Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Opel Corsa b X10XE - Cewka zap這nowa, rezystancje

12 Cze 2015 21:15 3141 8
  • Poziom 15  
    Witam,

Mam pytanie odno郾ie cewki zap這nowej do silnika X10XE.
    Og鏊nie rozpiska pin闚 wtyczki wygl康a tak:
    Pin 1- Masa
    Pin 2 - zasilanie
    Pin 3 - uzwojenie 1
    Pin 4 - uzwojenie 2
    Pin 5 - uzwojenie 3

Jest to oryginalna cewka Bosch.
    Rezystancje mi璠zy pinami
    2-3: 0,4-0,5oma
    2-4: 0,5oma
    2-5: 0,5oma

3-4: 0,9oma
    4-5: 0,9oma
    3-5: 0,9oma

Mi璠zy pinami 1 a pozosta造mi rezystancja niemierzalna(du瘸).
    Wi璚 wyniki s rozs康ne wydaj si w porz康ku.

Teraz strona wt鏎na:
    1-2: 16,87k
    2-3: 16,93k
    1-3: 16,94k

No i te piny nie maj 瘸dnego po陰czenia z mas.
    Mierzy貫m rezystancj mi璠zy tymi pinami a pinem 1 wychodzi Niesko鎍zono嗆(raz przez chwil pokazywa這 mi 1Mom, ale nie uda這 mi si tego powt鏎zy).
    Do metalowych tulejek przez kt鏎e przechodz te nie ma 瘸dnej rezystancji.
    Moje pytanie brzmi czy tak powinno by? Bo na moja logik nie.
    Silnik ma zap這n kolejno 1-2-3. W czasie pracy mog znale潭 si cykle w kt鏎ych zap這n nast瘼uje gdy na jednym cylindrze jest spr篹anie na innym wydech a na innym ssanie.
    Wi璚 jak wt鏎ne nie ma masy to na kt鏎y z pozosta造ch cylindr闚 przeskoczy iskra o ma貫j
    energii bo obw鏚 gdzie musi si zamkn望. I czasami mieszanka ulega zapaleniu.

Og鏊nie problem jest taki, 瞠 auto jest s豉be. Nowy przep造womierz Boscha.
    Na komputerze zero b喚d闚. Auto ma LPG.
    Na benzynie(na gazie jest ok) strzela w dolot podczas dodawania gazu, ale nie za ka盥ym razem.(czasami podczas nag貫go puszczenia po nag造m dodaniu).
    Po dodaniu gazu silnik wolno wchodzi na obroty tak samo na gazie jak i na benzynie.
    Silnik nie kopci. Jedynie podczas dodawania gazu czu z wydechu nieprzyjemny taki dziwny zapach spalonej benzyny.

EGR sprawdzony dzia豉. Trzpie 豉dnie zmienia po這瞠nie wraz ze zmian napi璚ia.

Je郵i chodzi o 鈍iece, to po wyci庵ni璚iu s bielusie鎥ie jakby nowe, na ceramice niewiele br您owego osadu.

Je郵i chodzi o ci郾ienie spr篹ania to zrobi貫m pomiar, ale m鎩 sprz皻 jest troch nie zbyt dobry.
    Ale tak orientacyjnie m闚i帷 na ka盥ym cylindrze pokaza 11bar闚. Warto軼i zani瘸 na pewno o ponad 1 bar. Wi璚 chyba tak 幢e z silnikiem nie jest zak豉daj帷, 瞠 ma 170k km.
    Pr鏏 z olejem zrobi貫m na jednym cylindrze ci郾ienie wzros這 o 1bar.

Sonda lambda w programie opelcom. Pokazuje napi璚ie oko這 100mV-150mv czasami 50mV. Co jaki czas
    wchodzi na 0,9V.
    Przeczyta貫m chyba wszystkie w徠ki na elektrodzie i jakie google znalaz這 i mi si pomys造 ko鎍z.

