenie B25A
    B) Parter:
    Wył różnicowo-prądowy 3 fazowy (płyta indukcyjna)
    Zabezpieczenie B20A 3-fazowe (płyta indukcyjna)
    Wyłącznik różnicowo-prądowy 1 fazowy (obwód kuchnia, pokój 1, pokój 2)
    Zabezpieczenie B16A (obwód kuchnia)
    Zabezpieczenie B16A (obwód pokój 1, pokój 2)
    Wyłącznik różnicowo-prądowy 1 fazowy (obwód łazienka)
    Zabezpieczenie B16A (obwód łazienka)
    Zabezpieczenie B10A (obwód oświetlenie)
    Okablowanie:
    - gniazda: przewód w izolacji 750V 3x2,5mm
    - oświetlenie: przewód w izolacji 750V 3x1,5mm
    - indukcja: przewód w izolacji 750V 5x4mm
    C) Piętro - Zabezpieczenie B20A

Proszę o poradę, czy prawidłowo dobrałem zabezpieczenia oraz parametry kabli. Ponadto czy można w ten sposób zmodernizować wyłącznie parter nie tykając zupełnie reszty instalacji w budynku? Czy za licznikiem jednofazowym potrzebny byłby drugi wyłącznik główny dla tej części jednofazowej instalacji?

Instalację na parterze będę robił sam, włącznie z kuciem, prowadzeniem kabli i montażem gniazdek itp. Elektryka do podłączenia rozdzielnicy będziemy dopiero szukać, więc już wolałbym wcześniej być obeznany w temacie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

0 6
  • #2 07 Cze 2015 23:10
    jann111
    Poziom 31  

kuul_matti_1st napisał:
    Proszę o poradę, czy prawidłowo dobrałem zabezpieczenia oraz parametry kabli.

Proszę pokazać te wyliczenia aby można było się ustosunkować.

1
  • #3 07 Cze 2015 23:18
    kuul_matti_1st
    Poziom 2  

Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie jestem elektrykiem i nie wykonywałem żadnych obliczeń. Parametry kabli dobrałem na podstawie instalacji realizowanych przez moich znajomych. Biorąc pod uwagę zbliżoną ilość gniazd i punktów świetlnych oraz odbiorów jaka będzie wykorzystywana w mojej części budynku.

0
  • #4 07 Cze 2015 23:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

I narysować schemat, elektrycy posługują się schematami...
    Piwnica zabezpieczona B25? Co zabezpiecza konkretnie ten wyłącznik?
    Od razu zrezygnować z B25 na każdą fazę. Psują i tak już zepsutą selektywność dzięki C25. Zastosować FR-y jeśli takie ważne aby odłączać poszczególne fazy.
    Poza tym skoro nie jesteś elektrykiem to nie baw się w projektowanie instalacji.
    Czytałeś: Link?

0
  • #5 07 Cze 2015 23:43
    kuul_matti_1st
    Poziom 2  

Tak, czytałem. Wychodzi na to, że chaotycznie. Przepraszam najmocniej za niedoczytanie pkt. nr 13. Czy jest możliwość przeniesienia posta do pierwszego działu?

Nie projektuje sieci. Zwyczajnie, wydawało mi się, że czasami można posiłkować się czy też odnieść się do pewnych kwestii i zagadnień jako dla rozwiązań danego typu powszechnie stosowanych.

Zapewne zostanę przez to zeszkalowany itp. aczkolwiek wyszedłem z założenia, że zanim zatrudnię fachowca do tej pracy lepiej już mieć jakąś tam wiedzę na ten temat, aby nie zostać zrobionym na szaro.

Poza tym wyłożenie kabli nie wydaje się zbytnio skomplikowaną procedurą. A robocizna, rzędu 1000zł drogą nie chodzi.

-1
  • #6 08 Cze 2015 00:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kuul_matti_1st napisał:
    Tak, czytałem. Wychodzi na to, że chaotycznie. Przepraszam najmocniej za niedoczytanie pkt. nr 13. Czy jest możliwość przeniesienia posta do pierwszego działu?

Niema takiej możliwości, gdyż w innych działach wymagamy minimum wiedzy.

kuul_matti_1st napisał:
    Nie projektuje sieci. Zwyczajnie, wydawało mi się, że czasami można posiłkować się czy też odnieść się do pewnych kwestii i zagadnień jako dla rozwiązań danego typu powszechnie stosowanych.

Nie sieci, a instalacji... Jako inwestor masz obowiązek posiadać projekt instalacji wykonany przez uprawnioną osobę. Na podstawie projektu można dywagować.

kuul_matti_1st napisał:
    Zapewne zostanę przez to zeszkalowany itp. aczkolwiek wyszedłem z założenia, że zanim zatrudnię fachowca do tej pracy lepiej już mieć jakąś tam wiedzę na ten temat, aby nie zostać zrobionym na szaro.

Poza tym wyłożenie kabli nie wydaje się zbytnio skomplikowaną procedurą. A robocizna, rzędu 1000zł drogą nie chodzi.

Taka jest prawda, że samemu chcesz wykonać instalacje. Piszesz, coś o znajomych elektrykach - dlaczego zatem ich nie poprosisz?
    Tu nie chodzi o szkalowanie, my jako forum nie projektujemy instalacji. Nie uczymy też fachu - od tego są szkoły. Możemy jedynie doradzać po wcześniejszym przedłożeniu niezbędnych informacji.

0
  • #7 08 Cze 2015 00:08
    retrofood
    Moderator

kuul_matti_1st napisał:

1. Wiedzę fachowcy zdobywają w szkole przez kilka lat i przez kilka lat praktykując, a nie za pomocą jednego tematu na forum.
    2. Nie jest skomplikowaną procedurą jeśli robi się to pod nadzorem fachowca i zgodnie z projektem.
    3. A projektowanie zaczyna się od poznania technicznych warunków zasilania oraz podkładów budowlanych z opisem przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Temat zamykam, zgodnie z regulaminem.

1