Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja obrotów silnika 18,5 kW, jaka przekładnia?

10 Cze 2015 15:17 1221 4
  • Poziom 21  
    Witam
    Posiadam silnik 18,5 kW 1470 obr/min do napędu pompy hydraulicznej wielotłoczkowej, osiowej. 1470 obr/min to za dużo, pompa ma dużą wydajność ale daje zbyt male ciśnienie. Chce przeredukować obroty najlepiej tak by były 2 prędkości - ok 800 obr/min i ok 500 obr/min. Jak myślicie, jak to zrobić by było najtaniej?
    Rozważałem przekładnie pasową i jedno z kół 2 stopniowe, koło na silnik posiadam (6 pasków 13 mm) ale koło na pompę musiało by mieć średnicę ok. 45 cm i do tego dwustopniowe, a to bardzo duży koszt i dochodzi do tego jeszcze wałek i sprzęgło kłowe bo takiego koła nie założę bezpośrednio na pompę. Reduktor obrotów też jest drogi, a ze zmiennym przełożeniem trudno znaleźć, zastosowanie skrzyni biegów z np żuka odpada, ponieważ agregat musi być estetycznie wykonany i wyglądać na fabryczny.
    Myślałem nad zastosowaniem przekładni łańcuchowej z łańcuchem dwurzędowym (mała długość) i tu pojawia się pytanie, czy można stosować łańcuchy do prędkości 1470 obr/min?
    Co sądzicie o przekładni na pas płaski? Koło na taki pas jest znacznie łatwiejsze w wykonaniu (sam bym mógł je zrobić), tylko czy pasek płaski nie będzie ślizgał przy mocy 18,5 kW?
    Głównie chodzi o to by było to rozwiązanie tanie i w miarę możliwe do wykonania w domu. Może ktoś ma jakieś inne pomysły?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Chyba jednak zdecyduję się na pas płaski. W przypadku przekładni łańcuchowej to myślałem by na silniku były 2 koła zębate i na wałku za pompą kolejne 2, na silniku jedno małe i odpowiadające mu duże na wałku pompy, obok na silniku trochę większe koło i na wale pompy trochę mniejsze, niż to znajdujące się obok niego - dzięki temu łańcuch tej samej długości posłużyłby do uzyskania 2 prędkości obrotowych.
    Silnik dwubiegowy oraz falownik odpadają ze względu na cenę. :(
    Posiadam w domu tokarkę i prostsze rzeczy jestem w stanie wykonać samemu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Posiadam już pompę i silnik, wszystko udało się niedrogo kupić.
    Teraz jedyny problem to dobór przekładni. Jeśli zastosował bym przekładnie na pas płaski to jakiej tak orientacyjnie szerokości będzie musiał być pas?