Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy

mi_ma 08 Cze 2015 19:18 5205 7
  • RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy

RedBitOne to bardzo mały moduł rozwojowy zaprojektowany po to, aby go umieszczać w projektach małych urządzeń, w których kluczowym problemem jest brak miejsca. Oczywiście, każdy szanujący się elektronik zwyczajnie zaprojektuje sobie odpowiedni obwód drukowany. Niestety umiejętność projektowania własnych PCB i ich lutowania zanika jak umiejętność pisania ręcznego w Finlandii, gdzie długopisy odchodzą do lamusa, a zastępują je klawiatury w szkołach. Zamiast spędzać czas na projektowaniu, trawieniu i składaniu urządzenia do kupy, większość "nowoczesnych" elektroników hobbystów woli budować swoje urządzenia w oparciu o gotowe moduły, które "poszyją" na uniwersalnych płytkach stykowych. Niby niektórzy uważają, że jest to miara postępu technologicznego, ale wielu to zjawisko niepokoi lub wręcz razi....
    Ale wracając do naszego modułu.
    Gdy młody elektronik wreszcie sklockuje swój moduł i poszyje go gotowymi przewodami, to staje przed problemem upchania swojego dzieła w budowie. Jeżeli jego urządzenie ma ograniczoną wolną przestrzeń, to często jest to przeszkoda nie do pokonania i stąd możemy takie ogołocone z obudowy podziwiać na różnych stronach DIY. I tutaj tym niedoszłym MacGyver'om przychodzi z pomocą poniższy moduł. Niewiele większy od użytego na nim scalaka, ma zmieścić się niemal wszędzie gdzie ciasno i ciemno... nawet w... pudełku po Altoidach.
    Pomimo swoich niewielkich rozmiarów moduł ma przede wszystkim dorównywać swoimi możliwościami modułowi Arduino UNO. Sercem modułu jest ten sam chip, co stosowany w popularnym module Arduino - Atmega328p-AU. Na niewielkiej powierzchni rozmieszczono jedynie scalak Atmega, zewnętrzny oscylator, wyprowadzenia kołkowe portów mikrokontrolera oraz wejścia dla programatora ISP i uwaga: jedną diodę LED.

Projekt pomimo że pachnie komercją na kilometr dzięki kilkunastu napomnieniom na stronie źródłowej odnośnie możliwości zakupienia gotowych modułów, to jest jednak open-source'owy. Schematy oraz projekt PCB zrobione w Eagle'u zostały zamieszczone na github i udostępnione do powielania i modyfikacji. Coś w sam raz dla początkujących elektroników lub zagubionych studentów politechniki, którzy tak jak fińskie dzieci, którym nie dane zobaczyć w szkole długopisów, nie mają okazji na studiach potrzymać nawet lutownicy... :)

RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy
    RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowyRedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy

Źródło http://www.instructables.com/id/RedBitOne-tiny-but-powerful
    Github https://github.com/RedSmokeElectronics/Redbit

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 750, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    noel200
    Poziom 25  
    Coś na podobieństwo tego co zrobiłem z Xmega, tylko tu pomimo, że opensource to płytkę trzeba zamawiać. Chyba, że ktoś ma chemię do robienia przelotek metalizowanych.
    Ale sama idea jest dobra.
  • Computer ControlsComputer Controls
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    I jak zwykle w tego typu projektach podstawa to brak zadbania o stronę analogową przejawiająca się w tym wypadku:
    - brakiem odpowiedniego filtrowania AVcc,
    - brakiem wydzielenia masy analogowej.

Efekt - nie nadaje się do wykorzystania możliwości tego mikrokontrolera przede wszystkim pod kątem ADC.
    Do innych celów (stricte cyfrowych) oczywiście projekt fajny.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Faktycznie + dodatkowo pomyłka z kierunkiem diody LED:

RedBitOne - prosty (wręcz prymitywny) moduł rozwojowy
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Projekt na pierwszy rzut oka wydaje się być fajny, ale wydaje mi się, że bardziej funkcjonalna była by płytka z wyprowadzonymi wszystkimi pinami z mikrokontrolera. Ale to już jest i nazywa się płytka uniwersalna, a takie można znaleźć za kilka złotych. Jedyny plus, że jest to już polutowane i nie trzeba mieć zewnętrznego kwarcu. Może jak by zrobili to trochę większe i i zmieścili wszystkie potrzebne elementy i wykonali wszystko tak jak należy, to układ był by bardzo ciekawy. Ale mi to wygląda na projekt na którym ktoś chce zarobić. A ta dioda led w schemacie, to już jakaś porażka.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    karolkarczewski
    Poziom 1  
    Faktycznie, takie błędy jak dioda LED odwrotnie na schemacie nie powinny się zdarzać nikomu. Tym bardziej przy takim skomplikowaniu schematu :)