Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie wniosku o przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego

13 Cze 2015 12:11 942 7
  • Poziom 15  
    Cześć. Obecnie posiadam Świadectwo kwalifikacyjne SEP kat. E do 1kV a w nim są zaznaczone punkty 2 i 10.

Cytat:
    1. urządzenia prądotwórcze przyłączone do
    krajowej sieci elektroenergetycznej bez
    względu na wysokość napięcia
    znamionowego;
    2. urządzenia, instalacje i sieci
    elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym
    niż 1 kV;
    3. urządzenia, instalacje i sieci o napięciu
    znamionowym powyżej 1 kV;
    4. zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50
    kW;
    5. urządzenia elektrotermiczne;
    6. urządzenia do elektrolizy;
    7. sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
    8. elektryczna sieć trakcyjna;
    9. elektryczne urządzenia w wykonaniu
    przeciwwybuchowym;
    10. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz
    urządzenia i instalacje automatycznej
    regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń
    i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

Jeśli chciałbym poszerzyć uprawnienia o pozostałe punkty to w wniosku o egzamin muszę je jakoś zaznaczyć kółeczkami? :D

Czy Grupa energetyczna G1 jest to kompletne uprawnienie kat. E + D?

Czy teraz posiadając podpunkt 2 i 10 mogę używać agregatów prądotwórczych 6kVA czy jest potrzebny mi podpunkt 4 i/lub 1?

I co właściwie oznacza 10 punkt?
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    strfind napisał:
    Jeśli chciałbym poszerzyć uprawnienia o pozostałe punkty to w wniosku o egzamin muszę je jakoś zaznaczyć kółeczkami? :D
    W różnych komisjach wnioski wyglądają różnie - kółeczka, podkreślenia, przekreślenia zbędnych - najlepiej zapytać w sekretariacie komisji.

strfind napisał:
    Czy Grupa energetyczna G1 jest to kompletne uprawnienie kat. E + D?
    Są 3 grupy urządzeń, dla których wydaje się świadectwa. Elektryczne, gazowe i cieplne. Grupa pierwsza, to elektryczne. W zakresie każdej grupy oddzielnie jest wydawane świadectwo E i D. No i jest pięć zakresów uprawnień: obsługa, konserwacja, remonty, montaż, kontrola i pomiary. Więc o kompletności "uprawnień" nie mówi określenie G1. Całość reguluje rozporządzenie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663449.html

strfind napisał:
    Czy teraz posiadając podpunkt 2 i 10 mogę używać agregatów prądotwórczych 6kVA czy jest potrzebny mi podpunkt 4 i/lub 1?
    Punkt 1 jest dla generatorów przyłączonych do sieci elektroenergetycznej (w tym np. elektrowni wiatrowych czy innych OZE). W przypadku innych generatorów, np. używanych jako awaryjne źródło energii, niepodłączonych do sieci, punkt 4 jest potrzebny od mocy powyżej 50 kW, więc moim zdaniem 6kVA można spokojnie obsługiwać mając punkt 2 (jeśli napięcie jest poniżej 1 kV).

strfind napisał:
    Potrzebuję wyrobić pieczątkę i nie wiem jak mam ją zrobić..
    Używam pieczątki według wzoru, który podałem w poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14375262#14375262

Swoją drogą jak kolega zadaje takie podstawowe pytania, to jeszcze dużo się trzeba poduczyć przed egzaminem... Na egzamin trzeba wiedzieć, co można zrobić mając świadectwo, o które się kolega ubiega!
  • AdexAdex
  • Poziom 15  
    A czym się różni E od E1 które ja posiadam? 1 oznacza ograniczenie do 1kV? Dzięki za wzór. Napisze tak: tech. Imie nazwisko, swiadectwo kwalifikacyjne z zakresu eksploatacji numer xxxxxxx. W porządku będzie?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    strfind napisał:
    swiadectwo kwalifikacji z zakresu eksploatacji numer xxxxxxx
    Warto napisać, do czego upoważnia to świadectwo. Ja po prostu wykorzystałem tekst, który jest na pierwszej stronie świadectwa. Z tekstu kolegi nie wynika, czy zajmuje się kolega instalacjami gazowymi czy elektrycznymi. Obecnie na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć pieczątki z odbiorem osobistym w Warszawie za mniej niż 15 zł, więc nie ma co oszczędzać na tekście.

strfind napisał:
    A czym się różni E od E1 które ja posiadam?
    Napiszę jeszcze raz. Świadectwa "E", uprawniające do pracy na stanowisku eksploatacji, są wydawane w 3 grupach. Elektryka, gaz i ciepło (oficjalne nazwy są dłuższe). Niektóre komisje dają świadectwa, które mają na okładce E inne E1. Czasem E lub E1 pojawia się w numerze świadectwa. Moje ma napis E i w środku napis "grupa 1".
  • Poziom 15  
    Rozumiem. Więc E ma każda z grup energetycznych. U mnie 1 oznacza, że mam kategorię E w 1 grupie energetycznej :)

Więc może taki tekst:

tech. Imie Nazwisko
    Uprawnienia elektroenergetyczne
    "E" numer xxx/xxx/xx/xxx

Co myślisz? Wolałbym jakiś krótki tekst
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    strfind napisał:
    Uprawnienia elektroenergetyczne

To nie są żadne uprawnienia - wielokrotnie było wyjaśniane na Forum.
    Świadectwo kwalifikacji E1 Nr.............. tak ma to wyglądać.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    .Jack napisał:
    Świadectwo kwalifikacji
    Świadectwo kwalifikacyjne, a nie świadectwo kwalifikacji.

strfind napisał:
    Co myślisz? Wolałbym jakiś krótki tekst
    Moje zdanie podałem - według mnie powinna być nazwa dokumentu i jego numer.
  • Poziom 15  
    Więc będzie:

Imie Nazwisko
    Świadectwo kwalifikacyjne
    nr. xxx/xx/xxx/xxx