Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik obrotowy o postaci obrotowego pierścienia

krn78 09 Cze 2015 13:35 330 3
  • #1 09 Cze 2015 13:35
    krn78
    Poziom 10  

Witam,

szukam przełącznika (lub układu przełączającego), który będzie miał postać obracanego pierścienia. Pierścień obracany w górę ma załączać jeden styk (powiedzmy: plus), obracany w drugą - drugi (minus). Rzecz w tym, żeby pozwalał obracać się bez końca (jak przy pokrętłach napięć/prądów/rezystancji itp w miernikach - nie ma ani dolnej, ani górnej granicy obrotu). Druga sprawa, żeby pozwalał się zatrzymać w określonych pozycjach obrotu (znów dla przykładu mogę podać pokrętło na mierniku). Czy istnieją takie elementy?

0 3
  • #3 09 Cze 2015 14:13
    krn78
    Poziom 10  

Też myślałem o enkoderze. Jest on jakimś rozwiązaniem, ale, o ile wiem, nie ma tam żadnego oporu przy kolejnych impulsach. Jeśli nie znajdę innego rozwiązania, będę musiał użyć tego, bo jest najbliższy moim potrzebom.

0
  • #4 09 Cze 2015 14:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Do enkodera musisz dobudować układ który będzie "wiedział" w jaką stronę się obraca enkoder i zliczając impulsy odpowiednio sterował drabinką rezystorową (chyba o to Ci chodzi?).
    Jest jednak kilka alternatyw w postaci najzwyklejszych przełączników obrotowych - zależy tylko ile ustawień (kroków) potrzebujesz. Jeśli wystarczy Ci np. 12 - można z powodzeniem użyć przełącznika obrotowego http://www.tme.eu/pl/details/ck1029/przelaczn...owe/lorlin/#t7983230033f168134e89f8f79625cb19 aby uzyskać możliwość obrotu dookoła (bez końca) należy tylko wyjąć zawleczkę blokującą.
    W tym (powyższym - z przełącznikiem obrotowym) rozwiązaniu jest jednak haczyk - po ustawieniu na największą (lub najmniejszą) wartość kolejny skok ustawia wartość skrajną (najmniejszą lub największą). W enkoderach w każdym wypadku ustawisz zawsze o krok więcej lub mniejszą wartość.

0