Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa

09 Cze 2015 22:59 4305 13
  • Poziom 13  
    Witam
    Stałem się posiadaczem fajnego mini drona jak w tytule z systemem przesyłu video fpv. Wszystko działa prawidłowo oprócz jednej rzeczy, przesyłu video. Problem dość popularny z tym dronem, jako że dużo tematów już istnieje w sieci ale bez skutecznej naprawy. Moduł kamerki zbudowany jest na dwóch procesorach, jeden konwerter obrazu (chyba tak to się nazywa) ma zamazane napisy, ale pod mikroskopem widać że jest duży napis MICRO. Drugi układ to transmiter 5,8ghz RTC6705. Na płytce przelutowałem wszystkie układy oraz taśmy, myślałem że coś nie łączy od uderzenia w ziemie ale nic nie pomogło. Sprawdzałem zmiany częstotliwości na nadajniku, factory reset także bezskutecznie. Widać tylko czarny ekran. Moje pytanie do znawców elektroników, oraz znawców techniki FPV jest następujące, czy istnieje możliwość wykorzystania samego nadajnika z tego drona 5,8ghz RTC6705 i podłączenie pod niego sygnału np. ze zwykłej kamerki płytkowej? Jakby ktoś mógł zerknąć na datascheet RTC6705 (link poniżej) i podpowiedzieć w które ewentualnie miejsce się podłączyć z sygnałem. file:///C:/Users/xps/AppData/Local/Temp/RTC6705-DST-001.pdf
    Zamieszczam takze parę poglądowych zdjęć modułu kamery.
    http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/WWIAAOSwxCxT6HJk/$_57.JPG
    http://static.bhphoto.com/images/images750x750/1013791.jpg
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.
  • Poziom 15  
    Popraw link do sm VTX, czyli jeśli już to podaj link do strony w internecie, a nie u siebie na dysku.
    Mam ten sam popularny defekt, mi się cierpliwość skończyła (a właściwie czas), wiec podam tylko wskazówki do dalszej pracy.
    Jeśli chodzi o naprawę to jest to ciężka sprawa, ponieważ problem najprawdopodobniej nie leży po stronie elektroniki FPV, a samej kamerki (takie jest moje zdanie, ulegają przegrzaniu lub usterką mechanicznym - znany problem z matrycami cmos w kamerach i aparatach). Ta kamerka cmos to najprawdopodobniej OV7740 0,3 Mpx (dla jasności, połączenie sygnału odbywa się cyfrowo nie analogowo typu video in/out). Kamerka jest zamontowana na 21 pinowej taśmie, która jest produkowana dla hubsan pod zamówienie. Wymiana samego układu cmos jest mało możliwa z kilku powodów: trzeba rozłożyć klejoną obudowę kamery, odlepić tylni radiator od taśmy i wymienić chip na stacji zgodnie z zaleceniami producenta (i tu pojawia się największy problem, bo temperatury są dość niskie, proces lutowania wyłącznie od tyłu, a kamera ulega uszkodzeniu w temperaturze bodaj 220 st.C).
    Moim zdaniem jedyna szansa na naprawę tego modułu to wymiana kamery na kamerką OV7740 już zamontowanej na 24 pinowej uniwersalnej taśmie pod gniazdo (wykorzystywane jest tylko 21 pinów, 3 piny są wolne) i przekrosować połączenia. Koszt samej kamerki na takiej tasiemce to wydatek kilku dolarów. Szukałem takiej kamerki gdzieś w jakimś chińskim tablecie, ale bez efektów.
    Na pinie 10 VTX masz wejście VT_MOD (zgodne ze standardem, 75ohm 1vpp), można spróbować podać tam sygnał analogowy z innej kamerki (po odpięciu z obwodu) i zobaczyć co się stanie (obawiam się ze do sygnału tv mogą być domieszane dodatkowe sygnały sterowania, choć kanały audio są wolne to być może one są wykorzystywane do sprzężenia zwrotnego, nie mam pojęcia).
  • Poziom 13  
    Witam
    Poprawiam linka, tu jest nota katalogowa RTC6705 http://electoday.net/data/pdf/RTC6715.pdf Dzięki Sas_AS za wskazówki, na pewno się przydadzą w dalszej pracy. Spróbuje znaleźć gdzieś w necie tą kamerkę o której piszesz, jeśli nie spróbuje podłączyć sygnał z innej kamerki i zobaczę czy sygnał jest przesyłany. Co do wymiany cmos podgrzewacz z funkcją pid posiadam także z temperaturą nie będzie problemu, ale nigdy nie wymieniałem nic na takiej taśmie, jeśli uda mi się znaleźć pasującą matrycę, spróbuje ją przelutować. Jak będzie postęp dam znać o efektach.
  • Poziom 15  
    Prawie poprawiłeś, wkradła się kropka na końcu (może edytuj post i popraw). Dobrym źródłem wiedzy jest hobbyking. Odnalazłem informację, że obraz da się podać na VTX na pin 10 i będzie widoczny na odbiorniku :) Problem jest z synchoronizacją, kolorami i pewnie rozdzielczością. Skoro to video in to trzeba ustalić ile podać linii (tvl) i rozpracować jak kodowany jest kolor (pal / ntsc czyli też ratio). Najlepiej byłoby mieć sprawny moduł i zobaczyć oscyloskopem co tam wchodzi. Pod tym linkiem jest dowód, że się da i coś jest na rzeczy:
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1842561&page=139 Jutro może znajdę chwilę i spróbuje odczytać co się da z zatartego scalaka. Synchronizacji może również nie być ponieważ osoba w w/w linku nie przecięła ścieżki między tajemniczym zatartym scalakiem a VTX (mogą być podawane dwie synchronizacje lub zwarte wyjście tajemniczego scalaka). Wcześniej jest informacja, że 10 noga jest połączona z diodą led co jest oczywiście bzdurą, gdyż wejście wideo in ma niską rezystancje względem masy. Sprawdź, co jest na pinie nr 7 SPI_SE. Jeśli jest tam napięcie mniejsze niż 1V (V_IO ~ 3V x 0,3 = 0,9V dla ) czyli 0 logiczne to jest szansa, że układ VTX będzie pracował samodzielnie bez owego tajemniczego scalaka. Jeśli jest tam 1 logiczna to do poprawnej pracy TVX potrzebna jest szyna SPI, która prawdopodobnie będzie pochodzić z płytki kontrolera 2,4 GHz i ciężko powiedzieć czy tajemniczy scalak też do niej jest podpięty (być może nie i da się go usunąć).