Og鏊nie silnik chodzi bardzo r闚no i cicho.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 15  
    Gaz mam sekwencje. B喚d闚 nie ma komputer nie pokazuje 瘸dnych. Napi璚ie przep造womierza na wolnych 1,38V. A przy dodaniu gazu skacze do 3.7V
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 42  
    Tam cud闚 nie ma i usterki powtarzaj帷e si (oczywi軼ie ka盥a wymiana powinna by wsparta dobr diagnoz)....tylko trzeba odda do naprawy a nie na odczyt b喚d闚...
  • Moderator Samochody
    bulek01 napisa:
    Gaz mam sekwencje.

Sekwencja to takie troch lamerskie okre郵enie.
    bulek01 napisa:
    na gazie jest ok

Z poprawnie dzia豉j帷 4 generacj silnik ma zawsze pracowa identycznie na gazie i na benzynie, tak samo dobrze lub tak samo 幢e w przypadku jakiej usterki. Je郵i tak nie jest to na 99% 幢e zamontowana i/lub wystrojona instalacja gazowa, no chyba 瞠 problem z samym zasilaniem w benzyn - pompa, wtryskiwacze.
  • Poziom 15  
    Mam wra瞠nie, 瞠 nikt nie przeczyta mojego postu, bo odpowiedzi nie odnosz si do mojego g堯wnego pytania. Chcia豚ym wiedzie czy wt鏎ne uzwojenia cewki maj nie mie punktu wsp鏊nego jako masa?
    Bo wychodzi, 瞠 w tej cewce pin nr 1 jest do niczego nie pod陰czony, a z instalacji idzie do niego masa grubym kablem.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pomiar rezystancji cewki lub cewek wsp馧czesnych nie daje nic.....
    bulek01 napisa:
    Chcia豚ym wiedzie czy wt鏎ne uzwojenia cewki maj nie mie punktu wsp鏊nego jako masa?

Wt鏎ne nie 陰czy si z niczym...瞠 tak og鏊nie napisz...
  • Poziom 15  
    Je郵i chodzi o pr鏏 rozwi您ania problemu to wzci捫 si nie podda貫m.
    Zmierzone zosta造 ponownie ci郾ienia w cylindrach ju dobrym manometrem.
    Wyniki s nast瘼uj帷e:
    Na zimnym silniku:
    1 cyl-13,5bar
    2 cyl-13,5
    3 cyl-13,45
    Na zimnym silniku pr鏏a z olejem:
    15,5bar
    15,5bar
    15bar

Na gor帷ym:
    14,5 bar
    14,5 bar
    14,4 bar

Ci郾ienie na wtryskiwaczach r闚ne 3 bary. 安iece zmienione na nowe NGK, bo stare by造
    przeg瘸ne.(zmniejszy這 to problem strzelania w kolektor dolotowy)

Rozebra貫m cz窷 ss帷 do zera,陰cznie z kolektorem dolotowym, aby sprawdzi czy nigdzie nie ci庵nie lewego powietrza, za這穎ne nowe uszczelki.

Sprawdzony rozrz康, tarczka od czujnika jest w dobrej pozycji.
    Sprawdzony czujnik obrot闚 na wale jest ok.

Sonda lambda wymieniona stara dzia豉豉 tylko na wolnych obrotach. Po zwiekszeniu obrot闚
    pokazywa豉 ubog mieszank. Po wyci庵ni璚iu by豉 ca豉 bia豉. (nowa s康a znacz帷o zredukowa豉 spalanie). Mimo to sygna z s康y na wolnych obrotach mi si nie podoba jego okres to 10s, a z tego co uda這 mi si wyczytwa powinno by 2s.

Przy okazji okaza這 si, 瞠 nie ma katalizatora zosta wypr騜niony w 鈔odku, niewiem czy to
    przypadkiem nie zmieni這 warunk闚 pracy sondy. Jakie sugestie?

