Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015

Spanish_Inquisition 17 Jun 2015 00:26 45684 229
Metalwork
    rado95
    Level 11  
    dawcio375 wrote:
    Według mnie powinno być tak jak pisze Pavlo2.
    I tak większość nie narysowała 2 schematów..

rado95 , Jeśli dobrze myślę to nie masz powtórnego tłoczenia.

Jest. Jeśli CN2=1 (NIE) warunek przed ostatni przed fazą 2 na środku, to następuje ponowne tłoczenie. Z tym że faktycznie zgubiłem tam jedną ramkę w której powinienem wpisac wysunięcie D1 i włączenie timera.
    Faza 2
  • Metalwork
    rado95
    Level 11  
    w fazie drugiej jeśli licznik nie ma 10 powinno być przejście do fazy 1, oraz po wsunięciu siłownika D2 kiedy medal jest zły również powinno być to dopisane.
  • Metalwork
    dawcio375
    Level 2  
    Ma może ktoś program w SFC lub LD ?
    WoytekAFX
    Level 9  
    Witam. Ja zrobiłem całość i wydaje mi się, że program spełniał założenia w 100%.
    Właśnie zassałem sobie skany które wrzucił ktoś wyżej i zaraz to sobie napiszę na spokojnie :)
    W porównaniu do poprzednich lat, program był praktycznie banalny- troszkę namieszali z tą tabelką stanów,ale.. :)
    PS. Czujnik 3 nie tylko ze względu na zakres pomiarowy, ale ważniejsze było wyjście PNP :) pozostałe dwa miały analogi 4..20mA/0-10V, a ostatni NPN. Nie wszystkie sterowniki PLC mają wybór Ative high/Active low - Na pewno starsze mitsubishi to miały.
    Screeny wrzucę jak sobie napiszę i sprawdzę w symulacji :)
    rado95
    Level 11  
    WoytekAFX wrote:
    Witam. Ja zrobiłem całość i wydaje mi się, że program spełniał założenia w 100%.
    Właśnie zassałem sobie skany które wrzucił ktoś wyżej i zaraz to sobie napiszę na spokojnie :)
    W porównaniu do poprzednich lat, program był praktycznie banalny- troszkę namieszali z tą tabelką stanów,ale.. :)
    PS. Czujnik 3 nie tylko ze względu na zakres pomiarowy, ale ważniejsze było wyjście PNP :) pozostałe dwa miały analogi 4..20mA/0-10V, a ostatni NPN. Nie wszystkie sterowniki PLC mają wybór Ative high/Active low - Na pewno starsze mitsubishi to miały.
    Screeny wrzucę jak sobie napiszę i sprawdzę w symulacji :)

Dokładnie jak mówisz najważniejsze było NPN :D ja też zrobiłem wszystko na egzaminie z tym że troche mi namieszał program, jak teraz na spokojnie na to patrze to najtrudniejszy faktycznie nie był ale teraz po fakcie to sobie można już hehe:D
    cfg123
    Level 11  
    Koledzy grupa poranna ma bardzo podobne zadanie z drobnymi różnicami. Fajnie by było mieć gotowy program bo ja utknąłem przy końcówce wybijania.
    mitrin
    Level 2  
    Witam, mam pytanie odnośnie programu... nie wiem jak zrobic zalozenie ze w ciagu 0,5s musi byc nacisniety przycisk S2 i S3, ktos ma jakies pomysly ?
    cfg123
    Level 11  
    na oba wejścia impuls o długości 0,5 s, to do bramki AND a z tego na przerzutnik RS. Przynajmniej ja to tak widzę
    maniek1234567
    Level 10  

Tak wygląda wciśnięcie przycisków w przeciągu 0,5s. Oznaczyłem I0.0 oraz I0.1 jako przyciski
    reyp
    Level 8  
    Mógłby ktoś podrzucić jak będzie wyglądał program na LOGO soft?
    maniek1234567
    Level 10  
    Ja to byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś podrzucił program w LD
    cfg123
    Level 11  
    To trzeba robić 2 schematy połączeń ?? Według punktu 3 i 1 ? czy wystarczy tylko 1 schemat ??

