Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny Elestra 300w + subbas aktywny Behringer B1500D ustawianie pasma

fiukis 10 Cze 2015 04:02 1758 24
  • #1 10 Cze 2015 04:02
    fiukis
    Poziom 12  

Witam tak jak w temacie posiadam w/w kolumny + aktywny subbas, podłączone mam to w następujący sposób :

1. Z miksera wychodzę kablem do suba (cinch-xlr)
    2. Z konówki mocy Elmuz wychodze kablem (jack) do subba w output (xlr)
    3. Na koniec do końcówki mocy połączam kolumny

Screan subbasa

kolumny Elestra 300w + subbas aktywny Behringer B1500D ustawianie pasma

W czym tkwi problem? Otóż wydaje mi się że przy takim podłączeniu nie mam regulacji pasma na czym mi bardzo zależy(na subbasie działa tylko level oraz przełacznik Phase przekręcając potencjometr boost frequency oraz high cut nie słyszę żadnej różnicy w dźwięku), chodzi o to że z kolumny elestra chce całkowicie wyeliminować bas

Czy takie podłączenie jest prawidłowe jakie wykonuje, czy trzeba zastoswać zewnętrzny Crossover aby z kolumn szerokopasmowy pozbyć się basu

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Cze 2015 01:00
    DjMapet
    Poziom 43  

Z wyjść OUTPUT A i B subbasu, podajesz na końcówkę Elmuz zasilającą satelity, sygnał ze stałym punktem podziału a raczej odcięcia -100Hz - bez możliwości jego zmiany.
    Natomiast zakres pracy subwofera (70-150 Hz) można ustawiać (regulować) potencjometrem HIGH CUT. Jeśli chcesz by sub pracował do ok. 100 Hz, to potencjometr ustaw w okolicy godź 12.
    Potencjometr BOOST FREQUENCY, służy do podbicia jakiejś wybranej części pasma przenoszenia subwofera w zakresie 40 - 90 Hz.
    Przełącznikiem (BOOST ON-OFF) włączasz, lub wyłączasz podbicie basu.

Pozdrawiam.

0
  • #4 11 Cze 2015 18:47
    fiukis
    Poziom 12  

DjMapet napisał:
    Z wyjść OUTPUT A i B podajesz na satelity sygnał, ze stałym punktem podziału a raczej odcięcia -100Hz - bez możliwości jego zmiany.
    .

Czyli kolumny mam połączyć przewodem typu xlr ż - jack 6,3mm
    przewód xlr podłączam do subba w miejsce output a wtyk jack 6,3 mm w kolumnę?

I pytanie trochę odbiegające od głównego tematu czy kolumny typu Wharfedale Pro DELTA 15 zagrają głośniej i efektywniej w połączeniu z t.amp 1400 niż stare poczciwe 3 drożne elestry z końcówką elmuz

0
  • #5 11 Cze 2015 19:57
    DjMapet
    Poziom 43  

Widzę, że nie bardzo zrozumiałeś moje intencje, które wyraziłem w zdaniu:

fiukis napisał:
    DjMapet napisał:
    Z wyjść OUTPUT A i B podajesz na satelity sygnał, ze stałym punktem podziału a raczej odcięcia -100Hz - bez możliwości jego zmiany.

Więc je rozwinąłem:
    DjMapet napisał:
    Z wyjść OUTPUT A i B subbasu, podajesz na końcówkę Elmuz zasilającą satelity, sygnał ze stałym punktem podziału a raczej odcięcia -100Hz - bez możliwości jego zmiany.