Problem jaki zaczyna się tworzyć to sens ekonomiczny (cały sprawny moduł to 50$, cały kompletny dron 77$ bez aparatury (ta jest najdroższa) ale z kompletem części zamiennych (!). Kamerka, która się tam zmieści, jest lekka, pobiera mało prądu i działa na 3,3V nie jest tania bo to jakieś minimum 25$. Należałoby uruchomić przetwornicę step-down na tej płytce bez tego zamazanego scalaka, wymontować również oryginalną kamerkę i pamięć (waga, oszczędność energii). Ten model quadrokoptera jest mały, taki jego urok i walczy się o każdą 0,1 grama (!). Zamontować jakaś zwykłą popularną i tanią kamerkę o sporych wymiarach płytki, pobierającej sporo energii, o większej wadze robi się to bez sensu.
    Jeśli udałoby się uruchomić VTX i byłby on zgodny z pal (nie pamiętam czy jest soft do 808 #16 pod ntsc) to można odchudzić moduł z wszystkiego co zbędne (być może nawet z cięciem laminatu) i zamontować keychain 808 #16 720p (przetestowana w bojach przez niejednego modelarza). 808 ma to do siebie, że w gnieździe USB jest wyjście video out w czasie rzeczywistym, a w tym czasie może nagrywać obraz na karcie 720p z dźwiękiem. Taką chińską kamerkę rejestrującą można u nas dostać już za 50 zł (ze zwykłym obiektywem, uwaga na podróbki, może to trochę śmieszne, ale można się naciąć na podróbkę z kamerką 320x240). Sam 808 jest lekki, nie bardzo jest co z niego wyciąć, może poza przyciskami, kawałkiem kontrolera ładowania akumulatora i gniazdem usb (przyciski się przydają do nagrywania w 720p, a gniazdo usb... jak to gniazdo). Podobną przeróbkę gdzieś widziałem w necie, gdzie do H107B (bez fpv, gość odchudził również obudowę, ale taka przeróbka nie wytrzymuje już upadków) gość dołożył 808 z wymienioną kamerką na wersje z obiektywem szerokokątnym, osoby moduł VTX na 5V, przetwornice z 3,3V na 5V (do VTX) a aparatura fpv od helikoptera hubsan i to zadziałało (priorytetem była wielkość, czym mniejsze tym lepsze). Zakładając powodzenie tej przeróbki H107D wyszłoby to jeszcze tanio, do tego zamiast drogiej kamerki szerokokątnej do 808 założyć samą dodatkową soczewkę - nakładkę szerokokątną (rozwiązanie pośrednie, traci się na czułości kamerki) i mamy za półdarmo zapowiadanego H107D+ (fpv - jest, 720p - jest :) ).

