Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza do głośników 15W 8 Ohm

horyza1 11 Cze 2015 20:39 2481 34
  • #1 11 Cze 2015 20:39
    horyza1
    Poziom 9  

Witam, chcę kupić/zbudować wzmacniacz do głośników:
    wysoko tonowy 8Ω 15W RMS
    nisko-średnio tonowy 8Ω 15W RMS

myślałem o tych dwóch wzmacniaczach
    http://sklep.avt.pl/avt1597-1.html
    http://sklep.avt.pl/avt2104-1.html

Przy wskazaniu jaki ma to być wzmacniacz proszę o uzasadnienie wyboru(ponieważ jest to moja pierwsza konstrukcja i chciałby wiedzieć jak powinno się dobrać wzmacniacz).

Z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #2 11 Cze 2015 20:55
    Setel
    Poziom 25  

Zdecydowanie drugi wzmacniacz, gdyż był konstruowany pod kątem wymogów elektroakustycznych. Głośniki muszą być włączone poprzez zwrotnicę; inaczej uszkodzi się głośnik wysoko-tonowy. Muszą być zamontowane w odpowiedniej obudowie (kolumnie).

• #3 11 Cze 2015 21:02
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    skad wziales te 30W ? na tych glosnikach nie uzyskasz 30W mocy wyjsciowej.
    Jak zbudujesz kolumne z tych glosnikow to mozna wstepnie w uproszczeniu zalozyc ze bedzie max miala 15W. Kiedys byl taki wzor ze za moc kolumny (upraszczajac) mozna przyjac 60-70% mocy niskotonowego, 30% sredniotonowego i ulamki procenta na wysokotonowy.
    Do jej zasilenia nada sie kazdy wzmacniacz nawet taki 200W - pod warunkiem ze nie bedziesz "gral na maxa" :) chodzi o to abys nie zasilil kolumny wieksza moca niz ta na jaka zostala obliczona/zbudowana.
    Pierwszy proponowany jest stereofoniczny wiec jak masz zamiar robic 2 kolumny do sluchania w stereo to poroblem upraszcza. Ten drugi - bedziesz potrzebowal 2 wzmacniaczy do stereo. Jezeli juz to ten pierwszy wystarczy TDA2030. Co do jakosci dzwieku nie bede sie wypowiadal to sprawa indywidualna, musi tobie ten dzwiek odpowiadac bo to ty bedziesz sluchal.
    Ja (wg. dawnej szkoly) stosuje zasade ze wzmacniacz nie powinien miec wiekszej mocy niz 50% mocy kolumn, raczej mniej, glownie interesuja mnie lampowce i tu mam stosunek rzedu 10-20%.
    Pozdrawiam

• #4 11 Cze 2015 21:49
    horyza1
    Poziom 9  

Z tymi 30W to się pomyliłem już zmieniłem.

Dodam jeszcze że ma to być zespół głośników przenośnych (2 głośniki).

Zwrotnice obliczyłem za pomocą tego programu
    http://www.elektronikjk.republika.pl/elektroakustyka2/z1.html
    Wyniki:
    https://obrazki.elektroda.pl/3535226000_1430391979.png

Myślę, że wybiorę wzmacniacz TDA2030 chyba, że doradzicie mi coś lepszego (tylko nie lampy bo na razie tego jeszcze nie ogarniam)

Rozumie że TDA2030 to wzmacniacz jedno kanałowy i zwrotnicę od każdego głośnika podpinam równolegle do jednego we/wy?

Źródłem muzyki ma być telefon, więc gdzie podłączyć mini jacka?

Wybrałem głośniki:
    -wysoko tonowy: http://www.megascena.pl/monacor/monacor-dt-74...iaturowy-g-o-nik-wysokotonowy-hifi-24411.html
    -nisko-średnio tonowy: http://www.megascena.pl/monacor/monacor-sph-7...wy-g-o-nik-nisko-redniotonowy-hifi-24375.html

Korzystając ze wzoru
    https://obrazki.elektroda.pl/8273837300_1430389980.png
    po przekształceniach obliczyłem objetość obudowy Vb= 4,83dm3