Tak więc wynika z niego, że należy połączyć z sobą wyjścia OUTPUT-A, oraz OUTPUT-B subwofera z wejściami liniowymi A, oraz B, końcówki mocy Elmuz, która ma zasilać kolumny/satelity.
    Nie wiem jaki to model Elmuza, więc nie wiem na jakich złączach są zrealizowane wejścia liniowe. W starszych modelach były tylko gniazda jack 6,3mm, w nowszych - jack 6,3mm + XLR. Jeśli to nowszy model - taki ze złączami XLR, to połącz suba z Elmuzem kablami symetrycznymi XLRm - XLRż.
    Jeśli starszy model, tylko ze złączami Jack 6,3mm, to niesymetrycznymi kablami XLRż - jack 6,3mm.

fiukis napisał:
    czy kolumny typu Wharfedale Pro DELTA 15 zagrają głośniej i efektywniej w połączeniu z t.amp 1400 niż stare poczciwe 3 drożne elestry z końcówką elmuz

Trudno ocenić.
    Teoretycznie głośniejszy powinien być pierwszy zestaw, jednak nie znamy wszystkich danych tych zestawów, choćby modelu Elmuza, czy impedancji jednych i drugich zestawów głośnikowych.

Pozdrawiam.

0
  • #6 11 Cze 2015 20:53
    fiukis
    Poziom 12  

Ok, czyli wszystko rozumiem, i tak też zawsze podłączam na imprezie ale chciałem się upewnić czy robię dobrze.

Powiedzcie mi jaką Elmuz 2304M osiągnie moc przy podłączeniu kolumn 8 Om , bo przy 4 Om 300 wat a przy 8 Om?

Dodano po 13 [minuty]:

Wstyd się przyznać ale wychodzi na to że przez 3 lata grałem ze źle dobraną końcówką mocy , sprzedawca od którego zakupiłem ten używany zestaw t.j kolumny Elestry 300w lub 350wat mam problem z określeniem bo wszystkie tabliczki znamieniowe są czyste i nie jest nic na nich napisane ile mają wat oraz ile Om (rozebrałem je i głośnik niskotonowy oraz średnio-tonowy mają one 8 Om) a końcówka mocy to model 2304M . Grając przez ten cały okres nie doszło do żadnego uszkodzenia, musiałem tylko wymienić w jednej kolumnie głośnik średnio-tonowy bo był już zniszczony. Wychodzi na to że z kolumn nie wyciągałem 100% , zakup końcówki mocy typu t.amp 1050 pewnie poprawi sytuacje głośności calego zestawu, przynajmniej tak mi się wydaje poprawcie mnie jeśli sie mylę

Czy jesli głośnik niskotonowy jest 8 Om to cała kolumna ma 8 Om ?

I przepraszam że temat odszedł trochę od głównego wątku

0
  • Pomocny post
    #7 11 Cze 2015 21:36
    DjMapet
    Poziom 43  

fiukis napisał:
    jaką Elmuz 2304M osiągnie moc przy podłączeniu kolumn 8ohm

Ok. 170W na kanał.

fiukis napisał:
    wszystkie tabliczki znamieniowe są czyste i nie jest nic na nich napisane ile mają wat oraz ile ohm

Zestaw głośnikowy ma taką moc, jaką moc ma największy (niskotonowy, lub średnio-niskotonowy) w niej zastosowany głośnik. Jeśli w kolumnie jest większa ilość tej samej średnicy głośników (niskotonowych, lub nisko-średniotonowych), wtedy moc kolumny jest taka, jak suma mocy tych głośników.
    Sprawdź jaką moc ma największy głośnik, to poznasz moc kolumny.
    Impedancja kolumny też będzie taka, jaką ma największy, zastosowany w niej głośnik.

fiukis napisał:
    Grając przez ten cały okres nie doszło do żadnego uszkodzenia

Nawet znaczna różnica mocy między kolumnami a wzmacniaczem, nie jest decydującym czynnikiem, uszkodzenia ktoregoś z elementów takiego zestawu.
    Zazwyczaj decydującym czynnikiem jest w tym wypadku, obsługujący.
    Nie katowałeś kolumn, wzmacniacza, to i nic się nie stało. :-)

fiukis napisał:
    Wychodzi na to że z kolumn nie wyciągałem 100%

... ich potencjału.
    No wychodzi.

fiukis napisał:
    zakup końcówki mocy typu t.amp 1050 pewnie poprawi sytuacje

Pewnie porawi, ale niekoniecznie musi to być TA-1050.
    Jesli faktycznie kolumny mają moc 300W i impedancję 8 om (sprawdź!), to zastosował bym do ich zasilenia wzmacniacz o mocy ~2x400W/8 om i nie grał na świecących clipach.

fiukis napisał:
    Czy jesli głośnik niskotonowy jest 8ohm to cała kolumna ma 8ohm ?

