Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy wjazdowej - otwieranie naprzemienne

09 Cze 2015 10:29 1830 7
  • Poziom 8  
    Witam,

To mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość.

Szukam pomocy w kwestii doboru napędu bramy wjazdowej skrzydłowej.
    Szukam systemu, który pozwoli na naprzemienne otwieranie skrzydeł (jedno do środka, jedno na zewnątrz).

Na rynku jest bardzo dużo różnych systemów, lecz każdy jaki spotkałem pozwala wyłącznie na otwieranie bramy w jedną lub drugą stronę (obu skrzydeł)
    Znalazłem wiele napędów tzw. Na szeroki słupek (szerokie ramię), które pozwalają na otwieranie do środka lub na zewnątrz (ramię montowane od strony posesji) – lecz zawsze oba skrzydła w ta samą stronę.

Z uwagi na dość wąską ulicę dojazdowa oba skrzydła nie mogą otwierać się na zewnątrz (za mało miejsca do zjazdu).
    Musze jednak zmieścić dwa samochody – jedno bezpośrednio za brama, drugie wzdłuż płotu – otwieranie obu skrzydeł do środka uniemożliwi zaparkowanie drugiego auta.

Czy ktoś was stosował podobne rozwiązanie? Macie jakiekolwiek doświadczenie w temacie?

Będę wdzięczny za wszelkie rady.
    Dzwoniłem/odwiedzałem różne sklepy – wszędzie rozkładają ręce…

Teoretycznie wystarczy prosty napęd na szeroki słupek, który może otwierać się w jedną oraz drugą stronę, ustawiony tak aby jedno skrzydło otworzyło się do środka, drugie na zewnątrz – w standardzie nie jest jednak możliwe takie zaprogramowanie.
  • Poziom 23  
    Zastanawiają mnie dwie sprawy: pierwsza- w czym ma niby być problem z otwieraniem siłowników w dwóch różnych kierunkach? Domniemam, że problemem jest ustawienie czujników obecności przed bramą. Druga- czy masz zgodę właściciela drogi na otwieranie bramy na zewnątrz? Bo otwierając bramę na zewnątrz stwarzasz zagrożenie przed posesją na cudzym terenie.
  • Poziom 18  
    na centrali podłączasz odwrotnie przewody od jednego siłownika i "puff" skrzydło idzie w drugą stronę.

czujki to jeden problem drugi problem to jak zamontować odbój, i jak te skrzydła miałyby się niby domykać ?
  • Poziom 23  
    Z domykaniem nie widzę problemu, ale może się nie znam.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Z domykaniem faktycznie nie będzie problemu - skrzydło jako pierwsze zamykające powinno mieć odbój na kostce wjazdu, skrzydło jako drugie zamykające będzie miało odbój w postaci pierwszego, już zamkniętego skrzydła. (pierwsze zamykające powinno mieć listwę - felc aby to drugie miało się o co oprzeć,a centralka powinna mieć ustawione opóźnienia skrzydła pierwszego względem drugiego - zarówno na otwarciu jak i zamknięciu ).
    Jest jeden myk - skrzydło, które ma się otwierać na zewnątrz musi mieć siłownik (oprócz jego odwrotnego podłączenia) zamocowany do słupka w świetle bramy - i zawęzi nieco szerokość wjazdu (mocowanie będzie wystawać w światło bramy).

I raczej widziałbym tam klasyczne siłowniki - ramieniówki w normalnym ustawieniu nie mają wystarczającego zasięgu ( i słupek przeszkadzałby ramieniu na otwarciu chyba że przerobić kształt ramienia) a w świetle bramy zajmowałyby za dużo miejsca.

Coś takiego:

Napęd bramy wjazdowej - otwieranie naprzemienne

Masz jeszcze jedną opcję - siłowniki podziemne - możesz je ustawić na otwieranie w zakresie 180 stopni tylko dwie wady - musi być doskonałe odwodnienie pojemników napędów - oraz gigantyczna cena.

PS - co do rozwiązania poniżej z tymi dźwigniami - nie różni się od mocowania samych siłowników w świetle bramy - dźwignie na otwarciu włażą w światło tak samo jak robiłyby to siłowniki zamocowane bezpośrednio (a na zamknięciu dźwignie faktycznie się chowają - ale przy zamkniętej bramie to nie ma znaczenia)
  • Poziom 14  
    W temacie "Jaki zastosować siłownik do bramy skrzydłowej" uzytkownik elektrobim wrzucil link z ciekawym rozwiazaniem otwierania bramy na zewnatrz. Jesli masz miejsce to mozesz jeden z silownikow tak zamontowac a drugi normalnie wedlug instrukcji.
  • Użytkownik usunął konto  

• Poziom 15  
    Witam

Tutaj masz sposób montażu w trudnej sytuacji na zewnątrz:
    https://www.youtube.com/watch?v=FZhAp_aQ_QA

Natomiast co do problemu, to wszystkie nasze napędy można technicznie stosować tak, jak napisałeś (w tym oczywiście polecam ETM-01 lub ETM-02 z filmiku). Jednak praktyka i bezpieczeństwo to tak, jak koledzy napisali. Zależy gdzie (czy jest bezpiecznie na zewnątrz otwierać), jak fotokomórkami i z odbojami. Przy ETM-01 lum ETM-02 nie musi ich być odbojów jeśli siłowniki pracują na pełnym zakresie - zawsze geometrycznie da się tak zamontować.