Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Netia Player Siła 80% Jakość 20%

Slayerek 14 Jun 2015 00:09 1995 6
 • #1
  Slayerek
  Level 10  
  Witajcie,

  Od kilku dni borykam się z dziwnym problemem. Ponad rok temu w domku jednorodzinnym rodziców zamontowałem na poddaszu antenę DVBT (kupiona za ok. 100 zł , kierunkowa ze wzmacniaczem) , której sygnał był rozdzielony do 2 telewizorów zwykłym rozgałęźnikiem bez żadnego wzmacniaczna. Jeden kabel prowadził prosto do telewizora LG 42LB5610 , drugi zaś do dekodera Netia Player (a stamtąd HDMI do projektora). Wszystko działało OK przez ponad rok po czym niedawno podobno obydwa odbiorniki przestały odbierać. Ktoś z rodziny próbował kręcić antentą ale bez większych skutków.

  Problem był o tyle dziwny, że na dekoderze Netii w ustawieniach pokazywało, że siła sygnału wynosi 80% natomiast jakość tylko 20%. Poprzestawiałem antene tak, żeby uzyskać najlepszy wynik ale nigdy nie udało mi się przekroczyć poziomu jakości 20%. Kilkukrotnie próbowałem wyszukiwać kanały na obydwu urządzeniach (TV + dekoder), domek stoi w miejscowości Domaniewice koło Łowicza więc najbliższe nadajniki to Łódź (ok 60 km) lub Warszawa (ok 80 km). Po wielu próbach stanęło na tym, że:

  1) Niezależnie od tego czy ustawiam antenę na Łódź, czy Warszawę po ponownym przeskanowaniu kanałów udaje mi się znaleźć i odbierać kanały na telewizorze LG
  2) W przypadku dekodera Netii równiez udaje mi się wyszukać kanały, jednak żaden z nich nie odbiera. Ciągle wyświetla się tylko czarna plansza.
  3) Podłaczyłem inny dekoder (Opticum STB) DVBT, który z powodzeniem współpracuje z oddzielną anteną DVBT skierowaną na Łódź i bez problemu znajduje i odtwarza kanały w kuchni, natomiast podłaczony do anteny na strychu nie znajduje żadnego kanału.
  3) Po zmianie ustawień wyszukiwania na dekoderze Opticum, udaje mi się znaleźć 10 kanałów, jednak wszystkie przy próbie odtwarzania pokazuja Kanał zakodowany, co oznaczałoby że odbieram Mux 4.
  4) Na antenie znajdują się 2 pokrętla, próbowałem nimi wysterować, jednak stanęło na tym, ze obydwa są przekręcona na maxa w jednym z kierunków bo pozostałe kombinacje dawały wyniki na poziomie siła < 80 i jakośc 0 %.
  5) Po przeczytainu kilku wątków tutaj o tym wydaje się, że to wzmacniacz antentowy powoduje problemy ale po jego wyłaczeniu, siła spada z 80% do 5%.

  Chyba kończą mi się pomysły i nie bardzo wiem co robić. Rozważam skrajne rozwiązanie czyli założenie satelity ale obawiam się, że może to być kwestia kabla (TV ciągle odbiera ok).
 • #3
  Slayerek
  Level 10  
  Tylko to nie tłumaczy czemu w telewizorze wszystko działa OK.

  Ponadto tak jak pisałem wcześniej - po odłączeniu zasilania od wzmacniacza antetny widze wyraźny spadek na mocy sygnału więc wydaje się, ze wzmacniacz działa OK.
 • #5
  irekr
  Moderator
  Oprócz sprawdzenia zasilacza - jak koledzy wcześniej słusznie zauważyli - do sprawdzenia jest każda wtyczka w instalacji i poszczególne odcinki kabli. Wysoce prawdopodobne ze gdzieś dostała się woda.

  A informacja że po wyłączeniu zasilania siła sygnału znacznie spada oznacza że sygnał - niezależnie od problemów z odbiorem - jest bardzo silny i najprawdopodobniej wzmacniacz jest całkowicie zbędny.

  Z własnego doświadczenia wiem, że w pobliskim Głownie sygnały z Łodzi i z Raszyna są na podobnym poziomie i na prostej antenie bez wzmacniacza są odbierane ze znakomitą jakością.

  MUX4 k40 jest odbierany z dobra jakością na samochodowych odbiornikach na całej trasie z Łodzi do Łowicza.
 • #7
  irekr
  Moderator
  Rewelacja to nie jest. Ale może zanim zabierzesz się za większe prace sprawdź wtyki, stan kabli itp itd. Być może jest to jakaś prosta usterka...