Tak.

Pozdrawiam.

1
  • #8 12 Cze 2015 19:25
    fiukis
    Poziom 12  

OK, wszystko sprawdzone póki się rozpisze chciałbym szczególnie podziękować DjMapet za pomoc i rozwianie moich wątpliwości w tym temacie

Kolumne rozebrałem i sprawdziłem największy głośnik :
    - jest to głośnik 8 Om
    - moc nie jest napisana jest tylko model głośnika ---> model 15''T-100/N z tego co wyczytałem jest to 200 wat RMS a 300 wat mocy muzycznej

kolumny Elestra 300w + subbas aktywny Behringer B1500D ustawianie pasma kolumny Elestra 300w + subbas aktywny Behringer B1500D ustawianie pasma kolumny Elestra 300w + subbas aktywny Behringer B1500D ustawianie pasma

A więc jaki wzmacniacz powinienem zastosować aby moje kolumny były wypełni wykorzystane

Jeśli to możliwe proszę o konkretne modele końcówek mocy

0
  • Pomocny post
    #9 13 Cze 2015 17:31
    DjMapet
    Poziom 43  

Znam, trochę ich miałem i jeden jeszcze gdzieś się pałęta :-).
    Głośniki dosyć solidne, tyle że typowe midbasy na 2" cewce, więc nie niskotonowce, ale coś tam basem grają. Na nadstawki są ok.

fiukis napisał:
    jaki wzmacniacz powinienem zastosować

2x250-300W/8 om.
    Np. Elmuz 2504M/D :-).
    Poszukaj, jak coś ciekawego wpadnie Ci w oko, napisz - ocenimy.

Pozdrawiam.

1
  • #10 14 Cze 2015 21:38
    fiukis
    Poziom 12  

A co powicie na temat końcówki np:

Dap audio p-900

Parametry:

moc wyjściowa RMS: 2 x 300Wat - 8 Om
    2 x 450Wat - 4 Om
    moc zmostkowana wyjściowa RMS: 1 x 900Wat - 8 Om
    pasmo przenoszenia: 20Hz - 20kHz +0,1/-3dB(1W/8 Om)
    zniekształcenia (TDH) 1 kHz 4 Om: < 0,05% przy 450Wat
    współczynnik czystości: czas wzniosu: 40V/ms
    współczynnik tłumienia: 300:1, 1kHz przy 8 Om
    czułość wejściowa(przy 1KHz): >60dB
    Viltage Gain: 61 x standard
    czułość wejściowa: 0,775V
    impedancja wejściowa: 10 kOhm niesymetryczne /20 kOhm symetryczne
    odstęp sygnału od szumu: -103dB
    wejście: sym. XLR, niesym. Jack
    wyjście: Speakon, zaciski
    chłodzenia: 2 x wentylator z ciągłą zmianą prędkości
    regulacja poziomu wzmocnienia: 2 x na przednim panelu
    przełoćznik masy i wentylatorów: na tylnym panelu
    przełącznik pracy: mono/stereo/mostek na tylnym panelu
    wskaźnik LED na kanał: termiczne,stałego napięcia,softstart
    zabezpieczenia: termiczne,stałego napięcia,softstart
    pobór napięcia: maks. 8A
    zasilanie: 200-240V/50Hz- 60Hz
    wymiary (szr. x wys. x gł.): 483(19'') x 89(2HE) x 420 mm
    waga: 19kg

Która końcówka zabrzmi lepiej z kolumnami elestra czy t.amp czy może Dap-Audio a może jeszcze inna ?

0
  • #11 15 Cze 2015 19:09
    DjMapet
    Poziom 43  

Dap będzie ok.
    Chcesz kupić nowy, czy używany?

