Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY PS-X555ES - cewka ściąga ramię do środka

12 Cze 2015 01:30 1104 9
  • Poziom 9  
    Witam, zakupiłem gramofon SONY PS-X555ES i jest problem z tym że lewa cewka "ściąga" ramię o 4mm w lewo od linii prostej więc igła nie trafia na początek płyty.
    Ramię jest zawieszone w polu magnetycznym i posiada dwie cewki do pionu i dwie cewki do poziomu.
    Wykonałem regulację ramienia na kłach i jak nie włączę prądu to ramię jest wyważone poprawnie pionowo i poziomo a jak tylko włączę prąd to ramię jest ściągane w lewo w kierunku środka płyty.
    Schematy wrzuciłem na Elektrodę, czy ktoś podpowie jaka może być tego przyczyna?
    Nie wiem czy lewa ściąga czy prawa nie działa i dlatego tak się dzieje.

Zmienione zostały kondensatory: C205, C206, C212, C213, oraz potencjometr 10K RV204 był oryginalny ceramiczny pęknięty ustawiony prawie po środku 4,92.

Resztę kondensatorów też wymienię ale wydaje się że nie w tym jest problem.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Nie dość że Biotracer, to jeszcze linearny. Ciężka sprawa.

Punkt startu możesz przestawić, jest to opisane w serwisówce, jednak chyba nie na tym polega Twój problem. O ile dobrze rozumiem instrukcję, to do regulacji położenia ramienia służą potencjometry RV204 w pionie i RV201 w poziomie, ale do regulacji potrzebny jest oscyloskop.

Wykonywanie jakichkolwiek regulacji w tym gramofonie bez zasilania nie ma sensu. Trzymaj się dokładnie instrukcji. Regulacja sprowadza się do ustawienia balansu ramienia i MUSI być wykonana na włączonym zasilaniu. Mam na mysli regulacje użytkownika, nie regulacje serwisowe.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, nadmienię że ramię zachowuję się tak samo jak przed wymianą potencjometru rv204.
    Zauważyłem też że po włączeniu prądu ramię wykonuje chyba jakiś test.
    Idzie w lewo do środka płyty następnie do góry i opada powoli na dół na podstawkę.
    W tym momencie puszczają cewki i można ramię przesuwać ręcznie (pion/poziom).

Więc ustawiłem ramię max. w prawo i nacisnąłem przycisk STYLUS ZERO BALANCE, ramię poszło w poziomie daleko w lewo (za daleko).

Zauważyłem też że po wykonaniu tego początkowego testu gdy ramię opadnie na podstawkę i puszczą cewki gdy włączę STYLUS ZERO BALANCE ramię delikatnie (ruch o 1 mm) jeszcze ściąga w lewo.

Może coś nie tak z tym STYLUS ZERO BALANCE ?
  • Poziom 19  
    Obejrzałem filmiki na YT i tam ten gramofon żadnego testu ramienia nie robi. Nie wozi ramienia do środka płyty. Jedynie podnosi ramię do góry i opuszcza. Nie bardzo wiem co ten Twój gramofon wyprawia.