• Pomocny post
    #6 12 Cze 2015 18:57
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    postaram sie ogarnac calosc prosto.
    Twoje zalozenia, zrodlo dzwieku telefon/mp3, budujesz wzmacniacz na ukladzie scalonym TDAxxxx ktory ma zasilac kolumne z wybranych glosnikow. Proponuje tak:
    1) kabelek audio z telefonu ze zlaczem jack czy chinch do wyboru, zalezy jakie zastosujesz jak wejsciowe w twoim wzmacniaczu, sygnal z tego kabla podajesz na wejscie ukladu scalonego, tam gdzie jest wej/in na scemacie. Dla ukladu z TDA2030 masz IN- gdzie dajesz mase i IN+ dzie jest sygnal.
    2) zwrotnice, w przypadku tak prostego ukladu wystarcza nawet 6dB/okt czyli pojedyncza cewka w galezi niskotonowej i pojedynczy kondensator szeregowo z wysokotonowym. Zwrotnice wbudowuje sie do kolumny, tak prosta to nawet montuje sie wprost na zaciskach. Kolumne laczysz ze wzmacniaczem przewodem glosnikowym o sensownym przekroju, zaleznym od mocy, u ciebie moc jest mala wiec nawet 1mm2 bedzie OK.
    3) Skoro wybierasz TDA2030 musisz zbudowac dwa identyczne wzmacniacze dle stereo.TDA1554 ma 4 wzmacniacze w obudowie, ktore mozna laczyc w dwa zmostkowane, czyli masz wzmacniacz stereo. Ta kostka jest przeznaczona do samochodow i nie ma zlego brzmienia, skoro to sprzet na "majowke" nie uslyszysz roznicy miedzy wiekszoscia popularnych wzmacniaczy scalonych.
    4) jeszcze jedna uwaga,byc moze poziom sygnalu wyjsciowego/glosnosc z telefonu moze byc za mala i calosc bedzie grala dosc cicho. Zaradzic tym mozna na pare sposobow, Te wzmacniacze scalone to w uproszczeniu tez wzmacniacze operacyjne i dobierajac elementy w sprzezeniu zwrotnym mozna regulowac wzmocnienie ale tylko w pewnym zakresie. Inne wyjscie to dodatkowy przedwzmacniacz. Jezeli bedziesz mial z tym problemy to pisz.
    Pozdrawiam

• #7 15 Cze 2015 00:56
    horyza1
    Poziom 9  

Witam,
    zdecydowałem się na TDA1554 ponieważ wystarczy tylko 1 wzmacniacz, oraz jego schemat jest o wiele prostszy :D .

1)Dlaczego mam budować wzmacniacz stereo :?: Skoro zaplanowałem użyć tylko 1 głośnik nisko-średnio tonowy i 1 głośnik wysoko tonowy. Wówczas rozróżnienie na prawy i lewy kanał nie ma sensu.

2)Jaki rezystor zastosować aby uzyskać odpowiednie sprzężeni zwrotne? (proszę o przedstawienie obliczeń, trochę czytałem w tym temacie ale dalej nie wiem jak to wykorzystać w moim przykładzie.)

Dla jasności podaje linka jak mniej więcej ma ten projekt wyglądać :D http://answear.com/263236-philips-przenosny-glosnik-bezprzewodowy.html
    Pozdrawiam

• #8 15 Cze 2015 10:14
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    1) moze wyjasnie nieporozumienie, aby umozliwic odsluch stereo musz wykonac 2 identyczne uklady wzmacniacz-kolumna glosnikowa. Jezeli ma to byc odsluch monofoniczny wystarczy jeden kanal, moja wina przyjalem domyslnie ze chcesz sluchac w stereo skoro wybrales kostke wzmacniacza stereo, do mono wystarcza jeden TDA20xx.
    2) Rezystor w sprzezeniu zwrotnym zastosuj taki jak zalecaja w datasheet'cie czyli nocie aplikacyjnej lub na zalaczonym schemacie, jezeli glosnosc bedzie za mala to bedziemy sie martwic wtedy.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #9 15 Cze 2015 14:04
    Setel
    Poziom 25  

viayner: "Do jej zasilenia nada sie kazdy wzmacniacz nawet taki 200W - pod warunkiem ze nie bedziesz "gral na maxa".

Nie dawaj szkodliwych rad młodemu! Moc wzmacniacza (średnia) nie powinna być większa od mocy znamionowej głośników! Inaczej głośniki prędzej, czy później "pójdą z dymem".

• Pomocny post
    #10 16 Cze 2015 10:09
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    rada nie jest szkodliwa a raczej "zartobliwa", nie zdazalo sie nikomu zasilac malych glosnikow z duzego wzmacniacza ? Wszystko bedzie dzialalo. Wazne aby ten 200W wzmacniacz nie oddawal wiecej mocy niz moga "przyjac" 15W glosniki (gral odpowiednio cicho).
    Pozdrawiam

• #11 14 Wrz 2015 22:29
    horyza1
    Poziom 9  

Witam, w końcu udało mi się poskładać cały projekt w załączniku schemat. Mam problem ponieważ głośniki nie grają. Zasilacz 30V; 450mA, wzmacniacz powinien być zasilany 18V więc zrobiłem dzielnik napięcia z 30V na 18V ale po podłączeniu napięcie spada do około 6V. Drugą przyczyną braku dźwięku może być źle podłączony mini jack tylko, że nie wiem co może być tam źle. Możliwe, że są inne błędy dlatego dodałem schemat. Link do specyfikacji wzmacniacza: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2104.pdf

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #12 17 Wrz 2015 09:34
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

horyza1 napisał:
    Zasilacz 30V; 450mA,

Diody LED tym możesz zasilać.
    Daj porządny zasilacz to, może głośniki zagają, jak wszystko jest sprawne.
    horyza1 napisał:
    braku dźwięku może być źle podłączony mini jack tylko, że nie wiem co może być tam źle

Jak masz tak podłączone to jest dobrze.