Dodatkowo przep造w powietrza na wolnych to 8kg z tego co uda這 mi si dowiedzie to powinno by 6kg, wi璚 jest za du穎. Dodatkowo przepustnica uchylona jest na 7 stopni, a chyba powinna by zamkni皻a bo w przepustnicy jest kana powietrza dla wolnych obrot闚.
    Czas wtrysku po zabiegach wy瞠j uda這 si zmniejszy do 4,6ms(z tego co czyta貫m powinno by 3,5ms). Lewego powietrza przez serwo r闚nie nie ci庵nie.

Resetowany by r闚nie blok IAC oraz Loop Integrator, co r闚nie da這 pozytywny efekt w pracy silnika.

Wszystko co opisane powy瞠j by這 testowane na benzynie.

Treaz przejde do LPG. Mieli軼ie racje, 瞠 trzeba je wyregulowa. Tak to wygl康a這 przed regulacj:

A takie co uda這 mi si uzyska:
    Ustawi貫m to prawie na idea odchy趾a by豉 minimalna, ale po 2km mi si to rozjecha這.
    Og鏊nie podczas ustawiania mi to bardzo skacze, mam przy niskich obrotach odchy趾 na 0% prawie a za chwil na 20%.

Og鏊nie jak pisa貫m wcze郾iej auto powy瞠j 2k obrot闚 chodzi 豉dnie, 140km/h osi庵a bez problemu. Ale na niskich to jest masakra ja ledwo z podw鏎ka moge wyjecha.(mam podg鏎ke)
    Maluch si lepiej zbiera.

Jak mu nagle gaz wcisn z wolnych obrot闚 to strzela cicho w dolot i przez to s豉bo wchodzi na obroty(瞠by to us造sze musi by maska podniesiona) czasami szczeg鏊nie na zimnym strzeli w wydech.

Uda這 mi si zaobserwowa, 瞠 gdy nie ma mocy to k徠 wyprzedzenia zap這nu jest zero stopni, albo nawet do 15 stopni po GMP. Czy to jest normalne? nigdzie nie uda這 mi si
    wyczyta, aby by造 stosowane takie k徠y wyprzedzenia zap這nu. I to wydaje mi si nienormalne, pomy郵a貫m, 瞠 mo瞠 czujnik spalania stukowego, ale nie mam za bardzo pomys逝 jak go sprawdzi, jedyne co go wypi掖em, komputer wykry, 瞠 go nie ma, ale nic si nie zmieni這.
    Za陰czam screena z zarejestrowanego k徠a:

Czy jest kto w stanie da mi jakie wskaz闚ki gdzie szuka?

PS: Czujnik temperatury te jest ok, odczytywana temperatura jest pokazywana w porz康ku.(testowalem w zakresie 15-95 stopni)
  • Poziom 15  
    Witam,

Analizuj帷 dalej informacj z wcze郾iejszego postu. W陰czy貫m wykres przedstawiaj帷y informacj,
    z czujnika spalania stukowego. Okaza這 si, 瞠 strza造 w dolot wyst瘼owa造 w momencie gdy ten
    sygna wyst瘼owa.

No to wykr璚i貫m czujnik spalania stukowego, wyczy軼i貫m powierzchni na bloku oraz na czujniku, dokr璚i貫m go ponownie momentem 20Nm.
    Problem ze strza豉mi w dolot od 2 miesi璚y nie wyst徙i, dodatkowo silnik sta troch bardziej dynamiczny. Aczkolwiek wci捫 ma problem z przy酥ieszaniem z niskich obrot闚.
    Teraz musz rozwi您a problem zwi瘯szonej dawki paliwa. Musz zdoby analizator spalin, aby
    sprawdzi jaka jest mieszanka, bo mam sprzeczne informacje, por闚nuj帷 kolor 鈍iec i czas wtrysku.

Dodatkowo uda這 mi si ustali, 瞠 okres sygna逝 z sondy wynosz帷y 10s jest prawid這wy dla tego silnika.