Do tego nasz nauczyciel mówił by pisać założenia wykaz działań i narzędzi jak to było w ubiegłych latach.. Ale nic nie pisze w zadaniu o tym ;/
    micrusek95
    Level 9  
    No raczej 2 schematy , Pkt3. to Wej. Siła mięśni , Wyj. Sygnał elektryczny <-- czyli tu jakby rzeczywiste
    Pkt1. To np lampka , przycisk NO itd <-- a tutaj takie jak na arkuszu
    cfg123
    Level 11  
    to o czym Ty mowisz s.wej siła mięśni, s.wyj. sygnał elektryczny to jest do2 punktu czyli wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych.
    WoytekAFX
    Level 9  
    Właśnie napisałem program, w czystym ladderze ( nie LOGO!) zajmuje 22 linie i spełnia wszystkie założenia. Zastanawiam się czy go opublikować, chyba do końca tygodnia będą jeszcze męczyć to zadanie.. to byłoby nie fair :)
    Pavlo2
    Level 9  
    Oj tam nie fair. Przyczyniłbyś się do podniesienia średniej zdawalności technika w naszym kraju :D
    WoytekAFX
    Level 9  
    Nie wiem, czy mnie ona interesuje... :D
    Zasadniczo im więcej osób nie zdało, tym bardziej elitarny zawód :wink:
    Pavlo2
    Level 9  
    Chcesz nam pomóc to nam pomóż, chcesz przeszkadzać to nie wypowiadaj się w ogóle, proszę.
    cfg123
    Level 11  
    I co myślisz ze z tym zawodem znajdziesz robotę jako mechatronik??? Na studia przyjmują teraz każdego, wcale nie trzeba mieć zawodu tylko maturę. Wiec to nie jest żaden elitarny zawód....
    maniek1234567
    Level 10  
    Myślałem, że ten temat został założony po to, żeby sobie wzajemnie pomagać a tu d*pa
    WoytekAFX
    Level 9  
    Panowie, wszyscy mieliśmy tyle samo czasu by się przygotować do egzaminu. Ktoś tu nie kapuje ironii :wink: program opublikuję jutro, jak już wszysycy napiszą :D
    BTW temat nie nazywa się : dajcie mi gotowca bo jutro mam egzamin :!:
    patryklord
    Level 10  
    Jak byś teraz się podzielił, to pewnie by Ci korona z głowy nie spadła... A innym byś pomógł:-)
    prytacz
    Level 2  
    Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015 Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015 Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015 Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015 Egzamin zawodowy - technik mechatronik czerwiec 2015

To mój pomysł na ten 1 etap (Te liczniki mogą być źle podłączone bo nie pamiętam jak się je podłączało ;p)
    Pavlo2
    Level 9  
    Zauważyłem kolejną nieścisłość: W treści zadania egzaminacyjnego jest zdanie "Sporządź w języku SCF, lub GRAFCET, lub schematów blokowych, lub diagramu stanów algorytm..."
    Natomiast już przy projekcie realizacji prac co powinna zawierać w pkt 4. Napisali, że algorytm ma być tylko w języku SCF, lub GRAFCET.
    I jak to mamy niby rozumieć? Nawet prostego egzaminu nie potrafią dobrze ułożyć...
    maniek1234567
    Level 10  
    Ja tam bym wolał robić w SFC/Grafcet. Wtedy spełnisz oba warunki xD
    WoytekAFX
    Level 9  
    Pavlo2 wrote:
    Zauważyłem kolejną nieścisłość: W treści zadania egzaminacyjnego jest zdanie "Sporządź w języku SCF, lub GRAFCET, lub schematów blokowych, lub diagramu stanów algorytm..."
    Natomiast już przy projekcie realizacji prac co powinna zawierać w pkt 4. Napisali, że algorytm ma być tylko w języku SCF, lub GRAFCET.
    I jak to mamy niby rozumieć? Nawet prostego egzaminu nie potrafią dobrze ułożyć...

Te zadania pisze jakiś kretyn-teoretyk bodajże z Warszawy.
    tithol
    Level 8  
    WoytekAFX wrote:
    Panowie, wszyscy mieliśmy tyle samo czasu by się przygotować do egzaminu. Ktoś tu nie kapuje ironii :wink: program opublikuję jutro, jak już wszysycy napiszą :D
    BTW temat nie nazywa się : dajcie mi gotowca bo jutro mam egzamin :!:

Pewka nie publikuj, w końcu to twoje wielkie dzieło, dzięki któremu mógłbyś komuś pomóc i osoba ta mogłaby się tym delikatnie zasugerować jeśli czegoś nie rozumie do końca.
    Zapomniałbym dodać, że nie publikujesz żadnego gotowca, bo nikt identycznego zadania raczej nie dostanie chyba, że zmiany 9 / 15 ale to i tak niczego nie da.
    Mam nadzieję, że jesteś bardzo ogarniętą osobą i nie będziesz potrzebował nigdy niczyjej pomocy, bo w końcu każdy ma na wszystko podobny wymiar czasowy :).
    Skoro nie masz ochoty niczego udostępnić to po co w ogóle się aktualnie udzielasz? *.*
    olszek
    Level 10  
    W elektrozaworze sygnałem wejściowym jest sygnał elektryczny a wyjściowym jest pneumatyczny czy jakiś inny?