• #13 17 Wrz 2015 10:19
    footmanx
    Poziom 9  

horyza1 napisał:
    Zasilacz 30V; 450mA, wzmacniacz powinien być zasilany 18V więc zrobiłem dzielnik napięcia z 30V na 18V ale po podłączeniu napięcie spada do około 6V.

Nie tak "zbija się" napięcie :D Pomijając to, masz bardzo mały prąd -> odkładanie się tylko 6V o tym świadczy.

Mój wzmacniacz 4x40W do 2 głośników voicecrafta 50W pobierał chwilowo do ok. 2A z 14V akumulatora.

ps. też jestem z ZG

EDIT
    Dlaczego na schemacie głośnik wysoko tonowy i średni są na innych kanałach?

• #14 23 Wrz 2015 19:33
    horyza1
    Poziom 9  

Przepraszam że tak późno odpowiadam ale miałem za dużo obowiązków.
    To dokładnie jaki wzmacniacz mam kupić 18V ale o jakiej wydajności prądowej.

Dlaczego na schemacie głośnik wysoko tonowy i średni są na innych kanałach?
    Ponieważ na stronie gdzie obliczałem zwrotnicę http://elektronikjk.republika.pl/elektroakustyka2/z1.html , było na schemacie, że jeden kondensator szeregowo głośnik (wysoko tonowy), a drugi kondensator równolegle głośnik (średno-niskotonowy). Przez co nie wiedziałem jak to podłączyć pod jeden kanał.

ps. footmanx dobrze wiedzieć, to jeżeli sobie sam nie poradzę to mam nadzieję, że będziemy mogli się spotkać :)

• Pomocny post
    #15 24 Wrz 2015 07:32
    footmanx
    Poziom 9  

Dobór wzmacniacza do głośników 15W 8 Ohm
    źródło: http://diyaudio.pl/content.php/42-Zwrotnica-sposob-domowy

Na schemacie masz 3 filtry połączone pod 1 kanał równolegle.

Co do wydajności prądowej nie jestem pewien czy mówisz o wzmacniaczu czy zasilaczu, z kontekstu wynika, że zasilacz. Zazwyczaj wzmacniacze mają zakres napięć w których mogą pracować i z tym wiąże się moc. Jako, że Twój wzmacniacz będzie średniej mocy (2x 25W? zapewne i tak będzie grało na 15W co daje już naprawdę dużo dźwięku) w teorii ok będzie zasilacz 18V 2,5A. Możesz też zrobić własny, nieporównywalnie droższy, bo transformatory są droższe niż chińskie zasilacze.

• #16 24 Wrz 2015 21:29
    horyza1
    Poziom 9  

Przepraszam za błąd oczywiście, że chodzi o zasilacz, a jeżeli chciałbym sam go zrobić to czy masz jakiś schemat, i co przez to zyskuję ? (stabilność pracy, pewność że nic się nie spali, lepszą jakość dźwięk).

• Pomocny post
    #17 24 Wrz 2015 22:05
    footmanx
    Poziom 9  

Doczytałem w 1 poście że masz 15 watowe głośniki i jeszcze chcesz żeby grały w górnym zakresie pracy wzmacniacza (dla 14,4V 22W, dla 18V więcej). Ostrożnie z głośnością (to się nie spali :P).

Poczytaj o układach zasilaczy w aplikacjach audio, ja na ten temat wiem tyle (mało co), że wystarczy transformator, wyprostowanie i wygładzenie napięcia (pomijam brak jakichkolwiek zabezpieczeń i stabilizacji), duże kondensatory filtrujące (odpowiadają one za stabilność pracy - ciągłość prądu). Górnych lotów ten zestaw grający nie będzie i czy zasilisz go po audiofilsku czy nie - nie usłyszysz różnicy. Co zyskujesz? Pytaj mądrzejszych, ja na tym etapie odpadam.

