Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo S80 2002 - Podłączenie się do systemu CAN poprzez gniazdo telefonu GSM.

09 Cze 2015 14:23 2715 8
  • Poziom 7  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś próbował podłączyć się do can'u w volvo S80 I w miejscu gdzie umieszczony jest telefon GSM. Z załączonego schematu widzę że telefon na 22 i 10 posiada piny canH i canL. Czy jeśli podepnę się w tamto miejsce np. jakimś arduino + can-shield to będę miał możliwość wykrywania przycisków z kierownicy (elementy 3/4 i 3/131) ? Chciałbym przerobić ten telefon na bluetooth i nie stracić przy tym sterowania z kierownicy. Wykorzystam również wbudowany głośnik (16/78) oraz mikrofon (16/77). Czy dobrze rozumiem ze schematu że piny 5 i 4 (głośnik) oraz 1 i 11 (mikrofon) idą prosto do/od tych urządzeń bez wzmacniaczy, przedwzmacniaczy itp ?

Ostatnie pytanie dotyczy elementu 16/62 czyli słuchawki na kablu. W przypadku systemu bluetooth będzie to zbędny dodatek ale nie chcę mieć niedziałającego kawałku plastiku dlatego chciałbym rozszerzyć funkcjonalność systemu również na nią. Czy ktoś mógłby pomóc mi z identyfikacją pinów tej słuchawki ?

Volvo S80 2002 - Podłączenie się do systemu CAN poprzez gniazdo telefonu GSM.
  • Poziom 10  
    Temat pewnie nieaktualny ale jak ktoś by chciał się pobawić przyciskami kierownicy to one nie idą po CANie tylko po K-LIN. Bawiłem się tą magistralą i ładnie można czytać co tam leci. Linia podciągnięta pod +12V także trzeba konwerter i wtedy dopiero 10800kBps 8N2.
  • Poziom 10  
    W S80 99r jest trochę inna nawigacja. To jest moduł do nowszej wersji czyli od roku 2004. Ale jak nie korzystasz z nawigacji to możesz odłączyć monitor i wykorzystać go do kamery. Tylko trzeba go wysterować żeby się w odpowiednim momencie włączył, wysunął i przestawił w tryb video PAL lub NTSC. Wysyła się do niego polecenia protokołem uart 2400kbps 8n1. Te polecenia są opisane na szwedzkim forum volvo. Jutro znajdę i wkleję tu link.
  • Poziom 43  
    Ogólnie mogę go wysunąć przyciskiem przy kierownicy i tak już zostaje aż go nie wsune.

Tylko muszę znaleźć wejście composite video.

Resztę sobie dorobię.
  • Poziom 4  
    rafalekrav40 napisał:
    Temat pewnie nieaktualny ale jak ktoś by chciał się pobawić przyciskami kierownicy to one nie idą po CANie tylko po K-LIN. Bawiłem się tą magistralą i ładnie można czytać co tam leci. Linia podciągnięta pod +12V także trzeba konwerter i wtedy dopiero 10800kBps 8N2.

Sorry za odgrzewanie, ale aktualnie szukam sposobu na wpięcie się do przycisków telefonu w ww. samochodzie. Problem w tym, że już w kierownicy ich sygnał jest zamieniamy i do kolumny wchodzi już mniej przewodów, niż jest przycisków. Mógłbyś rozwinąć tę myśl i podrzucić trochę więcej informacji na ten temat? Interesuje mnie to, aby przede wszystkim nic gdzieś podłączyć się przewodem i odebrać nim sygnał w momencie wciskania przycisku. Szczytem marzeń byłoby wpięcie się w dodatkowe oświetlenie tych przycisków (czerwona i zielona słuchawka, które zapalają się podczas dzwonienia).