Edit 12.06.2014

Poproszę o zdjęcie modułu po obu stronach. Ja mam moduł w wersji v 5.1 i jest deko inny. Największa różnica między tym co w linku wyżej to kamerka 22 pin na złącze, a nie lutowana na stałe. Jak dobrze mierze to u mnie pin 1 nie jest nigdzie podłączony tak samo jak pin 2. Pin 3 i 4 są zmasowane, a piny 5 6 7 służą do wyboru kanału.

Edit 12.06.2014 nr 2

Na taśmie połączeniowej między VTX a płytą główną jest:

1. masa
    2. plus bezpośrednio z akumulatora
    3. sc0
    4. sc1
    5. sc2

RTC6705 pracuje w trybie simple, czyli bez szyny SPI. Połączenie sc0 sc1 sc2 miedzy płytą główna a vtx służy do równoczesnej zmiany kanału w odbiorniku/nadajniku 2,4 GHz (parowanie odbiornika z tzw. dronem to komunikacja dwustronna bo bez podłączonego modułu VTX aparatura jakoś wie jakie jest napięcie akumulatora w dronie) i nadajniku VTX 5,8 GHz w dronie (zakładam, że chodzi o to, aby dwa czy trzy drony mogły latać obok siebie i każdy miał swój obraz :) ).
    Wstępnie uruchomiłem taki VTX, trzeba trochę to dopracować i napiszę rozwiązanie jak to uruchomić tanim kosztem.
  • Poziom 13  
    Zamieszczam zdjęcia kamery V4.2 jaka siedzi w moim dronie. Sas As, orientujesz się czy jest możliwość kupienia gdzieś w Polsce oryginalnego keychaina 720p czy trzeba zamawiać z ebaya? Są na alledrogo ale koszt najtańszego breloka 720p to ponad 200zł, poza tym w tych z alledrogo chyba nie ma wyjścia analogowego A/V do podłączenia FPV.

hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa

Zgadza się, dron z odpiętym vtx pokazuje stan baterii, to info przekazywane jest poprzez 2,4ghz. Potwierdzam również że działa podpięcie sygnału analogowego do 10 pina vtx, działa również przełączanie częstotliwości 5,8GHz. Podłączyłem zwykły aparat z wyjścia a/v i obraz jest czysty i klarowny, bez żadnych zniekształceń, nawet nie odlutowywalem nic w linii sygnału z kontrolera video.

hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa
  • Poziom 15  
    Małe sprostowanie: połączenie sc0 sc1 sc2 miedzy płytą główna a vtx służy do równoczesnej zmiany częstotliwości odbioru aparatury w zakresie 5,8GHz oraz częstotliwości nadawania VTX i jest to komunikacja tylko w jedną stronę. Na częstotliwości 2,4GHz komunikacja jest dwustronna i tą drogą jest przekazywana informacja o częstotliwość odbioru aparatury.

