Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y580 - Zacinanie się i trzeszczący dźwięk

09 Cze 2015 14:53 1629 9
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam laptopa Lenovo Y580, na początku było wszystko okej, nic nie wskazywało jakiekolwiek problemy. Lecz z czasem zaczęły się dziać jakieś "wixy", podczas gry fpsy drastycznie spadają z 60 do 20, trzeszczy dźwięk i trzeba resetować laptopa bo nic innego nie idzie zrobić. Dziś nawet stało mi się tak na... pulpicie, miałem otwartą jedynie przeglądarkę i nagle zaczął się ścinać tak że nic nie szło zrobić - jedynie reset.

W trakcie gdy to się działo na pulpicie - Temp dysku: 51st C. CPU: Zużycie 60%, temp ok 55st C, Zużycie pamięci ok 50%.

Crystal Disk Info - pokazuje że wszystko z dyskiem okej.

Temperatury - No właśnie.. Pierwsze podejrzenie padło na nie, gdyż w grze CPU osiągało mawet 95 stopni (max to 105). Więc zabrałem się za czyszczenie lapka, w środku faktycznie była masakra, pełno kurzu. Wyczyściłem wszystko pięknie, i temperatury w idle spadły.

Pograłem w gierkę ponad godzinę - Temperatury się utrzymują na poziomie CPU:75C GPU:65C DYSK: 65C :o z jednocześnie włączoną przeglądarką, i... nic, wszystko hula jak talala. Już nic z tego nie rozumiem ;x

Nie mam kompletnie pomysłów, dlatego zwracam się do Was o pomoc. Format nic nie daje od razu zaznaczam :) Więc wszelkie wirusy itp odpadają.

Dodam jeszcze, że gdy włączam laptopa po paru godzinach, to losowo podczas pracy są takie zwiechy po 0,5s i trzeszczy wtedy dźwięk (takie brrrrrrrrr), natomast kiedy laptopa zresetuję to chodzi pięknie.
  • Poziom 18  
    Podaj dokładny model laptopa / oznaczenie płyty głównej.
    testowałeś pamięci Memtest-em ? Podmieniałeś procesor ?
    od tych czynności bym zaczął na samym początku.
  • Poziom 9  
    Lenovo Ideapad Y580 20132
    Pamięci jeszcze nie testowałem, a procesora nie podmieniałem, bo nie mam na jaki.
    Więc przetestuję te pamięci, a dokładniej jedną, bo mam jedną kość 4GB.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    w grze CPU osiągało mawet 95 stopni (max to 105)

Ciekawi mnie jak długo trwało to, aż doszedłeś do wniosku że CPU się przegrzewa, zapewne dopiero po pojawieniu się usterki. Nie wiem jak wytrzymały jest ten procesor, ale praca w takich temperaturach raczej zmniejsza jego żywotność.

Jeśli sprawdzisz ramy i wynik wyjdzie pozytywnie, to kolejnym etapem do sprawdzenia masz właśnie CPU jak nie masz na podmianę, pozostaje ci dobry serwis.
  • Poziom 9  
    Z pamięcią wszystko w porządku.
    Rozumiem, że podejrzenie może paść na procesor, lecz.. Jak można wytłumaczyć to, że po restarcie komputera wszystko działa bez zarzutów, i to przez całą godzinę pod obciążeniem?

Dodano po 3 [godziny] 52 [minuty]:

Podłączyłem drugi monitor, przeciągając na niego program HW Monitor i menedżer zadań. Włączyłem grę i obserwowałem temperatury, miałem stałe 75C na procku, czasem skakało do 78C. Ani śladu spadków fps czy trzeszczenia dźwięku.

Po tym wyłączyłem laptopa na jakieś 30 minut. Po czym go włączyłem i już na początku się zacinał na jakieś pół sekundy i to charakterystyczne "BRRR" wydobywające się z głośników, nie mówiąc już przy odpalaniu gry, nawet nie szło jej odpalić bo ciągle to BRRR i nagle przy ładowaniu mapy wywaliło mnie do menu głównego również z dźwiękiem BRRR. Żadnych skoków taktowania nie było, temperatura normalna, dziennik zdarzeń również nic nie zarejestrował.

