Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

koparta RC - Duża koparka RC sterowana zwykłymi silnikami DC

11 Cze 2015 22:09 1812 2
  • Poziom 12  
    Witam

Chciałbym zapytać o kilka kwestii fachowców od sterowania RC.
    Chciałbym zbudować solidną koparkę oraz wywrotkę RC
    http://www.wessels-modellbau.de/Gallerie_1/gallerie_1.html
    Moim problemem jest budżet. Jeśli chodzi o samo wykonanie obudów metalowych to mogę to wykonać u mojego znajomego który ma laser do blach i spawarkę.
    Największym wyzwaniem jest sterowanie, oczywiście hydrauliczne więc
    pomyślałem o siłownikach używanych. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie takich własnie używanych siłowników?
    Jaką aparaturę sterującą wykorzystać ?
    Będą wykorzystane serwa do poruszania zaworów lecz jakie użyć te elementy aby osiągnąć odpowiednie przekazanie ciśnienia ?
    Czy warto jest iść po najniższej linii oporu i dokonywać zakupu części używanych?
    Nie znam się na układach hydraulicznych, prosze o wyrozumiałość i koleżeńską pomoc.
    Czy udało by mi się zakmnąć w okolicach 2000 zł jeśli chodzi o sterowanie?
    Model ma być w pełni użytkowy z detalami dla dziecka które bedzie siedziało na lub w pojeździe. całym pojazdem będzie sterował operator z boku pojazdu a nie siedzące wewnątrz dziecko - dla bezpieczeństwa.

Moje ogólne wyobrażenie tego modelu:
    - układ hydrauliczny napędzany silnikiem spalinowym,
    - elementy wszystkie z obudowy metalowe, w miarę wytrzymałości aluminiowe
    - układ przeniesienia napędu przez silnik hydrauliczny
    - ukłąd sterujący czyli mój największy dylemat, muszę sie tutaj trochę rozwinąć bo po łebkach mniej więcej rozumiem budowę i działanie, lecz nie do końca wiem jak dobrać siłę pompy a co za tym idzie całego układu. Jak dobrać zestaw zaworów, jakie w ogóle wybrać, czy bawić sie z przeróbkami czy jest na rynku coś gotowego?
    i na końcu jakiej aparatury sterowniczej użyć?
    wiem że jest to nie lada wyzwanie ponieważ elementy hydrauliki nie są tanie, czy w ogóle jest sens podejmować wyzwanie?
    Temat mnie trochę porywa, bo jetem zapalonym miłośnikiem takich maszynek i chce zrobić takie cudo dla mojego dziecka.
    pozdrawiam
  • Poziom 41  
    kar694 napisał:
    Na co należy zwracać uwagę przy zakupie takich własnie używanych siłowników?
    kar694 napisał:
    Czy warto jest iść po najniższej linii oporu i dokonywać zakupu części używanych?

Stan techniczny siłowników w trakcie oględzin zwróć uwagę na powierzchnię tłoczyska czy nie porysowana, skrzywiona oraz czy nie uszkodzone gwinty połączeń.
    Zakup używanych wiąże się przeważnie z brakiem podstawowych parametrów, stanu technicznego szczelności i wyboru. Najważniejsza sprawa to dokumentacja techniczna bez niej nie ma co wykonywać zakupów na oko.

kar694 napisał:
    Jaką aparaturę sterującą wykorzystać ?

Wybór aparatury to najmniejszy problem musisz tylko wiedzieć ile czynności masz do wykonania, i na pewno 2 - 3 kanały więcej się przydadzą, oczywiście aparatura drążkowa z przynajmniej jednym zapasowym odbiornikiem.

kar694 napisał:
    Będą wykorzystane serwa do poruszania zaworów lecz jakie użyć te elementy aby osiągnąć odpowiednie przekazanie ciśnienia ?

Typowe serwa modelarskie mogą pełnić tylko rolę pośrednią.

Jeśli brak konkretnych założeń i dokumentacji technicznej to pozostaje skopiowanie już istniejących urządzeń z przystosowaniem do swoich możliwości wykonawczych.

kar694 napisał:
    Czy udało by mi się zakmnąć w okolicach 2000 zł jeśli chodzi o sterowanie?

Bardzo wątpię, zakładając oczywiście cenę nowych elementów, musisz wykonać uproszczoną dokumentację techniczną wtedy jest możliwość określenia kosztów.

kar694 napisał:
    jak dobrać siłę pompy a co za tym idzie całego układu. Jak dobrać zestaw zaworów, jakie w ogóle wybrać, czy bawić się z przeróbkami czy jest na rynku coś gotowego?
    i na końcu jakiej aparatury sterowniczej użyć?

Przy braku założeń konstrukcyjnych nie da się określić na przykład wydajności pompy i potrzebnego ciśnienia.

Na rynku nie znajdziesz gotowego dostosowanego do swoich potrzeb pojazdu, przede wszystkim potrzebna jest chociaż wstępna dokumentacja techniczna szkice rysunki i opisy.
    Oczywiście i najważniejsze to możliwości wykonawcze i fundusze.

Warto bazować na gotowych rozwiązaniach i uprościć niektóre układy
    pozwoli to na pewne i profesjonalne wykonanie.

kar694 napisał:
    Model ma być w pełni użytkowy z detalami dla dziecka które bedzie siedziało na lub w pojeździe. Całym pojazdem będzie sterował operator z boku pojazdu a nie siedzące wewnątrz dziecko - dla bezpieczeństwa.

Cała przyjemność obsługi funkcji przez osobę z zewnątrz zostanie odebrana dziecku. Ale najważniejsze aby było bezpiecznie.

=========================================
    Najbardziej bezpieczna zabawka dla dzieci, rozwija i bawi.

https://www.youtube.com/watch?v=onKMRALsqd4

https://www.youtube.com/watch?v=qH6u1TfrkAE
  • Moderator Robotyka
    W zastosowaniach hydraulicznych używa się elektrozaworów proporcjonalnych, a nie serw.
    Przy podanych założeniach - marnie widzę tu budżet 2000 zł.
    Sama blacha aluminiowa pochłonie większość pieniędzy. Instalacje ciśnieniowe, hydrauliczne też do tanich nie należą. Z domowych/ budowlanych elementów nic nie wykorzystasz. Potrzebujesz aparatury przemysłowej, a tu ceny są o kilka rzędów większe. Do tego pompa, silnik, zasilanie, a do sterowania elektrozaworami potrzebny jest specjalny sterownik. W dodatku rzadko się w przemyśle stosuje sygnał modelarski PWM. Są inne rozwiązania.
    Trzeba zatem zrobić coś prototypowego.

Poza tym samo założenie - chcesz wsadzić dzieciaka do zdalnie sterowanej maszyny budowlanej? Ja rozumiem przygotowanie do zawodu, ale w tym wypadku to już chyba przesada. Co się stanie np. jak pęknie przewód hydrauliczny i do kabiny wpadnie rozgrzany olej pod ciśnieniem kilku atmosfer?

Albo jak zawiedzie zdalne sterowanie, a maszyna zacznie np. się obracać w niekontrolowany sposób?

Sugerowałbym jednak za te 2000 kupić dziecku np. ładny model kolejki elektrycznej PIKO, czy jeżeli jest w odpowiednim wieku - dziecięcego quada elektrycznego, ze zdalnym sterowaniem przez opiekuna.

Jest wiele sposobów zapewnienia dziecku rozrywki, ale maszyny hydrauliczne, to jednak przesada. Jak dzieciak będzie miał skończone 18-lat, to mu najwyżej fundnij kurs operatorów koparek, w ramach rekompensaty. :)