Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel corsa B swing - Trzeszczenie przekaźnika kierunkowskazów

09 Cze 2015 20:16 984 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    Posiadam Corsę B z 93 r. w której pojawiło się trzeszczenie przekaźnika kierunkowskazów o numerze 90 055 543. Jak włączę kierunkowskazy to trzeszczenie zanika i kierunki działają OK. Awaryjne też są sprawne. Dodatkowo pojawił się problem, że nie mogę zgasić silnika kluczykiem.
    Czy to wina uszkodzonego przekaźnika, czy zwarcie na włączniku świateł awaryjnych lub innym elemencie?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    tomasz82 napisał:
    Dodatkowo pojawił się problem, że nie mogę zgasić silnika kluczykiem.
    Uszkodzona jest stacyjka? Z ciekawości, to ja gasisz samochód?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeżeli faktycznie jest uszkodzona stacyjka to profilaktycznie odłączał bym akumulator (klemy) - przynajmniej na noc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Stacyjka działa OK, a samochód wyłączam przez wbicie biegu i szybsze puszczenie sprzęgła. Oczywiście w tej chwili go nie używam :D
  • Poziom 35  
    tomasz82 napisał:
    Stacyjka działa OK
    To dlaczego nie możesz zgasić samochodu? Wg. mnie masz ją uszkodzoną. Możliwe, że masz też zużyty włącznik kierunkowskazów (nie rozłącza obwodu w 100%) i stąd słychać "trzeszczenie" przekaźnika kierunkowskazów.

Dodano po 4 [minuty]:

Stacyjka jest z prawej, ale kable wychodzą z lewej strony kolumny kierowniczej. Z tej strony jest też przełącznik kierunkowskazów. Żeby nie było tam czegoś stopionego, np. kabli.
  • Poziom 9  
    Ale kierunkowskazy działają dobrze, czyli mogę je swobodnie włączyć i wyłączyć przełącznikiem.
    Czytałem gdzieś na innych forach, że ktoś miał problem z włącznikiem świateł awaryjnych i też nie mógł wyłączyć samochodu stacyjką. Czy jest jakieś powiązanie między tymi elementami?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    tomasz82 napisał:
    Czytałem gdzieś na innych forach, że ktoś miał problem z włącznikiem świateł awaryjnych i też nie mógł wyłączyć samochodu stacyjką. Czy jest jakieś powiązanie między tymi elementami?

Nie wypowiem się autorytatywnie, nie wiem czy taka usterka jak opisujesz jest możliwa.
    Możesz wykonać test: kierunkowskazy są zabezpieczone bezpiecznikiem 15 A (prawdopodobnie bezpiecznik numer 21), a światła awaryjne bezpiecznikiem 20 A numer 1. Gdyby tamtędy płyną prąd po wyłączeniu stacyjki to możesz spróbować podczas pracy silnika wyłączyć stacyjkę (silnik pracuje) i wyjąc bezpieczniki (po kolei) - wtedy silnik powinien zgasnąć.
    Jeżeli silnik zgaśnie to musisz wykonać jeszcze jeden test. Ponownie zapalić samochód i bez wyłączania stacyjni wyjąć te bezpieczniki.
  • Poziom 9  
    Żeby odłączyć przełącznik kierunkowskazów wystarczy odkręcić górną i dolną osłonę kolumny i go wypiąć razem z kostką?
  • Poziom 35  
    Z tego co pamiętam to są trzy śruby na dole (od dolnej pokrywy). Nie pamiętam czy są jakieś na górze. Górna i dolna pokrywa są lekko szczepione zatrzaskami. Nie demontowałem tego przełącznika - wiązka kabli jest wpinana, ale jak go się demontuje, tego nie wiem.

Dodano po 3 [minuty]:

Górna pokrywa jest przytrzymywana przez dwie śruby od strony kierownicy.

Dodano po 1 [minuty]:

Zobacz te linki:
    http://corsasport.pl/forum/wymiana-przelacznika-kierunkowskazow-t66661.html
    https://tkdiy.wordpress.com/2013/10/09/napraw...ka-zespolonego-kierunkowskazow-opel-vectra-b/
  • Poziom 9  
    Dzięki frebsd i syrius32. Odłączę przełącznik kierunkowskazów i zobaczę co się będzie działo. Dobrze, że zapytałem bo już chciałem zamawiać nowy przekaźnik, ale najwyraźniej to nie jego wina.
    Dam znać co udało się znaleźć.
  • Poziom 9  
    Witam Panowie.
    Źródłem problemu okazał się uszkodzony włącznik świateł awaryjnych. Wymieniłem go na nowy i trzeszczenie przekaźnika ustało. Również stacyjka działa teraz prawidłowo.
    Dzięki za cenne wskazówki!
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Dziękuję za zwrotna informacje. Warto wiedzieć i o takiej możliwości wystąpienia awarii.