Dron jest w kilku wersjach płyty głównej i VTX. Kolega drvatican ma w wersji v4.2, a ja mam w wersji v5.1. Na mojej wersji płyty uszkodzony był kwarc 6.000 MHz w obudowie walcowej 2x6 mm (potwierdzone w dwóch przypadkach VTX v5.1). Ponieważ nie posiadałem takiego kwarca, zamontowałem zwykły kwarc 6MHz w obudowie HC49 i obraz się pojawił. Pierwszy problem jest w tym, że kwarc nie zmieści się w obudowie - jest po prostu za duży. Drugim problemem jest większa powierzchnia kryształku oscylatora kwarcowego co wymusza dołożenie pojemności z obu stron po 15 pF do oryginalnych kondensatorów, które mają około 12 pF (Load Capacitance = 27p dla większego kwarca). Trzecim problemem jest stabilność generatora w czasie. Ponieważ płytka VTX silnie się nagrzewa wraz ze wszystkim co jest do niej przylepione, oryginalny kwarc walcowy jest w termokurczu na cienkich nóżkach odizolowany od laminatu i zapewne tak wycyrkulowane (nie ma takiego słowa, ale pasuje ;) ) żeby rozstrajało się to mniej więcej równo z generatorem vtx. Zamontowanie dodatkowych kondensatorów i większego kwarca na grubych nogach powoduje ciągłe odstrajanie się generatora. Jak częstotliwość jest za niska, to obraz jest czarnobiały i stopniowo wchodzą kolory wraz ze wzrostem temperatury całego ustrojstwa aż do idealnego obrazu (ekhm.. a tyle co ta kamerka potrafi). Jak częstotliwość jest już za wysoka, to obraz zaczyna się podwajać czyli zachodzi jeden na drugi. Bez oryginalnego kwarca naprawa jest nie do końca skuteczna, a chwilowo wystawiłem duży kwarc za obudowę. Czasem uszkodzeniu ulega również kwarc przy vtx (w moim drugim przypadku V5.1) nie wiem czy trwale, u mnie odstrajał się i zrywało synchronizację obrazu. Jak się go szturchnie to wraca na jakiś czas do żywych i trzyma obraz. Wydaje mi się, że obie usterki powstają w wyniku upadków.
    hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa hubsan x4 h107d fpv - hubsan x4 h107d fpv brak obrazu czarny ekran naprawa
    Nie mam w tej chwili dostępu do VTX v4.2 nad którym pracuje kolega drvatican. Miałem wcześniej takie płytki do naprawy, ale przeoczyłem wymianę kwarca.

Kilka uwag które mogą pomóc w naprawie: na płytce VTX znajdują się dwie przetwornice dc/dc. Jedna z nich podaje napięcie 3,3V a druga 4,2V niezależnie od poziomu naładowania akumulatora. Kamera i zamazany układ są stosunkowo zimne podczas usterki, natomiast podczas pracy kamera jest mocno gorąca (jak układ vtx) a zamazany układ zaczyna wydzielać więcej ciepła. Brak synchronizacji obrazu to odstrojenie nadajnika (kwarc przy vtx).

Edit 22.06.2015

Udało mi się zdobyć kwarc w obudowie HC49S czyli ze znacznie mniejszą powierzchnią kryształku. Obraz od początku do końca czyli od startu na zimno (elektronika nierozgrzana) do lądowania na gorąco (wszystko mocno ciepłe) jest tzw. żyleta. Choć kwarc jest ze 4x mniejszy to i tak będzie problem go upchać do środka.
  • Poziom 18  
    Ja mam taki problem że czasami obraz jest na postoju, a jak uruchomie silniki to znika. myślicie że to kamerka? Albo kwarc?

