Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenia sieci wysokiego napięcia.

10 Cze 2015 19:58 1869 13
  • Poziom 10  
    Witam. W związku z uczelnianym projektem na zaliczenie poszukuję programu do obliczania parametrów sieci energetycznych. W moim przypadku jest to sieć napowietrzna 400 kV. Idealny byłby program Linpar lub Linex 2.0. Wiem, że można je kupić i są obłożone licencjami i nie jest to na studencką kieszeń. Dlatego programy do nich podobne byłyby mile widziane.
    Właściwie wystarczyłoby raz wpisać dane i Linpar wszystko by wyliczył, jednak jego cena przeraża no i na jedno użycie to nie ma sensu.
    Z góry przepraszam, jeśli piszę w złym dziale i proszę o ewentualne przeniesienie. Trudno byłoby mi stwierdzić do jakiej kategorii zalicza się moje zapytanie, bo nie ma działu od projektowania sieci przesyłowych.
  • Poziom 30  
    Może spróbuj poszukać kontaktu w PSE. A druga możliwość to może istnieje wersja trialowa lub studencka tych programów.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 33  
    A co to za parametry, że się ich bez programu nie policzy? Rozumiem rozkład pola wokół linii, ale same parametry linii to dość proste obliczenia. Profil linii, zwisy to już więcej pracy i warto się posiłkować arkuszem kalkulacyjnym.

Do programu wklepać parametry to nawet laik potrafi. Jako przyszły mgr inż. musisz wykazać, że potrafisz to policzyć bez dedykowanych programów.
  • Poziom 10  
    rezystancja, indukcyjność,konduktancja, pojemność, wykresy rozkładu napięć dla 7 przypadków i 7 cos φ, wykresy zależności spadków napięć na końcu linii przy różnych cosφ, wykresy strat mocy czynnej na końcu linii przy różnych cosφ, wykresy kątów fazowych na końcu linii między poszczególnymi fazami w zależności od cosφ, obliczyć napięcia na początku linii dla różnych obciążeń i cos φ wg wzorów do długich linii przesyłowych i metodą Π, tymi samymi metodami straty mocy czynnej przy różnych obciążeniach i cosφ, wykres fazorowy ( do tej pory tylko jeden prof. użył tego terminu) dla modelu Π linii, dla różnych obciążeń.
    Linia ma 200 km, 400 kV, Obliczenia sieci wysokiego napięcia.
  • Specjalista elektryk
    A co prowadzący mówił przez cały semestr na tym przedmiocie?

wojter40 napisał:
    wykres fazorowy ( do tej pory tylko jeden prof. użył tego terminu)
    Wystarczy wpisać w google i wiadomo, co to jest.
  • Poziom 10  
    Wiem co to wykres fazorowy, treść całego zadania jest po angielsku więc wahałem się w kwestii nazewnictwa. W semestrze udało się zrobić dwa zajęcia na temat tego projektu, prowadzący ma dużo wyjazdów, z resztą nadal nie ma go w PL,reszta to zwykłe wykłady nie związane ściśle z projektem.
  • Moderator
    A jak rozwiązywano ten niesłychanie skomplikowany problem w czasach, kiedy nie było komputerów ani programów? Jak myślisz? A może sieci też wtedy nie było? Otóż były! Sam miałem zajęcia z ówczesnym szefem stacji Widełka, przypominam, napiecie 750 kV.
  • Poziom 10  
    Praca nie zależy wyłącznie od wykształcenia, zależy głównie od chęci do pracy, z resztą zawód jako taki mam już wyuczony. Imienia szkoły nie przytoczę i również mam pewne zastrzeżenia w kwestii nauczania, nie wszystko da się ,,ogarnąć" samemu przy obłożeniu materiałem stąd takie problemy. Nie jestem jedyną osobą która próbuje cokolwiek się dowiedzieć, po prostu nikt inny nie ma tu konta. Prowadzący sugerował liczyć lub raczej sprawdzać to matlabem, problem polega na tym,że nie ma możliwości pobrania go z żadnych legalnych źródeł za darmo. Z resztą niewiele by to dało bo nie mieliśmy z matlaba zajęć, a to nie office, który każdy ma i zna. Nawet z programowania uczyli nas rubiego, który nigdy więcej się nie przydał bo sterowniki na innych językach działają.
    No ale zawsze ,,poziom nauki" zależy przecież wyłącznie od studenta, co? Ktoś to chyba dawno na studiach był..
  • Poziom 31  
    Wykres wskazowy, jest prawidłowym określeniem stosowanym w elektrotechnice polskiej od początku i nie było potrzeby wymyślać nowej nazwy.
    "Wykres fazorowy", jest obrzydliwym tworem, nie używanym w szkołach na wysokim poziomie i z dobrymi PT nauczycielami.
  • Specjalista Automatyk
    wojter40 napisał:
    Prowadzący sugerował liczyć lub raczej sprawdzać to matlabem, problem polega na tym,że nie ma możliwości pobrania go z żadnych legalnych źródeł za darmo. Z resztą niewiele by to dało bo nie mieliśmy z matlaba zajęć, a to nie office, który każdy ma i zna.

Zamiast Matlaba można użyć darmowego Octave. Dokumentacja jest w sieci. Specjalnych zajęć do tego nie potrzeba.

wojter40 napisał:
    Nawet z programowania uczyli nas rubiego, który nigdy więcej się nie przydał bo sterowniki na innych językach działają.

Co w tym dziwnego? Ruby służy do programowania komputerów. Każdy inżynier w XXI wieku powinien umieć napisać program dla komputera. Choćby prosty.

wojter40 napisał:
    No ale zawsze ,,poziom nauki" zależy przecież wyłącznie od studenta, co? Ktoś to chyba dawno na studiach był..

Uważasz, że na studiach mają Cię nauczyć "praktycznej wiedzy wymaganej przez pracodawcę"? To nie zawodówka o kierunku ślusarz. Witamy w realnym świecie, gdzie wiedzę zdobywa się własną pracą, a nie tylko chodzeniem na zajęcia.
  • Moderator
    wojter40 napisał:
    A teraz pytanie: jaką merytoryczną wartość ma większość komentarzy względem mojego tematu?

Chcą Ciebie natchnąć wiarą, że to można zrobić inną metodą niż Ty proponujesz.