Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT

Darek.S 20 Sty 2017 16:20 16743 101
    Jerzy Cieślański
    Poziom 20  
    Tu powstaje pytanie, czy który kolwiek z ogólnodostępnych w Polsce dolnoprzepustowych filtrów LTE800, w ogóle ma, parametry zdolne zapobiec zakłócaniu odbioru DVB-T na kanale 60 przez sygnały LTE800MHz z sąsiedniego kanału 61 (pasmo ochronne tylko 1MHz)?

Kanał 60 MUX-3: RTCN: Białogard-Sławoboże, Wałcz-Rusinowo, Koszalin-Gołogóra, RTON Koszalin-Góra Chełmska, TSR: Szczecinek-Góra Winnicza, Ustroń-Góra Czantoria, RTON Gryfice-Trzygłowska, TSN: Trzebiatów-ul.Wodna, Łobez-ul.Podgórna

Kanał59 MUX-2: Leżajsk-Giedlarowa, RTCN Przemyśl-Tatarska Góra

Przy zaprezentowanych powyżej link do post.nr.86przez kol. Darka.S próbnych pomiarach tylko jeden z filtrów był w stanie stłumić (o 29dB) sygnały LTE800 do poziomu(33dBµV) czyli odrobinę poniżej poziomu sygnałów DVB-T(37dBµV) na (odległym o 17MHz) kanale 58. A co jeśli będzie to odbiór DVB-T na kanale 60 i przy jeszcze wyższym (niż stwierdzone w pomiarze 62dBµV, na wejściu tuneraDVB-T) poziomie sygnału LTE800 w kanale 61? I ile powinien kosztować filtr dolnoprzepustowy zdolny wytłumić sygnał LTE800 na kanale 61 o zalecane 50dB, a nie, jak ten pomierzony, najlepszy, z kilku dostępnych, czyli tylko o 29dB?
    Troszkę o tzw. filtrach dolnoprzepustowych LTE800MHz

Szukając sposobu na eliminację zakłóceń odbioru DVB-T od BTS-LTE800MHz warto pamiętać o możliwości manipulowania antenami tj. odpowiedniego skręcenia kierunku anteny odbiorczej (najlepiej silnie kierunkowej) gdy BTS znajduje się na kierunku zbliżonym do kierunku na nadajnik DVB-T. Albo ewentualnego zastosowania zestawu synfazowego dwu identycznych anten UHF rozstawionych od siebie na (dobieraną doświadczalnie) odległość minimalizującą poziom listków bocznych zestawu anten, z reguły np. L= 1/2λ lub 3/2λ dla ok.790MHz.

Dobrze jest również pamiętać o zapewnieniu odpowiednio wysokiego poziomu sygnału DVB-T przez zastosowanie odpowiednio silnie kierunkowej anteny z dużym zyskiem energetycznym na odpowiednio dużej wysokości nad ziemią.

Przykładowa sytuacja. 200 metrów od wieży z LTE800. Blisko więc najprawdopodobniej w cieniu jej anten nadawczych. Antena odbiorcza (bez przedwzmacniacza antenowego) Emme-esse SV-100 z deklarowanym zyskiem energetycznym 18dBd (20.4dBi) dla kanałów 55÷60 UHF. Ustawiona na PKiN dla sygnału na kanale 53. Zamocowana 21m nad powierzchnią gruntu. W odległości 600m, na kierunku do PKiN mieszkalne bloki przewyższające wysokość zawieszenia anteny odbiorczej o 2m (różnica pomierzona niwelatorem geodezyjnym). Przewód antenowy KOKA799 35m plus rozgałęźnik, razem 9dB tłumienia. Sygnał (test TVN na k.53) średnio 70% i tylko w czasie intensywnych opadów deszczu zanika do zera. Sygnał mux-3 k.58 z Raszyna (odległy o kąt 20° od głównego kierunku promieniowania(odbioru) anteny odbiorczej, zawsze 90% niezależnie od warunków pogodowych.
    Druga antena (na rotorze) Hirschman Fesa 817N37 w polaryzacji pionowej z 17letnim ekranowanym masztowych przewzmacniaczem antenowym G=24dB, F=3dB, do mux-4 z Radomia 70km lub Warszawy 56km. W czasie opadów sygnał mux-4 potrafi zrywać się, na szczęście jak nie z jednego kierunku to z drugiego da się odbierać.

Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT
  • Relpol przekaźniki
    Darek.S
    Poziom 31  
    Jerzy Cieślański napisał:
    a nie, jak ten pomierzony, najlepszy, z kilku dostępnych, czyli tylko o 29dB?

Tu małe sprostowanie co sygnalizowałem
    Darek.S napisał:
    Po drugie przy dużych tłumieniach należałoby dysponować silniejszym sygnałem gdyż nie jesteśmy w stanie zmierzyć sygnału poniżej poziomu szumów samego Neona.