Zresetowałem laptopa i chodzi normalnie, nic się nie dzieje..
    Jakoś wątpię, by to była wina procesora, gdyby tak było to nawet po restarcie byłoby to samo. Tymczasem po restarcie wszystko wraca do normy.

Są jeszcze jakieś inne pomysły? Czy bez tej podmiany procesora mimo wszystko się nie obejdzie?

Dodano po 18 [minuty]:

HD Tune pokazuje ostrzeżenie, że ilość prób prawidłowego położenia głowicy już wynosi zbyt dużą wartość, czy to może być wina dysku?
  • Poziom 18  
    Cytat:
    czy to może być wina dysku

Przecież w poprzednim poście napisałeś, że dysk jest sprawny...? :?: wiec celowo
    go ominąłem. Podmień dysk.
  • Poziom 9  
    Tak pokazywał Crystal Disk Info, ale sprawdziłem go jeszcze HD Tune i właśnie ten drugi program pokazuje warning. Podmieniłem dysk, na razie siedzę i nic sie nie dzieje po pierwszym uruchomieniu, ale potestuję jeszcze i dam znać. :)

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Za pierwszym razem nic się nie działo.
    Wyłączyłem lapka na 30 minut po czym włączyłem, siedzę na nim i nic się nie dzieje.. Czyli co, to w 90% wina dysku?

Dodano po 2 [godziny] 38 [minuty]:

Teraz nawet podłączając ten "uszkodzony" dysk wszystko chodzi.. Tak jakby dopiero po kilku godzinach gdy laptop jest wyłączony pojawia się nagle ten problem, bo teraz zmieniam dyski i nic się nie dzieje.
    @edit
    a jednak po dłuższym użytkowaniu czasem się zacina i obraz i dźwięk na to 0,5 sekundy.
    Widać muszę dłużej potestować na drugim dysku czy dalej się tak będzie działo.
  • Poziom 9  
    Więc tak.. Posiedziałem parę godzin na drugim dysku, pooglądałem filmy na yt, nawet oglądnąłem 2 godzinny film, i nic (na moim głównym dysku miałem to zacinanie się i trzeszczący dźwięk na 0,5s), po czym wyłączyłem laptopa na chwilę, włączyłem i odpaliłem grę, momentalnie zaczął się ciąć, głos się zniekształcił (głos robota), i odciął się dopiero jak wyłączyłem wszystkie programy w tle i grę.

Także nie wiem, czy to może być wina dysku, a może to wina temperatur? w końcu dysk ma 55-65C prawie cały czas.

@edit
    przesiadłem się właśnie na ten mój główny dysk i od razu losowe zwiechy.. Więc to chyba jednak nie jest wina temperatur. Na drugim dysku się tak nie dzieje z tego co zauważyłem, dopiero jak grę odpaliłem zaczęło świrować.
  • Poziom 18  
    Czyli reasumując, na starym dysku zwiesza ci się system a na innym dysku wszystko ok ? jaka masz tam grafikę ?
  • Poziom 9  
    Reasumując - jest lepiej, ale nie niweluje to problemów. Na innym forum widziałem, że ktoś podawał logi z dziennika zdarzeń, dużo błędów tam jest. Może z nich uda się czegoś dowiedzieć.

1. http://www32.zippyshare.com/v/mIZM6tpw/file.html Zakładka "Działa"
    2. http://www53.zippyshare.com/v/D89F6mUG/file.html Zdarzenia Administracyjne

@ed
    Grafika to GTX660M

Dodano po 26 [minuty]:

Jest nawet problem z opóźnieniem w działaniu sterowników, te czerwone paski pokazują moment uruchomienia gry.

Dodano po 41 [minuty]:

Po zainstalowaniu sterowników do grafiki OD PRODUCENTA (Lenovo) Dziwna sprawa.. Teraz monitoruję czy pojawiają się kolejne błędy w dzienniku zdarzeń, może nie dam sobie ręki uciąć że przez któryś problem z dziennika zdarzeń, ale jest to prawdopodobne. Lenovo Y580 - Zacinanie się i trzeszczący dźwięk

Dodano po 3 [godziny] 20 [minuty]:

A tak to wygląda gdy laptop łapie zwiechę i zniekształca się dźwięk.
    A tak po restarcie komputera i odpaleniu gry.