Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC podł. do TV - jaka jest przyczyna zacięć filmów w jakości 720p?

10 Cze 2015 10:17 906 13
  • Poziom 11  
    Witam,
    mam podpięty dosyć stary komputer (1,7GHz, 2GB RAM, nVidia [jakiś Geforce] 64MB) do TV (Daewoo 29") przez kabel S-Video.

Filmy w jakości 480p śmigają cacy, ale gdy odpalę film w jakości 720p, to obraz się zacina, zlewa, czasami chwile chodzi normalnie (tj. minutę) i dalej się psuje.

Winna jest karta graficzna, która nie ogarnia takiej rozdzielczości czy może kabel?

Przypuszczam, że karta, ale nie znam się na tyle, żeby to stwierdzić, a nie chcę w ciemno wymieniać karty graficznej.
    I jeszcze pytanie którym się pogrążę - jakie jest ograniczenie przesyłania obrazu kablem S-Video? Jest jakaś maksymalna rozdzielczość z którą sobie poradzi?
  • Poziom 34  
    A ten komputer jest w ogóle w stanie wyświetlić te filmy na zwykłym monitorze? IMHO jest tak słaby, że nie radzi sobie z ich dekodowaniem...

Filmy nie są przypadkiem odtwarzane z YouTube?

Interfejs S-video nie pozwala przesyłać obrazu w HD, jedynie 480i oraz 576i.

Jaki dokładnie masz model telewizora, karty i procesora? Bo podane dane są delikatnie mówiąc, niedokładne.
  • Poziom 9  
    Za słaby masz procesor. Zobacz sobie w Menadżeże Zadań (po wciśnięciu ALT+CTR+DEL), że przy filmach z dużą rozdzielczością jest on w 100% używany przez system. Komputer potrzebuje więcej mocy obliczeniowej, której ten procesor nie zapewnia. Wydaje mi się, że karta grafiki ma tu mniejsze znaczenie.

Ja mam podobny procesor jeśli chodzi częstotliwość taktowania i nawet filmy na YouTube mi się tną, nawet na słabszej jakości obrazu. Kiedyś śmigały super nawet na pełnym ekranie. Pewnie FireFox czy raczej sam Flash zrobił się bardziej wymagający. Pamiętam stało się tak po którejś aktualizacji flasha. Wgrałem tu kiedyś jakiś stary, ale nie pomogło - dziwne.

Za to jak wydobędę link bezpośredni do filmu z YouTube i wkleję go do jakiegoś Windowsowego odtwarzacza, to filmik się nie zacina. Ale zwykle filmy w dużej rozdzielczości też się tną.

Jak oglądasz te filmy na monitorze komputerowym, to problemu nie ma, a tylko na tv?
  • Poziom 31  
    majonez. napisał:
    Winna jest karta graficzna która nie ogarnia takiej rozdziałki czy może kabel. Przypuszczam, że karta ale nie znam się na tyle żeby to stwierdzić

majonez. napisał:
    1,7ghz, 2GB RAM, nVidia [jakiś Geforce] 64MB

Nie wymagaj od tego zestawu niewiadomo jakich cudów. Jego lata świetności już dawno minęły. Procesor i grafika zaczynają się dławić przy takiej rozdzielczości i dlatego tnie.

majonez. napisał:
    jakie jest ograniczenie przesyłania obrazu kablem S-Video

Istnieje coś takiego w ogóle ?
  • Poziom 34  
    TnTomek napisał:
    Komputer potrzebuje więcej mocy obliczeniowej, której ten procesor nie zapewnia. Wydaje mi się, że karta grafiki ma tu mniejsze znaczenie.

W tym konkretnym przypadku karta nie ma znaczenia, pomijając fakt, że Autor próbuje wyświetlić obraz HD przy użyciu sprzętu, który takiej rozdzielczości nie obsługuje.

Jednakże w nowszych komputerach karta ma duże znaczenie - ponieważ nowoczesne karty zawierają sprzętowy dekoder wideo. Dzięki niemu nawet filmy w FullHD są dekodowane płynnie, przy czym procesor praktycznie nie bierze udziału w tej czynności.

Aseri15 napisał:

majonez. napisał:
    jakie jest ograniczenie przesyłania obrazu kablem S-Video

Istnieje coś takiego w ogóle?

Tak. S-Video może przesyłać jedynie obraz w systemach NTSC, PAL i SECAM. A te mają ograniczenia i to poważne.
  • Poziom 11  
    DVDM14 napisał:
    A ten komputer jest w ogóle w stanie wyświetlić te filmy na zwykłym monitorze? IMHO jest tak słaby, że nie radzi sobie z ich dekodowaniem...

Filmy nie są przypadkiem odtwarzane z YouTube?

Interfejs S-video nie pozwala przesyłać obrazu w HD, jedynie 480i oraz 576i.

Jaki dokładnie masz model telewizora, karty i procesora? Bo podane dane są delikatnie mówiąc, niedokładne.