A co myślicie o założeniu kamerki od H107C (HD) ? cały moduł kosztuje 20$ więc się opłaca. Na YT widziałem jak koleś latał w gogglach hubsanem 107D z kamerką HD od 107C.
    Sas As, a jaką częstotliwość ma kwarc na VTX?
    I mówiąc o 10 pinie na VTX to miałeś na myśli 10pin przy tasiemce z kamerki?
  • Poziom 15  
    Znikanie obrazu - ciężko powiedzieć, żeby była to wina kwarcu, trzeba szukać. Skoro ginie obraz to może być zmieniana częstotliwość nadajnika VTX, może spadać napięcie na przetwornicy dc/dc step down i wyłącza się VTX, może się coś rozłączać pod wpływem wibracji, przy tej ilości danych o usterce to zgadywanka.

Założenie modułu kamery od H107C HD jest możliwe, tylko daje to tyle co nagrywanie filmów na karcie micro sd w HD, ale tak czy siak nie ma nic wspólnego z modułem oryginalnej kamery H107D (gość co lata w goglach dalej korzysta ze sprawnego nadajnika i kamery 0,3Mpx, częstotliwość VTX można sobie ustawić ręcznie, zworkami bo działa w trybie simply).

VTX ma kwarc 8Mhz, 10 pin to 10 pin układu scalonego, czyli standardowo od kropki (noga nr 1) w przeciwną stronę ruchu wskazówek zegara jest 10 pin.
  • Poziom 18  
    w swoim hubsanie wymieniłem kwarc 6MHz i się poprawiło. Kamerka zaczęła normalnie działać. W kolegi hubsanie, w którym obraz w ogóle zanikł, wymieniłem kwarc lecz nic to nie pomogło. Myśłisz że może wymienić ten drugi kwarc 8MHz?
  • Poziom 15  
    Myślę, że należy sprawdzić czy jest przebieg na kwarcu zamiast od razu go wymieniać. Jak jest to wrócić i pomierzyć zasilanie tajemniczego układu. Na płytce znajdują się przetwornice step-up i step-down, więc porównaj napięcia na cewkach i tantalach (sprawny moduł vtx względem uszkodzonego). Może w uszkodzonym warto podać sygnał video na 10 nogę, dużo już zostało wyjaśnione, trzeba tylko szukać :) .
  • Poziom 15  
    aaa bo ja wiem, nie mam kamerki aż 600 linii :)
    Poproś autora tematu niech wypowie się w swoich postępach naprawy. Ma płytki w innej wersji i być może inne doświadczenia, to trochę naświetli Ci temat.
  • Poziom 18  
    a mógłby ktoś mi napisać,któreukłądy to są te przetwornice? Czy to są te małe układziki 5-cio nóżkowe?
  • Poziom 15  
    przetwornica - pojęcie względne i uogólnione, definiowane jako część blokową schematu często wtapianą w składową zasilacza, składa się zazwyczaj z jakiegoś oscylatora, klucza, dławika, diody prostowniczej, kondensatora i sprzężenia zwrotnego. Przetwornica impulsowa ma za zadanie podnieść lub obniżyć napięcie (sprawniejszy zamiennik stabilizatora liniowego tam gdzie można pozwolić sobie na delikatne tętnienia) do stałego poziomu napięcia.
    Proponuję, zapoznać się najpierw z konstrukcją, rodzajami i zasadą działania przetwornic, abyś mógł ruszyć dalej z robotą. Jest dużo opisów i przykładów na elektrodzie, wystarczy użyć opcji szukaj.

Te "małe układziki" należą do części składowych poszczególnych przetwornic, bywają samym kontrolerem lub mają dodatkowo zintegrowany klucz, diodę, oscylator, niekiedy sprzężenie zwrotne jeśli napięcie wyjściowe nie jest regulowane. Nie mają zintegrowanych dużych pojemności, cewek i dławików (choć i takie istnieją, lecz są już układami hybrydowymi, ze względu na konstrukcje i większe wymiary).