Pozdrawiam.

0
  • #12 15 Cze 2015 19:13
    fiukis
    Poziom 12  

Używany mam możliwość kupienia w dobrej cenie

0
  • #13 15 Cze 2015 19:25
    DjMapet
    Poziom 43  

Jak masz możliwość przetestowania go przed kupnem, to nie omieszkaj tego zrobić.
    Będziesz miał porównanie, jak się sprawuje, porównując z Elmuzem.
    Jaka jest ta dobra cena?

Pozdrawiam.

0
  • #14 15 Cze 2015 19:37
    fiukis
    Poziom 12  

No niestety nie mam takiej możliwości
    Cena 500zł

0
  • #15 16 Cze 2015 17:41
    DjMapet
    Poziom 43  

Jeśli nie jest grzebany, w pełni sprawny a wizualnie też się pozytywnie prezentuje, to moim zdaniem warto dać tą kasę za niego.
    Nie są to końcówki z najwyższej półki, ale dosyć solidne.
    Nie będzie pasował, to sprzedasz bez straty.

Pozdrawiam.

0
  • #16 16 Cze 2015 21:55
    fiukis
    Poziom 12  

No niestety jednak nie będe miał możliwość kupić na razie tej końcówki z przyczyn ode mnie niezależnych

A co powicie na temat : Końcówka mocy ADS PA-1200, nie mogę znaleźć jej parametrów przy 8 Om , przy 4om ma Moc wyjściowa RMS:2×600 /4 Om

0
  • #18 17 Cze 2015 22:45
    fiukis
    Poziom 12  

Czyli około 420 wat przy 8om , dobrze rozumiem ?

0
  • #22 18 Lip 2015 18:11
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie ma potrzeby, podawania sygnału z miksera, na oba wejścia każdego subbasu.
    Sygnał z miksera, można bez problemu podać tylko na wejścia "A" obu subbasów.

Pozdrawiam.

0
  • #23 20 Lip 2015 09:27
    adambyw
    Moderator Akustyka

Wersja druga jest poprawna. Połączenie jak zaproponowałeś w pierwszym wariancie może generować problemy z wysterowaniem. Taki sam sygnał wprowadzony na oba wejścia będzie sumowany, co da Ci dużo większe wzmocnienie subwoofera. Niepotrzebnie, bo będziesz gałką wzmocnienia operował w niskich zakresach, żeby Ci bas nie clipował.

W takim połączeniu wykorzystuje się tylko jeden kanał jak zaproponowałeś w wariancie B. Nie ma znaczenia czy użyjesz wejść A czy B, są takie same, działają tak samo.

Jeden detal, zauważyłem że do wzmacniacza na górki chcesz użyć wejść Jack. Myślę że wygodniej będzie Ci użyć kabli XLR. Dodatkowo jeżeli użył byś jacków TS, i łącząc z XLR'em mostkował byś piny 1 i 3, to po pierwsze niepotrzebnie stracisz symetrie, po drugie często wyjścia z crossoverów nie mają rezystorów ograniczających na wyjściu, co powoduje że zwierając pin 3 do masy zwierasz wyjście opampu do masy. Najczęściej prowadzi to do nieprawidłowej pracy objawiającej się harczeniem na danym wyjściu a przy długotrwałej pracy może doprowadzić do uszkodzenia.

1
  • #24 20 Lip 2015 14:08
    fiukis
    Poziom 12  

adambyw napisał:

Jeden detal, zauważyłem że do wzmacniacza na górki chcesz użyć wejść Jack. Myślę że wygodniej będzie Ci użyć kabli XLR..

Czyli mam rozumieć że mam użyć podstawowego kabla mikrofonowego xlr m - xlr ż

0
  • #25 20 Lip 2015 16:22
    DjMapet
    Poziom 43  

fiukis napisał:
    Czyli mam rozumieć że mam użyć podstawowego kabla mikrofonowego xlr m - xlr ż

Tak.
    Oczywiście, kable symetryczne.

Pozdrawiam.

0