Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler ESP8266 - tryby pracy...

rockrobin 12 Cze 2015 12:13 1245 6
  • #1 12 Cze 2015 12:13
    rockrobin
    Poziom 8  

Cześć

Zaczynam przygodę z mikrokontrolerem esp8266.
    Ogarnąłem już parę kluczowych spraw, ale nadal nie wiem jak to jest z tymi trybami pracy. Chodzi o to że steruje sobie z telefonu aplikacją która zapala i gasi diodę led. Jednak działa mi to tylko za pośrednictwem sieci z routera. Gdy robie hotspot z telefonu to już nie działa. Czy to chodzi o to, że tylko jeden mac (routera) widzi esp?

Drugie pytanie: Jak sterować z dowolnego miejsca pobytu?

Czy ktoś może mi trochę łopatologicznie to wytłumaczyć?

• #2 12 Cze 2015 23:21
    oloam
    Poziom 18  

1. Moze pracowac w 3 trybach:
    - STATION = podlaczasz sie do routera
    - SOFTAP = esp pracuje jako host , podlaczasz sie do esp innym urzadzeniem
    - oba tryby na jednoczesnie

2. Na routerze przekierowujesz port (port forwarding) na IP esp. W sieci domowej wpisujesz ip:port - ip lokalne esp. Poza siecia domowa wpisujesz ip:port -ip zewnetrzne

• #3 17 Cze 2015 20:48
    rockrobin
    Poziom 8  

Dzięki za naprowadzenie w temacie.
    Poczytałem na temat przekierowania portów jednak nadal to dla mnie czarna magia.

Może zacznę od początku:
    ESP w sieci wewnętrznej działa, dioda zapala się i gaśnie zgodnie z żądaniem.
    Zarejestrowałem się na noip.com.
    Mam w tym momencie stałe IP (czy jak to określić w sumie)
    Znam IP mojego ESP.
    Posiadam router przenośny ZTE MF910, jednak nie znalazłem tam opcji przekierowania portów. Uruchomiłem więc drugi router Linksys WRT54gl i zrobiłem upgrade firmware'u do Tomato ponieważ oryginalny firmware nie obsługuje noip.com. Chciałbym by ten router działał jako access point ponieważ ma opcje przekierowania portów. Dalej utknąłem w martwym punkcie i nie mam pojęcia co dalej chociaż cały dzień spędziłem na szukaniu odpowiedzi. Podejrzewam, że dla wielu będzie to banalne co i gdzie wpisać.

Może mi ktoś pomóc??

• Pomocny post
    #4 17 Cze 2015 21:32
    oloam
    Poziom 18  

Wg instrukcji od ZTE mozesz przekierowac porty -strona 25.

W pole ip wpisujesz ip esp , w pola port range wpisujesz, na ktorych portach bedzisz sie laczyl (np 8080)

Po zatwierdzeniu przekierowan, z sieci zewnetrznej laczysz sie - twojzewnetrznyip:8080 lub, jezeli masz przekierowanie noip - twojadresnoip:8080

Uwaga -esp nasluchuje na porcie 80 i o ile nie masz mozliwosci zmiany portu w software esp, to musisz przekierowac port 80 (wtedy po dwukropku nie musisz wpisywac portu) co dla niektorych routerow moze byc problemem(rezerwuja port 80 dla wlasnego panelu administracyjnego)

• #5 17 Cze 2015 21:59
    rockrobin
    Poziom 8  

Niby proste i logiczne... wiec tak zrobiłem

Mikrokontroler ESP8266 - tryby pracy... Mikrokontroler ESP8266 - tryby pracy...

Wpisuje w przeglądarce telefonu adres z noip "moja nazwa z noip lub IP":8080 i nic się nie dzieje :/

• #7 22 Cze 2015 22:15
    ZdzichuS
    Poziom 10  

rockrobin napisał:

Wpisuje w przeglądarce telefonu adres z noip "moja nazwa z noip lub IP":8080 i nic się nie dzieje :/

Z adresu IP w pierwszym obrazku wynika, że masz dostęp do internetu przez komórkowy ORANGE. I tu jest problem, gdyż gdybyś nie wiem jak przekierowywał, prosił, błagał i głaskał Twój router to i tak nie przekierujesz. Problem leży w tym, że operatorzy komórkowi z definicji blokują cały ruch przychodzący i nie da się 'wbić' z zewnątrz na urządzenie bez problemów dostępne w sieci lokalnej.
    Orange oferował taką usługę co się nazywała 'VPN', ale tylko dla usług abonamentowych. Wtedy można się dostać z zewnątrz do sieci lokalnej. I to nawet działało, niestety mi się nie udało z tego w praktyce skorzystać : połączenie się tak często zawieszało, że router trzeba było resetować średnio co godzinę.
    Nie analizowałem jak to wygląda na dziś : czy już któryś z operatorów przestał blokować ruch przychodzący.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME