Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PRALKA AMICA PA4580A520 NIEKONCZACE SIE PROBLEMY.

27 Maj 2005 19:18 12315 17
  • Poziom 10  
    WITAM.
    HISTORIA WYGLADA TAK :
    1.PRALKA NIEODPOMPOWYWAŁA WODY.
    SPRAWDZIŁEM WĄŻ I FILTR.BYŁY OK.
    2.NA FORUM PRZECZYTAŁEM IŻ USZKODZONY MOŻE BYĆ JEDEN Z TRIAKÓW.
    3. WYMIENIŁEM WSZYSTKIE TRAKI ( TAK DLA PEWNOSCI :) ).
    BYŁY TO ZAMIENNIKI : 0.6A / 600V / PRĄD BRAMKI 5mA.

PROBLEM ZNIKŁ : PRALKA ZACZĘŁA ODPOMPOWYWAĆ WODE.

ALE POWSTAŁ DRUGI PROBLEM :

KIEDY WŁĄCZAM PRANIE TO PO MINUCIE PRALKA JEDNOCZESNIE WYLEWA I POBIERA WODE !!!!

PROSZE O WSKAZÓWKI.

______
    Na poczatek przestan pisac przy aktywnym CAPSLOCK - bo nastepny post i temat wielkimi literami zaowocuje ostrzezeniem.
    tom
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 19  
    Witam. tak się dzieje jeżeli wąż spustowy jest za nisko ,napisz czy podczas spuszczania wody pracuje pompka?
  • Poziom 10  
    ALE JAKA POMPKA.
    GDZIE??

Dodano po 6 [minuty]:

WĄŻ SPUSTOWY JEST NA STANDARDOWEJ JAK NA PRALKI WYSOKOŚCI.

POMKA WEDŁUG MNIE CHODZI.

PYTANIE JEST TAKIE:
    CZY JAK SZCZELIŁ TRIAK OD JETA TO NIETRZEBA WYMIENIĆ REZYSTORA PRZY TYM TRIAKU??

JESLI TAK , TO O JAKICH JEST ON PARAMETRACH I GDZIE ZNAJDUJE SIE NA PŁYTCE ???

Nie używaj dużych liter bo będzie OSTRZEŻENIE za nie stosowanie się do REGULAMINU. [h]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Masz problem z zaworem przesterowania. Pompa pompuje wodę nie do zraszania a do kanalizacji. Musisz zdemontować przednią dolną część obudowy(dwa wkręyu z boku).Na wężu wychodzącym z pompy znajduje się twój problem. Usterka może mieć przyczynę mechaniczną lub elektryczną. Mechaniczna to urwanie dzwigni siłownika lub obcy element blokujący działanie zaworu (moneta). Elektyczny to uszkodzenie triaka lub lini sterującej siłownika.Powodzenia
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    a jakie parametry ma triak sterowania silnikiem ??
  • Poziom 10  
    dzieki.
    jutro kupie i sprawdze.
    trzymajcie kciuki.
    ( do jutra :) )
  • Poziom 10  
    Sprawa wygląda tak :

okazało się że jest uszkodzony rezystor 330 om.
    patrzac na schemat ideowy czwarty triak od lewej strony do niego przylegał.

Po włączeniu pralki przy pobieraniu wody wyszczelił triak pierwszy od lewej. :)

PROSZE O POMOC

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Mała pomyłka.
    To był piąty triak przylegający do w/w rezystora.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Witam !
    Podczepie sie do tego tematu bo problem mam podobny.
    Z Góry jednak proszę o uwzględnienie tego że jestem kompletnym laikiem w sprawach elktro. i prosze o odpowiedzi bardzo łopatologiczne:)

Pralka Amika model PA 5580B421.
    Miałem zwarcie na płytce sterujacej, które widziałem na własne oczy
    ( takie ładne Bum !!!)
    z tego co widziałem na gorąco żarzył sie taki czarny hm...chyba triak ale nie wiem co to jest ( ma trzy nóżki ) umiejscowiony jest blisko środka w rzedzie z trzema takimi samymi na przemian z żółtymi
    tzn. - ż cz ż cz ż cz ż cz - mi padł ten ostatni patrzac od strony pokrętła
    Na jemu podobnych jest symbol :
    Z0607
    MA
    A240
    niestety pan w sklepie nie miał mi powiedziec co to jest bo oznaczenie jest chyba producenta

