Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung ST1000LM024 - Niewidoczny w Biosie i przez adapter, stuka, dzwiny dzwięk

coursus 12 Cze 2015 21:04 921 4
  • #1 12 Cze 2015 21:04
    coursus
    Poziom 8  

Witam

Prośba o powierzchowną diagnozę dysku twardego.

Mam dysk twardy, 2,5 cala, 1TB Samsung, model: ST1000LM024 w laptopie Samsung NP550P5C z Windows 8.1 używany niecałe dwa lata. Dysk nie chce wystartować przy czym słychać dziwny dźwięk przez jakieś 3-5 sekund po podłączeniu zasilania (dźwięk w załączniku).

Przyczyna:
    Kilka dni temu zalałem laptopa (od strony klawiatury) szklanką wody. Jak najszybciej wyłączyłem laptopa przez długie naciśnięcie przycisku zasilania, odłączyłem zasilanie z kabla i wyciągnąłem baterię. Komputer odwróciłem do góry nogami i otworzyłem obudowę dysku oraz RAMu i tak go suszyłem przez 24h. Następnie w normalnej pozycji przez kolejne 24h stał nieruszany.
    Po tym czasie włączyłem komputer i od razu dysk zaczął wydawać dziwny dźwięk i nie chce ruszyć – talerze raczej się kręcą, bo po odcięciu zasilania słychać cichy dźwięk.
    Następnie wyłączyłem komputer, wyjąłem dysk z aluminiowej kieszeni (mogłem to zrobić od razu, ale niestety nie zrobiłem) i zauważyłem, na stronie z zieloną płytką PCB, dwie krople wody. Dysk wytarłem ręcznikiem papierowym i suszyłem przez trzy dni w ciepłym pomieszczeniu (ok. 26 st. C). Nie kładłem na kaloryfer ani na inne źródła ciepła oraz nie suszyłem suszarką etc.
    Po włożeniu do komputera czy też po podłączenie przez zewnętrzny adapter objawy są takie same.
    Komputer po tych dwóch dniach suszenia włącza się normalnie i działa z innym dyskiem.

Objawy:
    - dysk po włożeniu do laptopa i jego włączeniu od razu wydaje dziwny dźwięk przez 3-5 sekund (później talerze raczej się kręcą, bo po odłączeniu zasilania słychać cichy dźwięk „wygaszania”,
    - BIOS (chyba bardziej UEFI) w tym i innym komputerze nie widzi dysku,
    - przy podłączeniu przez zewnętrzny adapter USB-SATA dysk wydaje wyżej wspomniany dźwięk, a komputery go nie wykrywają. Inne dyski podłączane przez adapter są wykrywane przez komputery.
    - główny objaw to dziwny dźwięk i nie działający dysk
    - wcześniej komputer od jakichś 3,4 miesięcy dłużej się włączał (system) i też jakieś 4 miesiące temu po stawianiu systemu z Recovery (Win 8) rozwaliła się partycja Recovery, ale myślę, że nie to jest przyczyną awarii, a woda lub natychmiastowe odcięcie prądu od komputera.

Proszę o rady i jeżeli to możliwe o zdalną diagnozę na podstawie powyższego opisu i załącznika z wydawanym przez dysk dźwiękiem.

Czy idzie uratować dane, naprawić dysk? Jeżeli tak to co należy zrobić i jaki może być szacowany koszt naprawy, odzysku?

Może też ktoś doradzi gdzie mogę szukać pomocy w okolicach Inowrocławia, Bydgoszczy, Torunia?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi,
    Coursus

Szukałem w Google i przez „szukaj” na forum. Znalazłem taki temat, ale może coś więcej powiecie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579278.html

Załącznik:
    (MP3, dość cicho nagrany, uwaga na uszy w słuchawkach)

0 4
  • #2 13 Cze 2015 00:13
    Kaczor_84
    Poziom 31  

W warunkach domowych raczej sam nic nie odzyskasz. Aby zmaksymalizować szanse na odzyskanie czegokolwiek, powstrzymaj się od dalszych działań na dysku.
    Możesz skontaktować się z którymś z laboratoriów odzyskujących dane, ale spodziewaj się kwot powyżej 1000 zł.

0
  • #3 13 Cze 2015 19:05
    Łukasz_W

Poziom 35  

Zaparkowane głowice na talerzach.
    Sam raczej nic nie zrobisz, dysk po odparkowaniu nadaje się tylko do zgrania danych i utylizacji.

3
  • #4 13 Cze 2015 22:24
    coursus
    Poziom 8  

Dzięki za wskazówki.
    Wasilkowski trochę mnie uspokoiłeś. W tygodniu poszukam jakiegoś laba.
    Jeżeli koszt podany przez Kaczora się sprawdzi to średnia opcja dla mnie, choć dane chciałbym odzyskać. Muszę dać dysk fizycznie do analizy to będę wiedział na czym stoję i czy brać się do dalszych działań.

0
  • #5 18 Sie 2015 21:35
    coursus
    Poziom 8  

Dane z dysku odzyskane.

Faktycznie przyczyną awarii były zaparkowane głowice. Gościu który się tym zajął dopytywał się nawet czy mi nie spadł dysk, bo podobno jakaś konkretna rysa była na talerzu...

Dane odzyskane z zachowaniem struktury katalogów za 500zł i dysk zostawiony na części w labie.

Dzięki wszystkim za zdalne diagnozy i pomoc.
    Temat do zamknięcia.
    Pozdrawiam.

2
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo