Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statecznik KLITE w lampie 2x18W

11 Cze 2015 22:04 2238 25
  • Poziom 11  
    Witam. Szukałem po forach, ale nic konkretnego nie znalazłem.
    Uszkodzony mam statecznik. Sprawdzałem świetlówki na innej lampie i są sprawne.
    Patrząc na elementy w płytce statecznika nic uszkodzonego wizualnie nie ma. Natomiast na wyjściu nie ma żadnego napięcia. Co najczęściej siada w takich statecznikach i co musiałbym sprawdzić/zmierzyć aby to jakoś naprawić? Sądzę że to warte jest naprawy. Proszę o pomoc/poradę.
    Pozdrawiam Statecznik KLITE w lampie 2x18W Statecznik KLITE w lampie 2x18W Statecznik KLITE w lampie 2x18W Statecznik KLITE w lampie 2x18W Statecznik KLITE w lampie 2x18W
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Diody wszystkie sprawdziłem. Sprawnę są
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Dioda D6 pokazuje 125V
    Na kondensatorach filtra (patrząc na zdjęciu od góry) to:
    1 pokazuje 125V
    2 pokazuje 98V
  • Poziom 11  
    C44 - 224 J 230V pojemność zmierzona: 0,2 uF
    C43 - 224 J 400V pojemność zmierzona: 0,23 uF
    C42 - 822 J 250V pojemność zmierzona: 0, 43uF

Mierzyłem w taki sposób: parę sekund trzymałem na stykach i zaraz do miernika. Nie wiem czy tak może być :/
  • Poziom 11  
    C42 - 7,8 nF
    C43 - 224 nF
    C44 - 216 nF
    Tranzystory: MJE13005
  • Poziom 15  
    Na obudowie statecznika powinien być schemat - nie zamieściłeś.
    Sprawdź przejście żarników w lampach (nie wszystkie są używane), może tak trafiłeś że w innej świeciło.
  • Poziom 11  
    Napięcie na tranzystorach, wg obrazka od góry: 93V
    125V
    SMD nie sprawdzałem
  • Poziom 31  
    Sprawdź kondensatory zapłonowe. Czasami tracą pojemność i świetlówka się nie zaświeca.
  • Poziom 11  
    Dioda D6 ma oznaczenie C531, z tym że ta jedynka to takie 2 pionowe kreski.
    Faktycznie ustawiając miernik na pomiar diod nic nie wskazuje. Nowe kondensatory podstawie dopiero w poniedziałek. Obecnie z takimi wartościami nie mam i udam się do elektronika dopiero w poniedziałek.
    Te 4 kondensatory po stronie pierwotnej to:
    C12 - 822J 250V 8,2nF - zmierzona 7,9 nF
    C21 - 103 J 250V 10nF - zmierzona 10,45 nF
    C22 - 123J 250V 12nF - zmierzona 11,73 nF
    C23 - 223J 630V 22nF - zmierzona 21,3 nF
    Natomiast cewki mają rezystancję 0,9 ohm
  • Poziom 11  
    Popełniłem błąd badając napięcie na wyjściu. Możliwe że zbyt słabo sonda zwierała albo wcale. Teraz pokazuje napięcie 93V i o dziwo, gdy przekręciłem jedną ze świetlówek zaświeciły się obie. Jednak po odłączeniu i załączeniu napięcia już nie świecą. Ponownie jeżeli jedną ze świetlówek odłącze i na nowo podłącze zapalają się obie i sobie świecą. Tak to teraz wygląda
  • Poziom 11  
    Jest tak jak piszę :) Jak podmienie to dam znać, ale dopiero w poniedziałek.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Podmieniłem kondensatory. Niestety bez efektu :(
  • Poziom 11  
    Co ciekawe. Po podłączeniu zasilania, gdy świetlówki nie świecą, to napięcie na wyjściu dla jednej jest 94V, a dla drugiej 96V. Natomiast gdy jedną odłącze i podłącze ponownie i zaświecą obie to dla jednej jest 164V, a dla drugiej aż 445V.
  • Poziom 31  
    Twój multimetr może przekłamywać ponieważ tam są wysokie częstotliwości a multimetry zazwyczaj dla AC mają 50h :)
  • Poziom 11  
    Pomijając ten fakt nadal nie mogę znaleźć przyczyny nie zapalania się świetlówek :/