Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorska produkcja przekładni

08 Cze 2015 22:35 1662 3
  • Poziom 27  
    Ostatnio nakupiłem cały worek plastikowych kółek zębatych i wałków. Planowałem zrobić kilka przekładni ale trochę się przeliczyłem.
    Jednak nie tak łatwo wywiercić dziurki 2mm w odpowiednich miejscach bez wiertarki stołowej. Brakuje mi zarówno pomysłu z czego zrobić uchwyty na wałki jak i samego sposobu wykonania.
    Jeśli ktoś robił takie małe przekładnie to może podzieliłby się doświadczeniem. Będę też wdzięczny za jakieś linki do takich konstrukcji bo mi nie udało się znaleźć.
  • Poziom 41  
    Polecam na początek jak wywiercić dziurki ( otwór ).

http://www.jaktozrobicsamemu.pl/porady-dla-ma...52/Wiercenie-w-metalu-z-u%C5%BCyciem-punktaka

Pozostałe tematy też na Google.

Musisz określić wielkość przekładni obciążenie, obroty i rodzaj łożyskowania.

Łożyska kulkowe ( łożysko toczne - kulkowe, igiełkowe i wałeczkowe), łożyska ślizgowe.

Można stosować dodatkowe obudowy dające możliwość dokładniejszej regulacji luzu, powiększone otwory mocujące obudowę pozwalają do pewnego stopnia na przesuwanie regulację obudowy na płycie celem uzyskania zadawalającego luzu międzyzębnego kół zębatych.
    Na przykład-

( Regulowanie odległości osi kół - łożyska umieszcza się w taki sposób, aby można było przemieszczać je w celu regulacji rozstawienia osi kół, a tym samym luzu międzyzębnego. )
  • Poziom 27  
    Przekładnię mam zaplanowaną, brakuje mi jedynie pomysłu z czego wykonać uchwyty. Łożysk wcale nie stosuję bo i po co przy tak małej skali i pracy prototypowej. Nawet dawania tulejek nie widzę sensu.

Ciekawe sa te łożyska które pokazałeś. Jak je się reguluje? Tą śrubą z boku?
  • Poziom 41  
    Tak, tylko to jest odlew z regulacja w 3 kierunkach, to jest przykład możesz zastosować jakiś dowolny kształt na przykład płytka prostokątna z otworem 2mm i z 2 otworami montażowymi powiększonymi dla zwiększenia regulacji luzów.

Najprościej jest też wiercić otwory w płycie skrzynki przekładniowej dociskając koła zębate do siebie przez listek papieru w celu uzyskania luzu międzyzębnego i dokładne punktowanie położenia otworów, bazując na otworach kół zębatych punktakiem.
    Oczywiście trzeba w pierwszej kolejności wykonać otwór bazowy i wsunąć trzpień centrujący jednego z kół.