• Pomocny post
    #20 29 Wrz 2015 10:42
    viayner
    Poziom 32  

Witam,
    ten zasilacz 18.5V / 3.3A powinien być dobry, ja bym dodał jeszcze po sporym kondensatorze przy samym układzie powiedzmy, co najmniej 1000uF, to jest zasilacz komputerowy jak piszesz, więc nie będzie idealny do audio. Chociaż sam mam końcówkę w racku w studio na LM3875 do monitorów zasilana z 2 zasilaczy "komputerowych" która działa bardzo ładnie.
    Musisz zwrócić uwagę, aby napięcia zasilacza nie było w żadnym przypadku wyższe niż dopuszczalne dla danego układu scalonego, prąd jaki daje zasilacz to druga sprawa, zasilacz powinien dawać prąd, co najmniej taki jak wymaga dany układ lub większy (lepiej).
    Pozdrawiam

• #21 13 Paź 2015 18:40
    horyza1
    Poziom 9  

Witam, kupiłem ten zasilacz i podłączyłem do układu. Głośniki zaczęły grać ale bardzo cicho ( żeby co kolwiek usłyszeć musiałem przystawić ucho do głośnika). Dodam jeszcze, że napięcie zasilania po podłączeniu spadło do 3,4 V . Co mam zrobić kupić zasilacz o większej mocy, a może coś źle jest podłączone ??

• #22 13 Paź 2015 21:29
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

horyza1 napisał:
    a może coś źle jest podłączone ??

Taki spadek napięcia sugeruje zwarcie.
    Daj zdjęcie, rysunek jak to masz zmontowane.

• #23 15 Paź 2015 00:03
    horyza1
    Poziom 9  

Okazało się, że układ faktycznie był źle podłączony (stare podłączenie zaznaczyłem czerwoną przerywaną kreską na schemacie, nóżka "16" wzmacniacza). Po małej korekcie(podłączyłem do nóżki "10"), z głośników nie wydobywał się żaden dźwięk. Napięci zasilania wynosiło około 17 V. Na zdjęciach po lewej stronie widać dzielnik napięcia z 19V na 18V (takie przynajmniej były założenia :) ). Wnioskuję, że coś nie tak jest z podłączeniem tej zwrotnicy. Podaję jeszcze link do oryginalnego schematu wzmacniacza http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2104.pdf

• #24 15 Paź 2015 07:48
    footmanx
    Poziom 9  

horyza1 napisał:
    Napięci zasilania wynosiło około 17 V. Na zdjęciach po lewej stronie widać dzielnik napięcia z 19V na 18V (takie przynajmniej były założenia :) ).

Rozwiń, jak zrealizowałeś zasilanie? Chyba nie dzielnikiem?

• #26 15 Paź 2015 10:32
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

horyza1 napisał:
    Zasilacz komputerowy 18.5V 3.5A (ale po podłączeniu ma 19V więc zrobiłem dzielnik napięcia tak by było 18V).

Wywal ten dzielnik, a dla ochrony układu ( jak jeszcze żyje) daj żarówkę 12V 20W, jak spali to żarówkę, możesz dać dwie w szereg lub jedną 24V 40- 50W.
    Zmontuj układ jak na rysunku najlepiej w pająku, podłącz głośnik sam bez tej ,,zwrotnicy", ten nisko-średnio tonowy pod pin 6, 8, piny 12 i 10 wolne nic tam nie podłączaj.
    Jak zagra, lub nie, wyłącz i podłącz ten sam głośnik pod piny 12, 10.
    Jeśli nie zagra w obydwu podłączeniach układ do wymiany.
    Zwrotnicę według jakiego projektu montujesz?

• #28 15 Paź 2015 13:39
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

Jak połączysz tak jak na obrazku powinno zadziałać.

Dla jakiej częstotliwości podziału liczyłeś elementy?
    Wzmacniacz uruchamiaj bez zwrotnicy.

• #29 16 Paź 2015 19:36
    horyza1
    Poziom 9  

Podłączyłem tak jak mówiłeś ale głośnik w ogóle nie zagrał. No to zamieniłem układ scalony na nowy ale nic to nie dało. Napięci zasilania wyniosło 4,5V. Wrzucam fotki jak to wyglądało ( zdjęcia robiłem przy wyłączonym zasilaniu dlatego żarówka nie świeci).

mariuszw19640717 napisał:

Dla jakiej częstotliwości podziału liczyłeś elementy?

4000Hz

• Pomocny post
    #30 16 Paź 2015 21:02
    mariuszw19640717
    Poziom 33  

horyza1 napisał:
    Napięci zasilania wyniosło 4,5V. Wrzucam fotki jak to wyglądało ( zdjęcia robiłem przy wyłączonym zasilaniu dlatego żarówka nie świeci).

Żarówka ma być włączona szeregowo w zasilanie (tak jak bezpiecznik) i nie ma prawa świecić, jeśli świeci jest zwarcie.
    Pisałem zmontuj w pająku, na tej płytce stykowej nie potrafię sprawdzić, czy nie ma błędu w połączeniach.
    Daj układ na radiator, przylutuj te cztery elementy do jego nóżek, mute/ stand-by ma być wyłączone.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME