Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telemecanique LC1D32 - Czy to jest reduktor szumow ??

13 Cze 2015 20:33 1335 4
 • Poziom 15  
  Czesc.
  Wymieniajac padniety przekaznik ,natknalem sie na male ustrojstwo podpiete z boku na dwa piny.Nie widac dokladnie ale wygladaja jakby mostkowaly A1 i A2.
  Do czego to sluzy i jakie ma to znaczenie dla pracy przekaznika ?
  Zamontowalem spowrotem choc bylo w kiepskim stanie..Zamowilem nowe,pytanie tylko czy jest to konieczne? Przekaznik steruje pompa cyrkulacyjna oleju w piecu Miwe Athlet Xxl.
  Pozdrawiam
  Andrzej

  http://www.farnell.com/datasheets/1642014.pdf Telemecanique LC1D32 - Czy to jest reduktor szumow ??
 • IGE-XAO
 • Poziom 41  
  To dławik przepięć do cewki stycznika. Zabezpiecza elektronikę sterującą cewką stycznika.
 • IGE-XAO
 • Poziom 15  
  Nie wystarcza zabezpieczenia przeciwprzepieciowe Moeller SPC-S-20/280 w glownej skrzynce bezpiecznikow?
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Nie, bo nie o takie przepięcia chodzi. Chodzi o impuls napięcia generowany przez cewkę w momencie przerywania obwodu. Poczytaj o zjawisku samoindukcji.
 • Poziom 15  
  Samoindukcja (indukcja własna) jest zjawiskiem elektromagnetycznym, szczególnym przypadkiem zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Samoindukcja występuje, gdy siła elektromotoryczna wytwarzana jest w tym samym obwodzie, w którym płynie prąd powodujący indukcję, powstająca siła elektromotoryczna przeciwstawia się zmianom natężenia prądu elektrycznego. Indukcyjność obwodu jest równa sile elektromotorycznej samoindukcji jaka powstaje w obwodzie przy zmianie natężenia o 1 amper występująca w czasie 1 sekundy.

  Zjawisko samoindukcji opisuje wzór:

  ,

  gdzie:

  \mathcal{E} - indukowana siła elektromotoryczna w woltach,
  L - Indukcyjność cewki lub elementu obwodu elektrycznego,
  i - natężenie prądu w amperach,
  t - czas w sekundach

  Samoindukcja przeciwdziałając zmianie natężenia prądu powoduje:

  opóźnia wzrost i spadek natężenia prądu;
  wywołuje przepięcia niszczące obwody po wyłączeniu cewek;
  zmniejszenie natężenia prądu zmiennego.

  Opór, który prąd napotyka na skutek działania samoindukcji określany jest potocznie mianem induktancji. Induktancja ta powoduje również przesunięcie fazowe płynącego prądu.

  Samoindukcja występuje przede wszystkim w cewkach, ale także w mniejszym stopniu w każdym przewodniku elektrycznym. Wartość siły elektromotorycznej samoindukcji zależy od szybkości zmian natężenia prądu w obwodzie.

  Współczynnik samoindukcji ma wartość 1 Henra, kiedy zmiana natężenia prądu o 1 Amper spowoduje zmianę strumienia o 1 Weber lub kiedy ta sama zmiana w czasie 1 sekundy spowoduje powstanie SEM (siły elektromotorycznej) o wartości 1 wolta.

  Żródło: pl.wikipedia.org/wiki/Samoindukcja

  Indukcja elektromagnetyczna - zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku pod wpływem zmiennego pola magnetycznego lub ruchu przewodnika w polu magnetycznym, odkryte w 1831 roku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya.

  Zjawisko indukcji opisuje prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya:

  ,

  gdzie:

  - indukowana siła elektromotoryczna w woltach;
  ΦB - strumień indukcji magnetycznej przepływający przez powierzchnię objętą przewodnikiem.

  Zmiana strumienia pola magnetycznego może wynikać z ruchu przewodnika lub źródła pola magnetycznego, a wygenerowana w ten sposób SEM nazywana jest siłą elektromotoryczną rotacji, SEM wytworzona przez nieruchome przewodniki w wyniku zmian indukcji magnetycznej wywołaną zazwyczaj zmianą natężenia prądu generuje SEM indukcji nazywaną siłą elektromotoryczną transformacji.

  Prawo Faradaya stało się jednym z równań Maxwella.

  Indukcja elektromagnetyczna jest obecnie podstawową metodą wytwarzania prądu elektrycznego oraz podstawą działania wielu urządzeń elektrycznych np. prądnic, alternatorów, generatorów w elektrowniach, transformatorów, pieców indukcyjnych, silników indukcyjnych i mierników indukcyjnych, cewek, głowic elektromagnetycznych.

  Do określania kierunku indukowanego prądu, wskutek indukcji elektromagnetycznej używana jest Reguła Lenza, zwane regułą przekory, która brzmi: Siła elektromotoryczna indukcji ma taki zwrot, że przeciwdziała przyczynie, która doprowadziła do jej powstania.


  Wyglada na to ze dobrze jest to miec spowrotem na miejscu :)
  Dzieki za pomoc!
  Pozdrowionka!
  A.