Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika pod 230 V - jak zmienić kierunek wirowania?

13 Cze 2015 20:51 1566 3
  • Poziom 9  
    Witam. W kosiarce padł silnik a właściwie przeniesienie napędu (pasek klinowy) wytopił się plastik. Kupiłem silnik o małych gabarytach na złom-nicy z pralki automatycznej; MOTORE UNIWERSALE MCA 45/64-148/TAT5 1,9A-420W 230-220V, 50Hz-CL F/F. W Google znalazłem sposób połączenia. Śmiga jak burza bardzo duże obroty ale w lewo! Dla kosiarki lewe obroty się nie nadają. Jak zrobić aby zmienić kierunek obrotów. Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Zmiana kierunku wirowania Twojego silnika uniwersalnego komutatorowego, polega na zamianie początku z końcem, jednego z dwóch szeregowo połączonych uzwojeń, tj. wirnika lub stojana. Początki i końce tych uzwojeń są wyprowadzone (zał. ilustr.):
    Podłączenie silnika pod 230 V - jak zmienić kierunek wirowania? Na przykład zamiana "8" z "9" na przykładowym rys.: Podłączenie silnika pod 230 V - jak zmienić kierunek wirowania? spowoduje zmianę kierunku wirowania.
    Jednak ta konstrukcja silnika szeregowego ze względu na ukośne położenie szczotek (szczotki nie są w osi prostopadłej do osi uzwojeń stojana), stwarza warunki prawidłowej komutacji (zmniejszenie iskrzenia, przy znamionowym napięciu i obrotach) tylko dla jednego kierunku wirowania. Takie nachylenie szczotek, w kierunku zbieżnym, w przypadku zmiany kierunku obrotów wiąże się pogorszeniem warunków komutacji, większym iskrzeniem, szybszym zużyciem szczotek. W pralkach, silnik pracuje w tak opisanym niekorzystnym kierunku, tylko przy zmniejszonym napięciu zasilania, przy znacznie zmniejszonych obrotach.
    Jeśli, jak opisujesz, silnik "Śmiga jak burza bardzo duże obroty ale w lewo", przyjrzyj się jak Twoje "w lewo", ma się do kąta nachylenia szczotek:
    Podłączenie silnika pod 230 V - jak zmienić kierunek wirowania? W drugim kierunku, przy znamionowym napięciu zasilania, może być bardzo nieciekawie, ale zostałeś na wszelki wypadek ostrzeżony.
  • Poziom 9  
    W moim silniku jest listwa z 6 pinami zmieniłem bieguny na szczotkach i kręci w prawo! Dodałem ściemniacz do regulacji obrotów . Wszystko jest sprawdzane bez obciążenia. Teraz muszę zamontować do kosiarki i sprawdzić podczas pracy(koszenia) komplet z nożem.