Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pozyx - pozycjonowanie Arduino wewnątrz pomieszczeń (Kickstarter)

farmerro 12 Cze 2015 23:33 2652 3
 • Pozyx - pozycjonowanie Arduino wewnątrz pomieszczeń (Kickstarter) Pozyx jest kompatybilną z Arduino platformą pozwalającą na śledzenie ruchu urządzenia oraz określenie jego położenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń z dokładnością do jednego centymetra.

  Najważniejszymi zaletami rozwiązania jest przystępna konfiguracja, a także łatwość użytkowania. Platforma opiera się na technologii komunikacji bezprzewodowej w paśmie UWB (IEEE802.15.4-2011). Rozwiązanie to zapewnia znacznie większą precyzję lokalizowania obiektu niż w przypadku tradycyjnych metod pozycjonowania GPS lub systemów opartych o WiFi, bluetooth czy technikę RFID. Kolejnym atutem jest zasięg sygnału, który z łatwością przenika przez ściany i pozwala na śledzenie urządzenia znajdującego się na zewnątrz.

  Zasada działania platformy jest zbliżona do architektury GPS i wymaga stosowania czterech umieszczanych na ścianach modułów zwanych anchor (ang. kotwica). Urządzenia te pełnią rolę podobną do satelitów pozycjonujących. Współpracująca z Arduino płytka Pozyx przetwarza dane pochodzące z pomiaru zasięgu ze wszystkimi czterema modułami i na podstawie tych wyników śledzi ruch oraz wyznacza położenie.

  Pozyx - pozycjonowanie Arduino wewnątrz pomieszczeń (Kickstarter)

  Platforma Pozyx działa pod kontrolą 32 bitowego procesora STM32F401, łączność bezprzewodowa została zrealizowana z wykorzystaniem transceiverów DWM1000 firmy Decawave. Na płycie Pozyx znajduje się ponadto cyfrowy układ czujnika ciśnienia MPL3115A2 oraz MPU9250 będący 9-osiowym żyroskopem, akcelerometrem oraz magnetometrem. Urządzenie wyposażono również w interfejs transmisji szeregowej I2C, interfejs programowania SWD, gniazdo microUSB do aktualizacji firmware oraz 4 piny GPIO dowolnego przeznaczenia.
  Obecnie na Kickstarterze trwa kampania promująca platformę Pozyx, dla której udało się uzbierać ponad połowę środków potrzebnych do realizacji projektu.

  Źródło:
  https://www.kickstarter.com/projects/pozyx/pozyx-accurate-indoor-positioning-for-arduino?ref=category

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  farmerro
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
  farmerro napisał 343 postów o ocenie 184, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  leonow32

  Poziom 30  
  Cuda na kiju, byle zgarnąć kasę za kolejny gadżet kompatybilny z Arduino. Gdzie tu jest chociażby tak podstawowa rzecz, jak wskaźnik pomiarowy, żeby było wiadomo, który punkt jest mierzony? Kiedyś pracowałem na GPSach geodezyjnych i wygląda to tak, że jest 2-metrowa dzida z poziomicą i szpikulcem, a na górze dzidy jest odbiornik (zupełnie niepodobny do zwykłych odbiorników). Komputer przelicza dane z odbiornika tak, aby uzyskać współrzędne XYZ szpilki na końcu dzidy.

  farmerro napisał:
  Pozyx jest kompatybilną z Arduino platformą pozwalającą na śledzenie ruchu urządzenia oraz określenie jego położenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń z dokładnością do jednego centymetra. Rozwiązanie to zapewnia znacznie większą precyzję lokalizowania obiektu niż w przypadku tradycyjnych metod pozycjonowania GPS

  Guzik prawda. Nowoczesne GPSy geodezyjne mają dokładność do 1mm w pionie i poziomie.
 • BotlandBotland
 • #3
  farmerro
  Poziom 16  
  @leonow32 zgadza się, ale czy nie mówi Pan przypadkiem o systemach RTK? Pozyx, tak jak i Arduino, nie jest platformą do zastosowań profesjonalnych, a porównanie dotyczyło (jak wspomina autor projektu) standardowych rozwiązań.
 • #4
  marciu11
  Poziom 15  
  leonow32 Ja się zapytam ile kosztuje taki sprzęt geodezyjny? Arduino to przysłowiowa "zabawka" i tak to traktujmy, Nie porównujmy tego do sprzętu profesjonalnego dla przemysłu, z domowymi zabawkami.
  Swoją drogą podoba mi się taki pomysł i z chęcią zastosował bym go do mapowania pokojów dla robota.