Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[STM32F4] - STM32 początki

Manrul 09 Cze 2015 22:57 630 4
  • #1 09 Cze 2015 22:57
    Manrul
    Poziom 7  

Witam
    Zacznę od początku, niedawno kupiłem sobie płytkę discoverystm32f4, początkowo programowałem przy użyciu Cocoxa, nawet nie tyle programowałem co wrzuciłem sobie parę kodów na mruganie diodami i delikatnie je przerobiłem, ale postanowiłem przenieść się na Eclipse, korzystając w filmiku na YT skonfigurowałem środowisko(open ocd,eabi) z tego co zauważyłem filmik ten jest ilustracją często wspominanego poradnika frediego chopina.
    Wracając do głównej myśli, wykorzystałem przykładowy kod który został dodany przy zakładaniu projektu w eclipse zauważyłem że użyte biblioteki są inne
    np.
    #include "stm32f4xx.h"
    #include "stm32f4xx_hal.h"
    #include "stm32f4xx_hal_cortex.h"
    gdzie korzystając z Cocox, były biblioteki o podobnych nazwach jednak inne.
    Teraz moje pytania którą bibliotekę lepiej poznawać czy może one są praktycznie takie same?
    Czy na armach mogę sobie programować tak jak na avr?tzn dodam sobie jakiś plik nagłówkowy jak to tam było avr/ io.h z definicjami rejestrów wejść/wyjść i mogę operować bezpośrednio na rejestrach, nie przejmując się gotowymi funkcjami? No chyba że to mija się z celem przynajmniej na początku warto poznawać gotowe biblioteki?

0 4
  • Pomocny post
    #2 09 Cze 2015 23:09
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Manrul napisał:
    Teraz moje pytania którą bibliotekę lepiej poznawać czy może one są praktycznie takie same?

"Biblioteki" te lekko się od siebie różnią, ale obydwie są równie beznadziejne (;

Manrul napisał:
    Czy na armach mogę sobie programować tak jak na avr?tzn dodam sobie jakiś plik nagłówkowy jak to tam było avr/ io.h z definicjami rejestrów wejść/wyjść i mogę operować bezpośrednio na rejestrach, nie przejmując się gotowymi funkcjami?

Oczywiście - tym plikiem jest (w przypadku STM32F4) stm32f4xx.h.

Manrul napisał:
    No chyba że to mija się z celem przynajmniej na początku warto poznawać gotowe biblioteki?

Wszystko zależy od Twoich dalszych planów. Jedni wolą te "biblioteki", inni nie. Jak łatwo się domyślić, osobiście jestem w tej drugiej grupie (;

1
  • #3 10 Cze 2015 07:50
    Manrul
    Poziom 7  

Ok, dzięki w takim razie zacznę pisać programy nie korzystając z gotowych funkcji, ale mam jeszcze jedno pytanie o role plików _write.c i _inictialize_hardware.c które dodawane są do moich projektów nie zależnie czy wybrałem projekt z dodanym przykładowym programem na świecenie diodami czy nie, o ile widzę w drugim pliku inicjalizacje PLL to pierwszy nie wiem po co jest no i wogóle nie widzę w tym przykładowym programie wywołań żadnej funkcji z tych plików, jednak wydaje mi się że PLL jest ustawione, ponieważ gdy zmieniłem ustawie systicka z takiego
    SysTick_Config (SystemCoreClock / TIMER_FREQUENCY_HZ);
    na
    SysTick_Config (8000000 / TIMER_FREQUENCY_HZ);
    diody świeciły znacznie szybciej(prawie nie zauważalnie), więc zakładam że PLL w tym programie było ustawione.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Cze 2015 08:11
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Funkcja z tego pierwszego wywoływana jest przez różne funkcje standardowe typu printf(). Funkcja z tego drugiego wywoływana jest pewnie przez startup albo przez jakąś inną funkcję z bibliotek coocoxa.

1
  • #5 10 Cze 2015 12:59
    Manrul
    Poziom 7  

To akurat były pliki dodane do projektu eclipse, ale już wiem o co chodzi, dziękuję za pomoc. ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów