Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna do lodow DDR - Niesprawna w 100% maszyna do lodow

13 Cze 2015 09:23 3537 17
  • Poziom 6  
    Witam.

Jeżeli pomyliłem miejsce publikacji to z góry przepraszam.

Posiadam maszynę do lodów DDR i coś jest z nią nie tak.
    Postaram się to rzeczowo wytłumaczyć - po włączeniu zaczyna chłodzić po bożemu, chłodzi mieszanki w ok 10 - 15 minut i niby jest wszystko ok. Problem zaczyna się po dłuższym czasie pozostawania w stanie aktywnym, chłodzi bardzo długo, jakby nie mogła utrzymać niskiej temperatury - do tego stopnia ze włącza się zamiast trybu chłodzenia jakby tylko polowa komponentów? po prostu włącza się tryb chłodzenia ale dużo ciszej. wypycha mieszanki normalnie ale po minucie trwania tego cichego trybu wyłącza się totalnie na kilka minut i nic nie można zrobić. po tym czasie zwykle włącza się normalnie na jakieś 10 minut i znowu ten cichy tryb pracy i przerwa. Jest to silnie uzależnione od pogody, w chłodniejsze letnie dni maszyna pracuje bez szwanku. Im cieplej tym jej trudniej pracować.

Bardzo ciężko o serwis takiej maszyny, a od niej jestem uzależniony przez cały zbliżający się sezon. Czy jakiś forumowicz jest w stanie pomóc mi werbalnie lub lepiej przyjechać rzucić na nią okiem, oczywiście odpłatnie. Maszyna stoi w punkcie w okolicach trójmiasta.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Wysoka temperatura > nadmierny wzrost ciśnienia czynnika po stronie gorącej > przeciążenie agregatu > cicha praca (bzyczenie).
    1. Za dużo czynnika.
    2. Zatkany filtr / kapilara.
    3. Zatkany skraplacz.
    4. Uszkodzony system chłodzenia skraplacza jeśli istnieje. (wentylator).

Poradzi sobie byle Franek co robi lodówki. Z naciskiem na ROBI a nie wymienia wszystko jak leci. Maszyna jest stara, potrzeba dobrego fachowca żeby wymienił filtr, wypłukał skraplacz, bo Janusz co wymieni agregat i skasuje 400zł sobie nie poradzi.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 6  
    Więc mowisz ze to nie bardzo skomplikowane czynnosci?
    Szczerze mowiac zanim napisalem post to bylem po wizycie tutejszego szamana lodowkowego i za wszystko staral sie obwinic czynnik chlodzacy. Czy byłyby inne tego oznaki? Przedmuchał chlodnice kompresorem, wzial 50zl i pojechal w uj.
  • Poziom 39  
    Dobrze wyrokował, wymienił by z czynnikiem odwadniacz/filtr i wedle objawów wszystko powinno ruszyć.
  • Poziom 6  
    No właśnie, tylko twierdził że czynnik użyty w tej maszynie jest nielegalny? I co najmniej niedostępny na sprzedaż.
  • Admin DIY, Automatyka
    Sytuacja zapewne wygląda tak, że nie ma siły ruszyć kompresor a przyczyn takiego zjawiska może być kilka, ale najpopularniejsze to pozostające ciśnienie w układzie, które sprawia, że kompresor nie ma siły ruszyć.
  • Poziom 6  
    Maszyna do lodow DDR - Niesprawna w 100% maszyna do lodow

Zdjęcie tabliczki znamionowej. Skąd wziąć taki czynnik chłodniczy?
  • Poziom 16  
    Zadzwonić do fachowca od nabijania lodówek i spytać się go czy ma u siebie czynnik chłodniczy R12 i czy da rade nabić maszynę do lodów z roku 1980.
  • Poziom 39  
    babakens napisał:
    Zadzwonić do fachowca od nabijania lodówek i spytać się go czy ma u siebie czynnik chłodniczy R12 i czy da radę nabić maszynę do lodów z roku 1980.

Takie rady zachowaj dla siebie.
    Stosowanie R12 jest odgórnie zakazane.
  • Poziom 16  
    bestboy21 napisał:
    babakens napisał:
    Zadzwonić do fachowca od nabijania lodówek i spytać się go czy ma u siebie czynnik chłodniczy R12 i czy da rade nabić maszynę do lodów z roku 1980.

No to zamiennik
  • Poziom 39  
    babakens napisał:
    bestboy21 napisał:
    babakens napisał:

No to zamiennik

Zgoda, tylko z fachowcami od lodówek to jest jak z ogłoszeniami w gazetach "remonty mieszkań" 3 na 4 'fachofcufff" przyjdzie śmierdząca napojem wino podobnym o smaku owoców leśnych.

Chyba bym wolał pogadać z kimś kto montuje klimatyzację albo lady chłodnicze, tam trzeba wszystko przejrzeć, od przekaźnika rozruchowego zaczynając a ci Janusze od lodówek często nawet tego nie potrafią tylko lecą do bagażnika swojego zardzewiałego forda po nowy agregacik.
  • Poziom 6  
    A więc są zamienniki na to cudeńko? Nie będzie wymagało to skomplikowanych modernizacji? Henio od lodówek będzie miał pojęcie o ewentualnych zamiennikach?

Może wziąłbym speca lodówkowego, powiedział że ma wymienić czynnik i ewentualne filtry nie ruszając żadnego agregatu. O ile szary lodówkowicz takie rzeczy wie.
  • Admin DIY, Automatyka
    Kurcze, normalny serwis lodówek da radę. Zamienniki freonowych czynników są dostępne i nie ma z tym żadnego problemu.
  • Poziom 6  
    Witam.
    To tak. Facet zajmujacy sie lodowkami mowi ze sa zamienniki r 12, ale wymiana jest dosyc bardziej skomplikowana. I ze z rosji moglby sprowadzic r 12. Co mu powiedziec? Czy planuje przyjechac wymienic sam czynnik i spadac niezaleznie od efektu? Nie chce na tej naprawie oszczedzac, wolalbym miec to solidnie zrobione.

Inne pytanie czy w jakis sposob moge sprawdzic jaki de fakto czynnik znajduje sie w maszynie? Na tabliczce pisze ze r 12 oryginalnie a moze tam jest juz co innego, o czym poprzednia wlascicielka mnie nie poinformowala? Cos mowila ze czynnik byl wymieniany, ale na jaki tego juz nie wiem.
  • Admin DIY, Automatyka
    Poszukaj innego serwisu. Bardziej chodzi tu o wymianę filtrów, uzupełnienie lub całkowitą wymianę oleju z kompresorze /część serwisów twierdzi, że się tego nie robi, ale olej do kompresorów jest dostępny i niektórzy wymieniają go całkowicie/. Znajdź taki serwis, co nie będzie tylko wymieniał, ale popatrzy i rozkmini co w układzie jest nie tak, że nie chłodzi poprawnie.
  • Poziom 6  
    Naprawde spory problem z znalezieniem kogokolwiek kto chcialby sie za to zabrac.
    Jeden serwisant powiedzial nawet "za duzo zlecen teraz, nie da rady" kontynuuje poszukiwanie dam znac o wynikach ewentualnych. :P
  • Poziom 1  
    witam, widze ze ten temat jest swiezy, napisze prosbe tutaj. Mam taka sytuacje : kupila tanio maszyne Ilka 1988, ale bez mieszadl i rurek dla nadmuchania powietrza,no i teraz mam problem z meszadlami, bo nieda rady kupowac droge mieszadla. Ale wjem ze moge ich dorobic u siebie na miejscu jak bym miala wymiary i schemat u tokarza. Czy moze ktos bym mog mi z tym pomoc, komu nie jest szkoda pare minut czasu zeby zrobic zdjecia i podac wymiary, zkontaktowac ze mna. Zaryzykowala i teraz mam problem(( a lato juz wprawie skonczylo sie..