Zrobiłem test. Komputer podłączony do monitora kablem VGA tak samo reaguje na filmy 720p. Trochę lepszy komp kumpla podłączony do tego samego TV kablem S-Video normalnie odpalił film w jakości 720p bez zawieszek.

Sprawdziłem zużycie procesora.
    - podczas odtwarzania filmu 480p - zużycie 50-70%
    - podczas odtwarzania filmy 720p - zużycie 97-100%

Mój sprzęt:

procesor: Intel Pentium 4, 1715MHz, 256KB Cache
    grafika: GeForce4 MX 440SE
    tv: Daewoo 29" DTH-29U7K-100D

Zastanawiam się czy pomogła by wymiana procesora. Płyta posiada gniazdo Intel 478.
    Po 1 czy opłaca się w ogóle kupić używany procesor czy to mija się z celem (nowego nie kupię, bo nie zamierzam inwestować mocno w ten sprzęt), wystarczy mi żeby odtwarzał filmy 720p, a koszt procesorów na allegro to ok. 30zł. I po 2 to czy taki procesor sobie poradzi - w tym gnieździe najlepszy dostępny to P4 3GHz 512KB Cache 800MHz.
  • Poziom 39  
    Oprócz procesora przydałoby się wymienić kartę graficzną, ta jest słabeńka.

Dodano:

Odpowiadam na 2 poprzednie pytania:
    Po 1 to ty określasz opłacalność zakupu szybszego procesora, bo to ty masz pieniądze. Każdy z nas ma inny zasób portfela.
    Po 2 - miałem komputer z procesorem P4 3 GHz, lecz lepszą kartą graficzną i bez problemów oglądałem filmy w 720p (innych nie ściągam, bo cenię sobie jakość obrazu).
    majonez. napisał:
    Sprawdziłem zużycie procka.

- podczas odtwarzania filmu 480p - zużycie 50-70%
    - podczas odtwarzania filmy 720p - zużycie 97-100%

Procesor: Intel Pentium 4, 1.7 GHz

Sam widzisz, że procesor przy takiej ilości danych jest w 100% obciążony. Wymiana na 2x szybszy powinna pomóc.
  • Poziom 9  
    Wymień procesor na jak najszybszy jaki obsługuje twoja płyta główna (sprawdzisz to w instrukcij / manualu do plyty albo w internecie poszukaj). W ogóle może podaj nazwe twojej plyty, jesteś pewny że obsłuży ona procka 3GHZ? Karty graficznej nie wymieniaj (Chyba że masz zamiar grać w wymagające gry komputerowe).

Tu możesz poczytać krótki artykulik o filmach Full HD http://www.pcformat.pl/Komputer-do-filmow-HD,a,1080 Tak jak pisał kolega kilka postów wyżej, nowsze karty mają sprzętowe (jakiś układ elektroniczny na karcie) wsparcie dekodowania wideo. I tylko wymiana na taką karte ma sens. Ale 720 to niej full HD więc.
  • Poziom 11  
    Płyta główna to ASUS P4B533-VM. Jak sprawdzić czy płyta obsłuży? Sprawdziłem w manualu i jest, że ma socket 478, więc każdy procesor na tym sockecie powinien działać? Akurat na allegro najlepszy jaki znalazłem to P4 3GHz, chociaż jest jeszcze Dual Core, ale nie wiem czy by pasował. Może ktoś podpowie?

Kartę graficzną i tak prawdopodobnie zmienię. Ale priorytetem jest teraz procesor.

Moderowany przez swiercm:

Link do Allegro usunąłem.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 39  
    Twoja płyta przyjmuje procesory z nóżkami (pinami w kształcie drucików) a wskazany w linku C2D jest do innej podstawki, LGA775, czyli nie ma nóżek, lecz złocone pola stykowe.
    Poza tym w manualu stoi jak byk, że FSB to 533 lub 400, więc poszukiwane procesory P4 socket 478 mają mieć w symbolu jedną z tych cyfr.
  • Poziom 11  
    Dzięki krakarak. Przeoczyłem to. Wygląda na to że pamięć L2 Cache też jest ograniczona tu do 512KB więc po przeszukaniu allegro najlepsza opcja jaka pozostaje to P4 2,8GHz 512KB 533MHz (http://allegro...) mam rację?

Kolejny raz link do Allegro usunąłem.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 39  
    Masz rację. Z tym, że płyta nie zarządza pamięcią podręczną procesora (cache), lecz on sam.
  • Poziom 11  
    Hmm, więc mógłbym zastosować procesor 2.8GHz 1MB 533MHz (http://allegro....? W manualu jest:
    Cytat:
    The socket is designed for the Intel Pentium 4 Processor in the 478-pin package with 512KB L2 cache (...)

Jest w tej samej cenie więc jeśli to nie ma znaczenia dla płyty głównej to wezmę ten.
    I dzięki za pomoc :).

Ostatni raz link do aukcji usunąłem.