Moje pytanie co musze kupić jakie są tego parametry i jak mam to panu w sklepie wytłumaczyć :)

z tego co czytałem wyżej może niestety doszło do spalenia całej płytki ale wpierw chciałbym spróbować wymienić tego czarnulka :)

z góry dzieki za pomoc !
  • Poziom 16  
    Wymień triak Z0607, są w sklepach z częściami elektronicznymi i warystor przy nim okopcony ( ten pomarańczowy -najczęściej)
    Przeglądnij również czym steruje ten triak (Pewnie zawór 100%do wymiany)
    A dopiero potem eksperymentuj z 240V
    Powodzenie Misiek
  • Poziom 10  
    Witam!
    No własnie z wymiana mam problem byłem w sklepie elektronicznym i sprzedawca powiedział mi że nigdy takiego oznaczenia na triaku nie widział i nie wie co ma mi sprzedac, czy możecie mi podaj jakis zastepczy symbol lub parametry tego triaka i od razu ten warystor

Oczywiscie nie mam zamiaru nic grzebac przy napieciu
    te symbole dotyczą jednego triaka

O jakim zaworze myslisz?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    zo107 jest do kupienia, dziala na tej plycie rownie dobrze i ma wiekszy prad (1A)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    hi !
    Jest tak wymieniłem triaka i włączylem prograw wirowania - poszło, potem program uszlachetniania - poszło ale tylko do momentu kiedy miał zaczac wypompowanie lub miało włączyć sie zraszanie z góry tego nie wiem -pralka zamarla
    reset i znowu wirowanie -tym razem nic
    odpompowanie -nic
    uszlachetnianie - nic
    pranie 1 program poszło ale znowu tylko do momentu kiedy miala wypompować wodę lub to zraszanie-zamarła nic nie sygnalizuje

dalsze próby wskazują z tego co widzę, że programy działają wybiorczo ale nigdy w jednym ciągu

raz miałem sygnalizacje zakłóceń w komunikacji wewn. pralki?

czy jest jeszcze coś co można by sprawdzić przed wymiana plyty?

Bo wyglądana to że płytka padła szczególnie ze wczesniej przyjrzałem sie ścieżce spalonego triaka i pierwszy układzik wygląda na spalony :(

a jeszce proszę o dokładniejsze wytłumaczenie mi co to jest ten zawór przesterowania, jak wygląda i gdzie go szukać :)

z góry dzięki

Dodano po 21 [minuty]:

Niestety zauwazyłem jeszcze jeden powtarzajacy sie u innych problem pralka jedoczenie leje i wypompowuje wode :(

HELP !!!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny dla użytkowników
    Obejrzyj całą ścieżkę wspólną idącą obok triaków (ona się kończy na zacisku N złącza sieciowego obok pokrętła nastawnika programów). Jeżeli było zwarcie to ta ścieżka odkształcając się termicznie mogła poprzerywać niektóre mostki drukowane (na niebiesko) w poprzek niej (sprawdź czy wszystkie mostki przekraczające tę ścieżkę są drożne i ewentualnie zrób mostki przewodem w izolacji jeżeli któryś ma przerwę.
    Część tych mostków rozprowadza zasilanie po płytce.

Zawór przesterowania dostaje wodę (albo to co się nazywa wodą) z pompy, która to zasysa wodę z bębna. Zawór ten kieruje wodę albo do kanalizacji albo do dysz zraszających prane rzeczy w bębnie.

Sprawdź czy masz poprawnie okablowane gniazdko sieciowe od pralki, zero (N) powinno być w tym otworze w który wchodzi bolec wtyku łączący się z tą nieszczęsną ścieżką wspólną od triaków (wymysł szatana mieszać sieć i 5V). Jak jest podłączone odwrotnie to może przy pewnych ruchach pralki wystapić zwarcie obudowy silnika do jednej z końcówek tego zaworu przesterowania.

Triak oryginalny ma oznaczenie Z00607MA (dwa zera w symbolu, na obudowie jest tylko jedno zero) i jest produkcji ST Microelectronics,
    tu jest karta katalogowa:

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/6629/Z00607.pdf

dodatkowo współpracują z nim rezystor 330Ω (pomiędzy bramką a nóżką procesora), 10kΩ (pomiędzy bramką i jedną z anod) i kondensator 1nF równolegle do tego rezystora 10kΩ.