Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HD44780 - Przypadkowe znaki.

sonnyerik 12 Cze 2015 16:34 567 1
  • #1 12 Cze 2015 16:34
    sonnyerik
    Poziom 4  

Witam serdecznie. Nie znalazłem podobnego tematu, a próbując rozwiązać mój problem, próbowałem porad z forum i poza nim. Przejdę od razu do tematu. Próbuję zaprogramować wyświetlacz HD44780 ze ekspanderem PCF8574T. Używam kodu który kiedyś znalazłem gdzieś w internecie. Kiedyś tj na początku maja. Ekspander na I2C podłączony jest do MSP430G2553 na port 1 ( SDA pin 0, SCL pin6) Tak się składa że są to piny na diody. Zrobiłem tak aby obserwować czy I2C działa czyli czy zegar i linia danych pracują. Na pinach wyświetlacza sprawdzałem oscyloskopem sygnał lini i zegara i wyglądało to bardzo dobrze. Problem polega na tym że gdy puszczam program, pojawiają się zupełnie przypadkowe znaki typu: #, ?, !,/ , o, 00, 0, _0, itd na zupełnie przypadkowych polach. Czasami jest tak że po prostu kursor przeskoczy na inne pole bez zapisu jakiegokolwiek znaku a czasami zniknie, albo linia kwadratów zniknie, lub jeszcze przejdzie do drugiej lini i tam randomowo zapełni ją znakami lub nie. Nie wiem zupełnie co się dzieje. Ostatnio odkryłem że zależy to od długości słowa które wpiszę w pętle main, rodzaj znaków czyli (ciąg małych liter, ciąg drukowanych liter, ciąg znaków, i ciąg cyfr. A także zależy to od zmiennej "n" w pętli show. Czy moglibyście spojrzeć na mój kod. I pokazać ewentualne błędy ? Dopiero zacząłem używać tych wyświetlaczy i ciężko mi to idzie. Pozdrawiam

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 1 [minuty]:

PS: I wyświetlacz ciągle miga. Przy pojawianiu się tych randomowych znaków.

0 1
  • #2 12 Cze 2015 21:42
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Bardzo prawdopodobne, że masz źle przypisane piny układu na magistrali I2C do wyprowadzeń wyświetlacza - na to wskazuje miganie...
    Poczytaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/A...-HD44780-na-dwoch-pinach-I2C-TWI-PCF8574.html
    Co prawda Arduino, ale większość artykułu mówi o samych konwerterach na I2C.

0