Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 5732ZG - Gasnące podświetlenie inwerter? świetlówka?

vipcior 09 Jun 2015 21:05 903 5
 • #1
  vipcior
  Level 9  
  Witam, ostatnio padło mi podświetlenie w matrycy laptopa Acer Aspire 5732ZG.
  Na początku podświetlenie w ogóle się nie uruchamiało, na matrycy było ledwo widać obraz. Rozkręciłem ramkę, odłączyłem wszystkie kable i taśmy, wykręciłem inwerter, poruszałem kabelkami idącymi do świetlówki następnie wszystko z powrotem podłączyłem.
  Przy uruchomieniu laptopa, na ułamek sekundy mruga podświetlenie, tak samo po wciśnięciu Fn+F6(wygaszenie matrycy) oraz zamknięciu i otwarciu pokrywy, czasem świeci 1s a czasem 5s i więcej. Przy gaśnięciu z okolic inwertera dobiega ciche pstryk.

  Wydaje mi się że to uszkodzony inwerter ale nie jestem tego pewien, czy to np. nie może być uszkodzona świetlówka a inwerter to wykrywa i odcina zasilanie?
  Niestety nie mam możliwości podpięcia innego inwertera ani świetlówki.
  Zanim zamówię nowy inwerter chciałbym usłyszeć opinię innych osób na ten temat.

  Pozdrawiam
 • #2
  sk1977

  IT specialist
  Takie zachowanie może być spowodowane zarówno uszkodzeniem świetlówki jak i inwertera. Bez podstawienia sprawnych nie można niczego wykluczyć czy potwierdzić.
  Najprościej podstawić matrycę - wystarczy aby była świetlówkowa (nie LED) - może mieć inny rozmiar, proporcje, może być pęknięta - ważne aby świetlówka była w niej sprawna.
  Do testów musi być podłączona i świetlówka i kabel LVDS (sygnałowy do matrycy) - płyta wykrywa matrycę przy starcie (lub nie wykrywa i wypuszcza obraz na VGA).
 • #3
  boro1234567
  IT specialist
  Świetlówka do wymiany.
 • #4
  miecho18
  IT specialist
  Sama świetlówka raczej nie chyba, że przez te kilka sekund świeci z czerwoną poświatą. Prędzej uszkodzony jeden z przewodów biegnących do świetlówki lub zimne luty w inwerterze. Dla pewności podaj też napięcia ze złącza inwertera.
 • #5
  boro1234567
  IT specialist
  Na 99% upalony przewód przy świetlówce lub sama świetlówka.
  Rozbierz matrycę i sprawdź jeśli czujesz że dasz radę.
 • #6
  vipcior
  Level 9  
  Rozkręciłem matrycę ale niestety do świetlówki nie udało mi się dostać.
  Gdy matryca była odkręcona i leżała obok laptopa był taki moment że coś zaskoczyło i przez 20 minut wszystko było ok, przykręciłem matrycę do ramki na zawiasach i dalej wszystko działało, przykręciłem tylni plastik od pokrywy a do niego inwerter, podświetlenie już nie działa, to samo co wcześniej.
  Przez te 20 minut gdy wszystko działało normalnie mogłem wyłączyć podświetlenie i ponownie włączyć (Fn+F6), regulować jasność, poruszałem matrycą jak i kablami idącymi do świetlówki dalej wszystko ok, podświetlenie nie miało żadnych przebarwień.
  Napięć w tym momencie nie jestem w stanie pomierzyć bo nie mam sprawnego multimetra.