Ja mam SONY PS - X75. To też biotracer, ale z tradycyjnym ramieniem. Miałem w nim problemy z mikrostykami odpowiedzialnymi za sygnalizację początku i końca płyty. Objawy były przedziwne, ramię też jeździło tam i z powrotem bez ładu. Na szczęście są to elementy rozbieralne i łatwo było je wyczyścić. U Ciebie zasada napędu ramienia jest zupelnie inna, ale z pewnością takie mikroprzełączniki krańcowe także wystepują. Poszukaj ich i potraktuj jakimś psikaczem do styków. U mnie pomogło.
  • Poziom 9  
    Też obejrzałem filmik i widać tam jak na samym początku jest włączany gramofon do prądu i ramię idzie w górę a potem w dół (taki test) a u mnie podczas tego testu jednocześnie idzie do góry i w lewo a następnie w dół ale już przeciągnięte za daleko w lewo.
    Regulowałem potencjometrem rv201 (wcześniej zaznaczyłem jak był ustawiony) i oczywiście przeciągam ramię w prawo ale gdy włączę START lub test dalej ściąga je w lewo.
    Natomiast trochę inaczej zachowuje się już nad płytą podczas odtwarzania, gdy wcisnę ARM LIFTER (podnoszenie igły) to podczas podnoszenia od razu puszcza ta cewka i ramię idzie normalnie środkiem do góry a na samej górze znowu cewka ściąga w lewo, gdy opuszczam to już idzie po lewej stronie.
  • Poziom 19  
    Trochę dziwne to co piszesz, bo wychylenie ramienia w lewo powinno załączyć posuw. Całe ramię powinno pojechać do środka płyty. Nie wiem jak to jest dokładnie zrobione w tym modelu. W linearnych Technicsach to wychylenie wykrywają fotokomórki. W Sonym są dwie cewki, jedna jest napędem, druga czujnikiem. Żeby nie było za prosto, to jeszcze hallotron tam dołożyli. Trzeba dokładnie poczytać jak to działa.
  • Poziom 9  
    Dzięki Ci za wszystkie uwagi, gramofon zrobiony!
    Siedziałem do 4 rano, ale się opłaciło!
    Rozebrałem kolejny raz ramię aby dostać się do tych cewek poziomu.
    Przejrzałem manuala i tam jest taki układ HALLa między tymi cewkami, wyglądał normalnie ale zauważyłem że płytka na której są osadzone te elementy ma różne otwory na śrubki. Lewy otwór był na STAŁE bez regulacji a prawy był wzdłużny do przesuwania lewo/prawo całą płytką z cewkami o 2mm. Ale to nie miało sensu z powodu tego otworu na stałe więc przesunąłem płytkę w prawo na max te 2mm i dokręciłem tylko jedną prawą śrubkę. Dało mi to przesunięcie cewek i tego Halla względem posadowionych na stałe magnesów.
    Jak się domyślasz pomogło!!! Początkowo chciałem tak pozostawić ale postanowiłem powiększyć lewy otwór aby normalnie dokręcić płytkę.
    Jak to wykonałem zaczęła się zabawa z ustawianiem względem magnesu (każde dociągnięcie śrubek zmieniało efekt) jak efekt był dobry czyli ramię bardzo niewiele odchodziło w prawo to doregulowałem tym potencjometrem rv201.

Teraz ramię chodzi góra dół tak jak na youtube, naprawdę nie wiem dlaczego ten Hall nie był na środku magnesów najwyraźniej coś było delikatnie chyba skrzywione i na oko tego nie było widać a ten Hall wysyłał informację o przesunięciu.
    Wszystko oczywiście wykonywałem na włączonym gramofonie tylko ramię podnosiłem do góry.

Wielkie dzięki i daliśmy radę bez oscyloskopu :-)
  • Poziom 19  
    Ten czujnik Halla to takie "zero" ramienia. Ramię stara się ustawić dokładnie pod nim. Gdy ramię się z pod niego wysunie, zaczyna działać silnik posuwu, ale tez cewki. Tyle wyczytałem z serwisówki. Ten gramofon to bardzo ciekawa konstrukcja. Fajnie że udało Ci się go zrobić. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył. Też miałem na niego ochotę, ale ostatecznie kupiłem X75.
  • Poziom 9  
    Masz świetny gramofon gratuluję. Ten mój naprawdę też dźwiękowo bardzo dobrze gra (Ortofon LMB20) jednak trochę przegrywa z Pioneerem PL-560 (NAGAOKA 555) ale wygrywa z Pioneerem PL-520 (SHURE M95ED).

Mam też jeszcze kłopot z tym Pioneerem PL-560, po naciśnięciu START ramię jedzie nad płytę opuszcza się zaczyna grać ale trzeszczą kanały (czasami jeden zanika) mijają dwie sekundy słychać że pyka jakiś przełącznik i ramię samo wstaje z płyty i wraca na widełki jakbym nacisnął CUT. Tak się dzieje kilka razy a potem już działa normalnie poza trzaskami przy podnoszeniu ramienia.
    Jeszcze podczas podnoszenia z płyty nie odłącza się dźwięk i słychać te trzaski i przerywanie kanałów. W tym PL-520 jest jak nacisnę CUT to od razu nie ma dźwięku i tak chyba też powinno być w tym PL-560?
  • Poziom 19  
    Nie znalazłem serwisówki do Pioneera 560. Układ odłączania wkładki przeważnie jest dość prosty, zwierane są ze sobą wyścia sygnałowe z masowymi wkładki. Czasem jest to mechanicznie sterowany przełącznik, czasem przekaźnik. Nie powinieneś mieć problemu ze zlokalizowaniem tego mechanizmu, idź po przewodach wkładki.