Reasumując nie jesteśmy w stanie zmierzyć dużego tłumienia dysponując za słabym sygnałem. Łopatologicznie jeśli mamy sygnał 60dB/µV a tłumienie wynosi 50dB powinniśmy otrzymać na wyjściu 10dB/µV. Tyle, że szumy samego miernika są na poziomie 30dB/µV zatem takiego odczytu nie uzyskamy i zmierzone tłumienie to zaledwie 30dB. Co oczywiście zgodne z prawdą nie jest.
    eledi
    Poziom 2  
    Witam! Wasze pomiary i dyskusja o nich są bardzo ciekawe. Jaki polecacie filtr LTE do anteny siatkowej i kierunkowej, no i może do logarytmicznej, chociaż takiej nie mam jeszcze (moje przygody z DVB T będę musiał pewnie opisać w osobnym temacie)? Sporo tematów przeczytałem na Elektrodzie, Emitelu i Satkurierze, ale jakoś do tej pory nie przykładałem większej wagi do tematu filtrów LTE. Mam stałe zakłócenia w poprawnym odbiorze DVB T przy jednej z głównych dróg w mojej lokalizacji. Pozostaje mi tylko instalacja filtrów LTE i anten/y na dachu bloku. Dlatego prosiłbym o krótkie wskazanie konkretnych modeli i najlepiej o najlepszym stosunku cena/jakość.

Czy stacje bazowe LTE zkłócają poprawny odbiór tylko w pobliżu anten odbiorczych, czy na całej drodze fali między anteną nadawczą i odbiorczą DVB T?

Czy bierne instalacje bez przedwzmacniaczy, tylko z symetryzatorami wymagają bezwzględnie filtrów LTE?
  • Relpol przekaźniki
    Darek.S
    Poziom 31  
    eledi napisał:

Czy stacje bazowe LTE zakłócają poprawny odbiór tylko w pobliżu anten odbiorczych, czy na całej drodze fali między anteną nadawczą i odbiorczą DVB T?

Nie słyszałem by fale elektromagnetyczne zdudniały czy w jakiś inny sposób zakłócały się w "eterze. Zjawisko ma miejsce dopiero w odbiorniku szczególnie gdy ma nieliniową charakterystykę ( a jeśli chodzi o parametry wielkosygnałowe to liniowych nie ma...)
    eledi napisał:

Czy bierne instalacje bez przedwzmacniaczy, tylko z symetryzatorami wymagają bezwzględnie filtrów LTE?

Jeśli przesterują głowicę to jak najbardziej. Zresztą przesterowanie nie jest konieczne. Wystarczy mały odstęp częstotliwości i/lub mała selektywność odbiornika.
    Dlatego są wskazane a czasami konieczne..
    Fotodetektor

Poziom 30  
    eledi napisał:

Mogą wymagać.
    Co do filtrów to opis rożnych modeli w różnych warunkach są opisane forum. Szukaj i czytaj ;)
    eledi
    Poziom 2  
    W takim razie inaczej. W jakiej odległości od odbiornika z bierną instalacją antenową stacje bazowe LTE stanowią źródło zakłóceń?

Jaki wpływ mają/mogą mieć stacje bazowe LTE na jakość odbioru kanałów DVB-T/T2 poniżej 50 kanału w biernej instalacji antenowej i podłączonych do niej odbiorników? Nie odbieram MUXów powyżej kanału 50. Wydaje mi się, że stacje bazowe LTE działające na kanałach w okolicy 60 nie powinny mieć wpływu na odbiór DVB w mojej lokalizacji na niższych kanałach poniżej 50 kanału.
    Darek.S
    Poziom 31  
    eledi napisał:
    Wydaje mi się, że stacje bazowe LTE działające na kanałach w okolicy 60 nie powinny mieć wpływu na odbiór DVB w mojej lokalizacji na niższych kanałach poniżej 50 kanału.

Pod warunkiem, że nie przesterują głowicy odbiornika powinieneś mieć rację. A to zależy od ich poziomu czyli także odległości od BTS-a. U mnie do BTS-a jest w linii prostej ok. 1,5km i do przesterowania wzmacniacza nie dochodzi. Dlatego obecnie nie mam pułapki. Strzelam ale wydaje mi się, że taka minimalna odległość gdzie pułapka może być zbędna to niewiele ponad kilometr od BTS-a i oczywiście zależy od jego mocy. Mowa oczywiście o biernej instalacji ewentualnie z umiarkowanym wzmocnieniem.
    _kli_
    Poziom 35  
    Podam przykład sprzed kilku tygodni. Będąc z wizytą u znajomych poproszono mnie o pomoc w ustawieniu siatki u sąsiada. Na zewnątrz było już ciemno, a ja byłem bez "rupieci" i miernika. Nadajnik co prawda odległy zaledwie o kilka kilometrów, ale zasłonięty górą i lasem. Mimo to na "dzień dobry" wywaliłem wzmacniacz i zastąpiłem symetryzatorem (akurat miałem w kieszeni). Na k. 34 i 36 jakość skoczyła do 100%, ale na k.45 oscylowała w okolicach 60-70%. Wszelkie manewry anteną niestety nic nie dały. Mimo to odbiór był stabilny. Zaintrygowany tą sytuacją sprawdziłem w necie czy w okolicy nie ma jakiegoś BTS-a. No i okazało się że antena skierowana na nadajnik, niemal dokładnie "patrzy" w dwie stojące obok siebie - odległe ok. 2 km - stacje LTE (T-Mobile i Play). Niedawno pytałem jak tam z odbiorem na k.45. Podobno jest OK.
    Fotodetektor

Poziom 30  
    I bardzo dobrze. Powinni więcej im dowalić za nową koncesję ;)
    Od dawna liczyli się z rezygnacją.
    Darek.S
    Poziom 31  
    _kli_ napisał:
    Jak można ostatnio wyczytać w mediach, Orange rezygnuje z CDMA w paśmie 450 MHz.

To dość dobra wiadomość. Choć będzie nieco mniej pracy. Została mi na stanie jedna pułapka Telmora 2160 :| . Trudno. Myślę , że w zasadzie wszystko w tym temacie już zostało napisane. Wkrótce zamykam.