Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólny układ wyciszenia dla kilku układów TDA2052

27 Maj 2005 23:01 3744 4
  • Poziom 26  
    Witam, buduję pewien wzmacniacz wielokanałowy (fragment w załączniku) w którym między innymi będzie siedzieć 5 kości TDA2052. Stanąłem przed problemem wspólnego sterowania nóżką Standby / Mute / Play. Zastanawia się jak za pomoca jednej linii sterującej właczac i wyłaczać wszystkie układy na raz. W aplikacji pisze ze układ jest wyłączony jeżeli na nóżce 3 (mute) panuje napięcie mniejsze od 3V (względem ujemnego napiecia zasilania), jeżęli jest większe to przechodzi w stan pracy aktywnej. Ciekawi mnie jak rozwiazać taki układ - wstępnie mój pomysł wygląda tak jak na rys 2 w załczniku, niech się ktoś wypowie czy to będzie działać :)

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    cos nie tak - napisali ze jesli napiecie na nodze 3 wynosi: (-Vs ... -Vs+1.8V(typ.)) to uklad jest w 'stand-by' ; jesli w zakresie (-Vs+2.7V(typ.) ... -Vs+5V) to w 'play'.
    Na Twoim rysunku emiter BC557 jest na potencjale -19V a sterujesz go z mikrokontrolera ktory pewnie daje ~0 lub ~5V (zakladam ze masy wzmacniacza i ukladu sterujacego sa polaczone) wiec bedzie caly czas zatkany, poza tym wydawac sie moze ze emiter ma znacznie mniejszy potencjal od kolektora (kolektor przez rezystor do GND).
    Zrob jak proponuja w pdf-ie - przelaczaj miedzy -Vs a -Vs+5V zwracajac uwage na sterowanie (poziom napiec z uC).
    Mozna by uciec od tego problemu dajac transoptorek zwierajacy Twoja diode Zenera ( polaczone: GND-rezystor-Zener-(-Vs) ) , katoda Zenerki do wejsc mute/stand-by , wejscie transoptora przez rezystor miedzy wyjscie uC i GND - wtedy stan wysoki z uC oznacza 'stand-by'

popatrz na 'figure15' , 'figure18':
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/1585.pdf
  • Poziom 26  
    Hm wiem jakie poziomy napięć mają tam być (potrzeba mi tylko 2 stany - mute lub stdby i on) ale jak je uzyskiwać ......
    Fakt, że żeby otworzyc ten tranzystor to trzeba by podac mu jakies ujemne napiecie na baze - nie pomyślałem o tym :/

Za to pomysł z transoptorem bardzo mi sie podoba - tylko że trzeba by chyba dać transoptor z tranzystorem PNP a takiego nie widziałem. Albo ew. dać transoptor NPN który będzie sterował tranzystorem PNP a ten dopiero scalakiem :)

W załączniku wrzucam to co udało mi sie wymyśleć, jednak chyba też nie będzie to jeszcze działać z u wagi na to że transoptor jest NPN, niby jest wpięty zgodnie z zasadami polaryzacji (dla NPN kolektor wyzej niz emiter)
    i moze będzie pracował inwersyjnie ale wątpię - jezeli masz jakies lepsze rozwiązanie to prosze o radę:)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaco18 napisał:

Za to pomysł z transoptorem bardzo mi się podoba - tylko że trzeba by chyba dać transoptor z tranzystorem PNP ...

a to czemu ?

ja myslalem o czyms jak nizej, do ukladziku z pdf-a jest dolozony obwod z transoptorem i dioda Zenera (jesli Ci odpowiada wprowadzenie wzmacniaczy w 'stand-by' przy stanie wysokim z uC, jesli odwrotnie potrzebna mala zmiana).
  • Poziom 26  
    no spoczko dzięki za pomoc, ale niepotrzebnie rysowałes ten układ bo jest idnetyczny jak mój :D poza wartością rezystora zamiast 4,7 jest 22k.
    Dzisiaj sprawdze czy to będzie działać